Probiyotikler

Probiyotikler her zamanki gibi popülerdir

Çeşitli sindirim sorunlarına yardımcı olmanın yanı sıra, probiyotikler de bağışıklığı ve beyin gücünü artırmaya da yardımcı olmaktadır.

Piyasada satılan Probiyotikleri tabletlerde, toz formunda bulabilir veya granola barlar, tahıllar ve içecekler gibi yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Ama gerekli bir probiyotik takviyesi alıyor ya da sadece sağlıklı bir bağırsak tutmak için vücudumuza güvenebilirsiniz?

Probiyotikler nelerdir?

“insanlara ve hayvanlara faydaları ile bilinen yutulabilir veya yenilebilir canlı mikroorganizmalara (bakteri veya maya)” verilen tanımdır.

Sindirim sisteminiz doğal olarak kendi başına iyi bakteriler üretirken, yoğurt, kefir, kimçi ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar yiyerek veya takviyeler alarak da iyi bakteri üretimini artabilirsiniz.

Sağlık faydaları nelerdir?

Bağırsaklarınızda yaşayan sağlıklı bakteriler, yiyecekleri sindirmenize ve bağışıklık sisteminizin verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. İyi bakteriler vücudunuzun kötü bakterilerle ve sindirim sisteminize girebilecek patojenlerle savaşmasına yardımcı olabilir.

Bazı insanlar ayrıca günlük probiyotik takviyenin alınmasının özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde hastalığa yakalanma veya süresinin kısaltılması için faydalı olduğunu bulmuşlardır.

Diğer bazı çalışmalara göre antibiyotik kullanırken, probiyotik takviyenin ishali önlemeye yardımcı olabileceği öne sürülmektedir, çünkü antibiyotikler sadece kötü bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda iyi de olur.

Probiyotiklerin gastrointestinal sisteme sağlayabileceği yararları destekleyen araştırma sayısı ve sonucu çok ve güvenlik olmakla birlikte, kilo verme, diyabet ve depresyon gibi durumlarla ilgili yardımcı olup olmadıklarını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

işte doğal probiyotiklerden bazıları:

  • Ev yapımı yoğurt,
  • Kefir,
  • Kimchi-Geleneksel Kore Lahana Turşusu
  • Salatalık Turşusu
  • Mikyo yosunlar

Eğer bir sağlık çalışanı ve/veya Sağlık Kuruluşu iseniz sitemizde görüşlerinizi ve reklamlarınızı paylaşmak, Doğal Yaşam ekibi ile irtibat kurmak için info@dogalyasam.org

ilgili diğer yazılar:

Çörekotu ve faydaları

Ad Listings

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.