ZEYTİNYAĞI’NIN SAĞLIĞIMIZ İÇİN 11 FAYDASI

Zeytinyağı sadece zeytin ağacın ağacı (Olea europaea sativa Hoffm. et Link) meyvelerinden elde edilen, hiçbir kimyasal işlem görmeden doğal hali ile tüketilebilen, oda sıcaklığında sıvı olan bir yağdır.

Zeytinyağının içeriğinde bulunan E vitamini kansere karşı koruyucu etki yapar ve saç dökülmelerine karşı da iyi gelir. A, D, E ve  vitaminleri Kile kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir, bakır, manganez gibi mineraller, kemik gelişimini sağlıyor. Kandaki kötü huylu kolestrol denilen “LDL”yi temizleyen zeytinyağı, iyi huylu kolesterol denilen” HDL”yi de yükseltiyor. Diyabet hastaları için ise kan şekerinde düşme sağlıyor.

Bu yazımızda sizler için ABD’de yapılan çalışmalar başta olmak üzerine, literatürü tarayarak Zeytinyağı’nın bilimsel olarak kanıtlanmış 11 sağlık faydasını derledik.

 1. Zeytinyağı Sağlıklı Tekli Doymamış Yağlar açısından oldukça Zengindir

Zeytinyağı, zeytin ağacından elde edilen doğal yağdır, zeytin ağacının yağlı meyvesidir. Yağın yaklaşık% 24’ü doymuş yağlar ve omega-6 ve omega-3 yağ asitleridir (1). Ancak, zeytinyağındaki baskın (% 73) yağ asidi, oleik asit olarak adlandırılan ve son derece sağlıklı olan tekli doymamış bir yağdır. Oleik asidin inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğuna inanılır ve kansere bağlı genler üzerinde faydalı etkileri olabilir. Naturel sızma zeytinyağındaki tekli doymamış yağlar yüksek ısıya karşı oldukça dayanıklıdır, bu da pişirme için sağlıklı bir seçimdir.

 1. Zeytin Yağı Antioksidanların Büyük Miktarlarını İçerir

Sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir. Yararlı yağ asitleri dışında, E ve K Vitaminlerinin mütevazı miktarlarını içerir. Ancak zeytinyağı da güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Bu antioksidanlar biyolojik olarak aktiftir ve ciddi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bu, inflamasyonla savaşabilen ve kandaki kolesterolün okside olmasına ve kalp hastalığı sürecindeki önemli adımların önlenmesine yardımcı olan antioksidanları içerir .

 1. Zeytin Yağı Güçlü Anti-İnflamatuvar Özellikleri Vardır

Kronik inflamasyonun birçok hastalığın önde gelen itici güçleri arasında olduğu düşünülmektedir. Bu kanser, kardiyovasküler hastalık, metabolik sendrom, diyabet, Alzheimer, artrit ve hatta obeziteyi içerir. Zeytinyağı, sağlık yararlarının temel nedenlerinden biri olan iltihabı azaltabilir. Ana anti-enflamatuar etkilere antioksidanlar aracılık eder.   Bazı bilim adamları, 50 ml (3,4 yemek kaşığı) sızma zeytinyağındaki oleokanttanın, yetişkin ibuprofen dozajının% 10’u ile benzer bir etkinliğe sahip olduğunu tahmin etmektedir (11). Zeytinyağındaki ana yağ asidinin kendisi olan oleik asitin CRP gibi önemli inflamatuar belirteçlerin düzeylerini azaltabileceğini gösteren çalışmalar da vardır (2, 3). Bir çalışma ayrıca, zeytinyağı antioksidanlarının inflamasyonu yönlendiren bazı genleri ve proteinleri inhibe edebildiğini göstermiştir.

 1. Zeytinyağı, İnme Önlemesine Yardımcı Olabilir

İnme, bir kan pıhtılaşması veya kanama nedeniyle beyne giden kan akışının bir bozukluğundan kaynaklanır. Gelişmiş ülkelerde, inme, kalp hastalıklarından hemen sonra ikinci en yaygın ölüm nedenidir. Zeytinyağı ile inme riski arasındaki ilişki kapsamlı olarak incelenmiştir.

841,000 den fazla kişiyi kapsayan büyük bir inceleme çalışması, zeytinyağı, inme ve kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkili tekli doymamış yağ kaynağı olarak buldu (14).

Bu bulgular, başka bir büyük inceleme çalışması tarafından desteklenmektedir, bu 140.000 katılımcı ile. Araştırmacılar, zeytinyağı tüketenlerin çok daha düşük bir felç riski altında olduğunu bulmuşlardır (15).

 1. Zeytinyağı Kalp Hastalığına Karşı Koruyucu Olur

Kalp hastalığı dünyada en yaygın ölüm nedenidir (16). Birkaç yıl önce yapılan gözlemsel çalışmalar, Akdeniz’de kalp hastalığının daha nadir olduğunu göstermiştir. Bu, Akdeniz diyeti üzerine kapsamlı bir araştırmaya yol açmıştır ki bu da artık kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir . Sızma zeytinyağı, bu diyetin temel özelliklerinden biridir ve kalp hastalığına karşı sayısız mekanizmalarla korunur .

Enflamasyonu düşürür, LDL kolesterolü oksidasyondan korur, kan damarlarının kaplamasının işlevini iyileştirir ve istenmeyen kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir .

İlginç olarak, kalp hastalığı ve erken ölüm için en güçlü risk faktörlerinden biri olan kan basıncını düşürdüğü de görülmüştür. Bir çalışmada, zeytinyağı, tansiyon ilaçları ihtiyacını% 48 oranında azaltmıştır. Gerçek şu ki, yüzlerce çalışma olmasa bile düzinelerce sızma zeytinyağının kalbe güçlü faydalar sağladığı görülmüştür.

Eğer kalp hastalığınız, ailede kalp hastalığı veya başka bir önemli risk faktörü varsa, diyetinizde bol miktarda sızma zeytinyağı bulundurmayı düşünebilirsiniz.

 1. Zeytinyağı kilo alma ve obezite ile mücadele de etkilidir.

Çok sayıda çalışma, zeytinyağı bakımından zengin olan Akdeniz diyet kalıplarını vücut ağırlığı üzerinde olumlu etkilerle ilişkilendirmiştir. 7000’den fazla İspanyol üniversite öğrencisinin 2,5 yıllık bir çalışmasında, çok fazla zeytinyağı tüketmek, kilo artışını tetiklememiştir.  Başka bir deyişle, gözlemsel çalışmalarda yüksek oranda zeytinyağı alımı kilo alımı veya obezite ile bağlantılı değildir. 187 katılımcı ile yapılan 3 yıllık bir çalışmada, zeytinyağı açısından zengin bir diyetin kandaki antioksidan düzeylerini artırdığı ve kilo kaybına yol açtığı bulunmuştur (33).

 1. Zeytinyağı Alzheimer Hastalığı ile Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Başlıca özelliklerinden biri beyin hücreleri içinde sözde beta amiloid plaklarının birikmesidir. Farelerde yapılan bir çalışmada, zeytinyağındaki bir maddenin bu plakları beyin hücrelerinden çıkarmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir (34). Başka bir çalışmada, bu kez insanlarda, zeytinyağı ile yapılan bir Akdeniz diyetinin beyin fonksiyonları üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir (35).

 

 1. Zeytinyağı Tip 2 Diyabet Riskini Azaltabilir

Zeytinyağı, diyabetlere karşı oldukça koruyucu görünmektedir. Çeşitli çalışmalar, zeytinyağını kan şekeri ve insülin duyarlılığı üzerinde faydalı etkilere bağlamıştır (36, 37). 418 diyabetik olmayan katılımcıdan oluşan randomize bir klinik çalışma, yakın zamanda zeytinyağının koruyucu etkilerini doğrulamıştır (38). Bu çalışmada, zeytinyağlı bir Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet gelişme riskini% 40’ın üzerinde azaltmıştır.

 1. Zeytin Yağı Antioksidanları Anti-Kanser Özelliklerine Sahiptir

Kanser dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Akdeniz ülkelerindeki insanlar bazı kanserler için daha az risk taşırlar ve birçok araştırmacı zeytinyağının onunla bir ilgisinin olabileceğini düşünmektedir . Zeytinyağındaki antioksidanlar, kanserin önde gelen itici güçlerinden biri olduğuna inanılan serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif hasarı azaltabilir. Birçok test tüpü çalışması, zeytinyağındaki bileşiklerin kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 1. Zeytinyağı Romatoid Artrit tedavisinde yardımcı olabilir

Romatoid artrit, deforme olmuş ve ağrılı eklemlerle karakterize otoimmün bir hastalıktır.Kesin neden tam olarak anlaşılamamıştır, ancak vücudun normal hücrelere yanlışlıkla saldıran bağışıklık sistemini içerir.Zeytinyağı takviyesi, romatoid artritli bireylerde inflamatuar belirleyicileri iyileştirdiği ve oksidatif stresi azalttığı görülmektedir .Zeytinyağı, bir anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri kaynağı olan balık yağı ile birleştirildiğinde özellikle yararlı görünmektedir.Bir çalışmada, zeytinyağı ve balık yağı romatoid artritli kişilerde eklem ağrılarını, kavrama gücünü ve sabah sertliğini önemli ölçüde azaltmıştır (46).

 1. Zeytin Yağı Anti Bakteriyel Özelliklere Sahiptir

Zeytinyağı, zararlı bakterileri inhibe edebilen veya öldüren birçok besin içerir .Bunlardan biri, midede yaşayan ve mide ülseri ve mide kanserine neden olabilen bir bakteri olan Helicobacter pylori’dir. Test tüpü çalışmaları, sızma zeytinyağının, üçü antibiyotiğe dirençli olan bu bakterinin sekiz suşuna karşı etkili olduğunu göstermiştir (48). İnsanlarda yapılan bir çalışmada, 30 gram sızma zeytinyağının, Helikobakter pilori enfeksiyonunu 2 hafta gibi kısa bir sürede insanların% 10-40’ında ortadan kaldırabildiği gösterilmiştir.

Kaliteli, organik zeytinyağı siparişi vermek için mail atınız:

info@dogalyasam.org

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.