Doğal, taze, mevsiminde bir domates kalp sağlığından, kan basıncına kadar vücudumuz için pek çok fayda sağlar. Bu yazımızda dünyanın en önemli sağlık sitelerinden birisi olan health.com sitesinden yararlanarak sizler için bunları derledik.

Beslenme söz konusu olduğunda, domatesler – tohumlu salatalık ve kabakla birlikte – sebze olarak kategorize edilir. Bu, kısmen düşük karbonhidrat ve şeker içeriğine bağlıdır: Orta bir domates, sadece 22 kalori ve yaklaşık 5 gram toplam karbonhidrat, 3 şeker ve 1.5 fiber olarak sağlar. Ancak bu düşük kalorili, düşük karbonhidratlı paket, besinlerle dolu ve çeşitli sağlık yararlarıyla bağlantılı. İşte yedi öğün, günlük yemek ve atıştırmalıklarınıza daha fazla domates katmanın bazı basit yolları:

Domatesler harika bir vitamin kaynağıdır.
Tek bir domates günlük önerilen minimum C vitamininin yaklaşık% 40’ını sağlayabilir. Dahası, domatesler bağışıklığı, görüşü ve cilt sağlığını destekleyen A vitamini sağlar; Kemikleriniz için iyi olan K vitamini; ve potasyum, kalp fonksiyonu için anahtar bir besin, kas kasılmaları ve sağlıklı bir kan basıncı ve sıvı dengesinin sağlanması için gereklidir.

Domates Kalp sağlığını korur.

Domatesler, kırmızı renklerinden sorumlu olan bir likopen adı verilen bir antioksidan içerir. Araştırmalar, kalp sağlığı yararları açısından, domates ve domates ürünlerinin, likopen takviyeleri almaktan daha etkili olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmalar, daha yüksek kan liyopen düzeylerinin, metabolik sendromlu kişiler için düşük ölüm oranlarına, kalp hastalığı, diyabet ve inme gelişme olasılığını artıran bir dizi risk faktörüne bağlı olduğunu göstermiştir.

Gözlerimiz için faydalıdır.
Likopen de gözleriniz için iyidir. Ve bu, domateslerde tek koruyucu koruyucu besin değildir; lutein ve beta-karoten de içerirler. Araştırmaya göre, bu besinler vizyonu destekler ve katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Sindirim sağlığını artırın
Domateslerdeki sıvı ve lif, kabızlığa eğilimliyseniz faydalı olabilir. (USDA’ya göre bir büyük domates 6 ons sıvı ve 1.5 gram lif içerir.) Bazı insanlarda, pişirilmiş domateslerin asitliğinin asit reflüsünü ve hazımsızlığını tetikleyebileceğini veya daha da kötüleştirebileceğini unutmayın.
Diyabet yönetimi ile ilgili yardım
Domatesler, tip 2 diyabetli insanlar için koruyucu bir gıda olabilir: Bir çalışmada, 30 gün boyunca pişirilmiş domates ile takviye edilen diyabetli kişiler, lipit peroksidasyonunda bir düşüş yaşadılar, serbest radikaller olarak adlandırılan maddelerin yağa saldırarak, zarara yol açan bir zincir reaksiyonu Bu kalp hastalığı riskini artırır. Bu özellikle önemlidir, çünkü diyabet inme ve kalp krizi riskini ikiye katlar.

Eğer bir sağlık çalışanı ve/veya Sağlık Kuruluşu iseniz sitemizde görüşlerinizi ve reklamlarınızı paylaşmak, Doğal Yaşam ekibi ile irtibat kurmak için info@dogalyasam.org

İlgili yazılar:

Kanser’e karşı doğal besinler

Daha güzel bir cinsel hayat için gerekli gıdalar!!

Yaz meyveleri ve faydaları

Konu Hakkında bir youtube linki: Domatesin 10 faydası

 

Sindirim, mineral, vitamin, kan basıncı, sıvı, lif, lifli, health, health.com, reflü, asit, hazımsızlık, lutein ve beta-karoten , likopen, metabolik, metabolizma

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.