Salatalığın kalpten kemik sağlığına kadar bilinmeyen faydalarını sizler için derledik.

Vücudumuzu Nemlendirir…
Bir ortaboy salatalık yaklaşık 194 gram sıvı içerir. Suya dilimlenmiş salatalık eklemek, su alımınızı daha da arttırabilmenize yardımcı olan lezzet katmaktadır.

Salatalık kemik sağlığını destekler
Salatalıktaki en önemli besin, kemik sağlığının anahtarı olan vitaminlerin başında gelen K vitaminidir. Bir salatalık, günlük K vitamini ihtiyacımızın % 20’sinden fazlasını sağlar. Bu besin, kemik oluşumu için gereklidir ve birçok çalışma, düşük K düzeylerini osteoporoza ve artan kırık riskine bağlamıştır.

Salatalık kardiyovasküler sağlığımıza da iyi gelmektedir.
Salatalık, kalp hastalığına karşı koruma sağladığı bilinen flavonoidler de dahil olmak üzere düzinelerce antioksidan içerir. Tohumlar da yararlı olabilir: Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir çalışmada, hafifçe yükselmiş kan yağları olan küçük bir grup insan günlük olarak kurutulmuş salatalık tohumu özleri tüketmiştir. Altı hafta sonra azalmış total kolesterol, azalmış “kötü” LDL kolesterol, artmış “iyi” HDL ve azalmış trigliseritler dahil olmak üzere bir dizi olumlu değişiklik gözlenmiştir.

Salatalık rejim , diyet ve kilo yönetimi için harika bir besin kaynağıdır.
Salatalık, kilo kaybını teşvik eden bir üçlü özellik sunar. Kalorileri düşüktür, ancak lif ve sıvı doldurma içerirler.

Salatalık kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir
Keten ve susam tohumu, lahana, brokoli, lahana, çilek, kayısı ve diğer bitkisel besinlerle birlikte salatalık, lignanlar denilen doğal bir madde içerir. Sindirim sistemindeki bakteriler, liganları östrojen reseptörlerine bağlanan bileşiklere dönüştürür. Bazı ön çalışmalar, göğüs, yumurtalık, rahim ve prostat gibi östrojenle ilişkili kanserlere karşı korunabileceğini düşündürmektedir.

Salatalık cildi rahatlatabilir
Kabarık gözler üzerinde birkaç salatalık dilimi uygulamak çok mantıklı olabilir. Salatalık posası öncelikle anti-inflamatuar özelliklere sahip doğal bir kimyasal olan su, C vitamini ve kafeik asitten oluşur. Salatalık, cilt üzerinde yatıştırıcı bir etki yaratır ve cilt tahrişlerini ve şişmesini azaltır. Bu nedenlerden dolayı, salatalıklar uzun zamandan beri hem sivilce hem de güneş yanığı için bir ev ilacı olarak uygulanmaktadır.

Kötü nefesle savaşırlar
Kötü nefesin yaygın bir nedeni, bakterilerin sıkışmış gıda parçacıklarına saldığı zaman koku üretmesidir. Çiğneme ile tetiklenen salya üretiminin yanı sıra, salatalıktaki sıvı ağız temizlemesine ve kötü kokuları temizlemeye yardımcı olur.

Eğer bir sağlık çalışanı ve/veya Sağlık Kuruluşu iseniz sitemizde görüşlerinizi ve reklamlarınızı paylaşmak, Doğal Yaşam ekibi ile irtibat kurmak için info@dogalyasam.org

Fossil bayan saati

Eskicim.org Ücretsiz ilan sitesi

Salatalık ve sağlığımıza 13 faydası:

Salatalık, hıyar, badem, kötü koku, ağız kokusu, nefes kokusu, kilo kaybı, kilo verme, probiyotik, bakteri, sindirim, keten, tahriş, cilt, kanser, kalori, lif, lifli, kardiyovasküler, kalp, kalp damar, osteoporoz, vitamin, mineral

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.