Bayramlar tüm sevenlerin bir araya geldiği, büyük küçük hepimizin iple çektiği özel günlerdir.

Özellikle Kurban bayramı bununla kalmayıp bol bol et tükettiğimiz günlere ev sahipliği yapar. Kırmızı et; içerdiği hayvansal proteinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1 ve A vitaminleri de içermektedir. Protein kaynağı olan et tüketimi sağlığımız için oldukça önemlidir ancak başta kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları olmak üzere önemli risk grupları bayramda sağlıklı et tüketimine dikkat etmelidir.

Biz de sizler için et tüketiminde dikkat edilecek hususları derledik:

 • Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin ortalama yağ içeriği %20’dir. Kolesterol problemi olanların dikkat etmesi gerekir.
 • Hayvanların veteriner kontrolünde, uygun ortamlarda kesimi oldukça önemlidir. Uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan insanlara tenya, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıkları bulaşma riski vardır.
 • Bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeksizin birkaç saat içinde pişirilerek tüketilir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir.
 • Etler; büyük parçalar şeklinde değil ancak kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 derecede daha uzun süre etler saklanabilmektedir.
 • Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler, öncelikle çözdürülmeli, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır. Pişirme yöntemi olarak mümkün mertebe; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır.
 • Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin emilimini arttırır.
 • Mangal etlerinin kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir zira kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır.  Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.
 • Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır.
 • Genel olarak sakatat tüketimi de artmaktadır. Ancak özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.
 • Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmelidir. Günlük ortalama 2-2.5 lt su tüketimine, özellikle içinde bulunduğumuz sıcak yaz ayları düşünüldüğünde, dikkat edilmelidir.
 • Beslenmemizin bu günlerde sadece et ağırlıklı olmamasına dikkat etmeli, diğer besin grupları olan ‘süt grubu’, ‘ekmek grubu’, ‘sebze grubu’ ve ‘meyve grubu’ ile aynı öğünde birlikte tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Şimdiden herkese sevdikleriyle birlikte keyifli bayramlar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here