Yakın dönemde yapılan araştırmalar yer fıstığının faydalarına ilişkin her geçen gün daha fazla sonuçlara işaret ediyor.

Bilimsel Adı: Arachis hypogaea, İngilizce Adı: Peanut olan Yer fıstığ, baklagiller familyasından olup tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içermektedir. Özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da kullanılan ve ülkemizde yoğun üretilen bir yemiş türüdür.

Yer fıstığı; B grubu kompleks vitaminleri ile E vitamini ve olarak kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir içeren, albümin bakımından da zengindir. ,

Harvard Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre;

haftada bir porsiyon (yaklaşık 10 adet) veya daha fazla yer fıstığı tüketen kadınlarda meme kanserinin bir belirtisi olan kistik meme dokusuna daha az rastlanıyor.

Yer fıstığı sahip olduğu demir, niasin, tiamin, biyotin gibi mineral ve vitaminler yoluyla sağlığımıza pek çok fayda sunuyor.

ilgili yazı: vitamin dünyası

Yer fıstığı bir yandan kandaki iyi kolesterol seviyesini yükseltirken diğer yandan kötü kolesterol seviyesini düşürebilmektedir. Hormonlara da etki etmekte ve düzgün çalışmasını katkı sunabilir. Göz sorunları içinde önleyici ve oluşumunu azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Fıstığın yararlarından daha çok faydalanmak için ise tuzsuz ve kavrulmamış halde tüketilmesi önemli.

info@dogalyasam.org

Ad Listings

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.