Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuzun faydalarına inanamayacaksınız.

Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içermektedir.Ayrıca içindeki yüksek potasyum da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Yağ ve kolestrol içermemesi ve düşük kalorisiyle yaz diyetlerinde önemli bir yer tutar.

Karpuzda bulunan laykopenin kansere karşı koruyuculuğunun A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat daha fazladır ve vücudumuzu kansere karşı en fazla koruyan maddelerin başında A ve E vitaminlerin gelir.

Karpuzu nasıl seçeceğiz?

  • Öncelikle karpuzun renginin çok açık olmamasına dikkat edilir, en koyu tonlara sahip olanlar arasından seçim yapılmalıdır. Karpuzun bir bölgesi muhakkak daha açık renkli olacaktır çünkü bu bölge toprakla doğrudan temastadır karpuzun büyüdüğü sürede ve o bölgenin açıklığı bundan kaynaklanmaktadır.
  • Karpuzun şekli çok önemli değildir; şekil aldatıcı olabilir.
  • Karpuzu tokatlama işi çok komik görünse de karpuz seçimindeki en önemli aşamadır aslında.. o tokatlardan yankılanan seste doğru tonları yakaladığınız zaman iyi karpuzu bulmuşsunuz demektir. peki o ton nasıl bi tondur? sanılanın aksine doğru ses kesinlikle tok bir ses değildir, un çuvalına vurduğunuzda duyduğunuz sese benzemez iyi karpuzdan gelen ses.
  • Tam aksine, sert ve yankılanan bir ton duyulmalıdır. Bu sesi veren karpuz muhtemelen diğerlerinden daha sert olandır ve parmağınızla bastırdığınızda daha az esner.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here