Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuzun faydalarına inanamayacaksınız.

 

Karpuz binlerce yıldır yetiştirilmekte olan lezzetli bol sulu bir yaz meyvesidir. Eldeki kanıtlar karpuz ekimini Eski Mısırlılara kadar gittiğini göstermektedir.  Bir karpuzun yüzde 90’ından fazlası sudur. Karpuzun astım, kanser ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara karşı faydalı olduğu düşünülmektedir.

Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içeriğince zengindir.Ayrıca içindeki yüksek potasyum da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. (Medicalnews Today)

Yağ ve kolestrol içermemesi ve düşük kalorisiyle yaz diyetlerinde önemli bir yer tutar.

 

 1. Hidrasyona yardımcı olur. …
 2. Besin Öğeleri ve Faydalı Bitki Bileşiklerini içerir. …
 3. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bileşikler İçerir. …
 4. Kalp Sağlığını Geliştirebilir. …
 5. Düşük Enflamasyon ve Oksidatif Stresi önlemeye yardımcı olur. 
 6. Makula Dejenerasyonunu Önlemeye Yardımcı Olabilir. …
 7. Kas Ağrısını Gidermeye yardımcı Olabilir.

Peki Karpuzu nasıl seçeceğiz?

 • Öncelikle karpuzun renginin çok açık olmamasına dikkat edilir, en koyu tonlara sahip olanlar arasından seçim yapılmalıdır. Karpuzun bir bölgesi muhakkak daha açık renkli olacaktır çünkü bu bölge toprakla doğrudan temastadır karpuzun büyüdüğü sürede ve o bölgenin açıklığı bundan kaynaklanmaktadır.
 • Karpuzun şekli çok önemli değildir; şekil aldatıcı olabilir.
 • Karpuzu tokatlama işi çok komik görünse de karpuz seçimindeki en önemli aşamadır aslında.. o tokatlardan yankılanan seste doğru tonları yakaladığınız zaman iyi karpuzu bulmuşsunuz demektir. peki o ton nasıl bi tondur? sanılanın aksine doğru ses kesinlikle tok bir ses değildir, un çuvalına vurduğunuzda duyduğunuz sese benzemez iyi karpuzdan gelen ses.
 • Tam aksine, sert ve yankılanan bir ton duyulmalıdır. Bu sesi veren karpuz muhtemelen diğerlerinden daha sert olandır ve parmağınızla bastırdığınızda daha az esner.

ilgili diğer yazılar:

Fazla C Vitamini zararlı mı?

Yaz meyveleri ve faydaları

Eğer bir sağlık çalışanı ve/veya Sağlık Kuruluşu iseniz sitemizde görüşlerinizi ve reklamlarınızı paylaşmak, Doğal Yaşam ekibi ile irtibat kurmak için mail atınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.