Pierre Dukan kimdir?

Dukan diyeti kitabının yazarı Pierre Dukan kimdir? : Cezayir doğumlu olan Pierre Dukan 23 yaşında doktor olmuş ve Obez hastalarını diyetlerinden eti azaltmadan zayıflatmayı hedeflemiştir. 25 yıl boyunca da metodolojisini geliştirmiş ve beslenme danışmanlığı yapmıştır. 2000 yılında çıkarttığı “The Dukan Diet” (Dukan Diyeti) kitabı öncelikle Fransa ve diğer ülkelerde en çok okunan kitaplar arasına girmiştir. 19 dile çevrilen ve 11 milyondan fazla satan bu kitabı sayesinde Pierre Dukan İspanya, İngiltere, Polonya, Çin, Avustralya, İtalya, ABD, Almanya, Rusya ve Kanada gibi birçok ülkede tanınır hale gelmiştir.

 

Dukan Diyeti kısaca nedir? Nelerden oluşur?

Dukan Diyeti Listesi ve Dukan Diyetinin dayandığı temel teori vücudumuzun tükettiği proteini yakmak için daha fazla kalori harcarken, karbonhidrat ve yağı yakmak için daha az kalori harcaması sebebiyle karbonhidrat kaynağı olarak başlangıçta sadece yulaf kepeğinin tüketilmesine izin veren protein yoğunluklu bir muhtevaya sahiptir.

Dukan diyetinin ilk aşamasında metabolizma hızınız yavaşsa 1.5-3 kilo arasında, hızlıysa 3 ila 5 arasında kilo verilebilir. Seyir aşamasına geçildiğinde ise haftada 2 kilogram kadar bir kilo kaybı gözlenebilir.

Alkol, asitli içecek ve meyve suyu tüketimi de yasak olan Diyet 4 aşamadan oluşmaktadır.

Bu aşamalar;

 • Metabolizmayı şaşırtan atak evresi,
 • Diyeti anlamlandıranseyir evresi,
 • Kilo vermeyi sağlamlaştıran güçlendirme evresi
 • Son olarak da verilen kilonun geri alınmamasını sağlayan koruma evresi.

Dukan Diyetinin Aşamaları

 • Atak evresi:

Dukan diyetinin atak evresinin uzunluğunu vereceğiniz kiloyla doğru orantılı tutmanız gerekiyor. Eğer 5 kilo vermek istiyorsanız 1 gün, 5-10 kilo arasında vermek istiyorsanız 3 gün, 10-20 kilo arasında vermek istiyorsanız da 5 gün atak evresini sürdürmelisiniz.

“Atak evresi boyunca bol su içip günde 20 dakika da yürüyüş yapılmalıdır.”

İlk aşaması olan atak evresi 1-10 gün arasında sürmektedir. Bu aşama saf protein kaynaklarında, 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesinden ve en az 6 bardak sudan oluşmaktadır. Yağsız sığır eti, dana eti, sakatat, balık, yağsız jambon, deniz ürünleri, yağsız hazırlanmış yumurta, yağsız süt, peynir ve yoğurt serbest olarak tüketilebilir. Bu besinler yağsız hazırlanmış şekilde günün herhangi bir saatinde yenebilir. İlk evrenin amacı hızlı ve fark edilir kilo kaybının sağlanmasıdır.

Tüm bu yiyeceklerin pişirilmesi de önemli. Hepsi yağsız ve mümkün olduğunca ızgara ya da fırında pişmeli.

 • Seyir Evresi

Atak evresiyle vücudu şaşırttıktan sonra sıra seyir evresiyle kilo vermeye geliyor. Vermek istediğiniz her bir kilo için seyir evresini 6 gün yapmalısınız. Yani 5 kilo vermek istiyorsanız 30 gün boyunca seyir evresi rejimini tatbik etmelisiniz. Bazı Türkçe sitelerde bu süre yanlışıkla üç gün olarak verilmektedir ancak doğrusu;

“seyir evresi verilmek istenen kilo başına 6 gün sürmelidir”

Seyir evresinde proteinlerin yanına sebzeler de ekleniyor. Bir gün sadece protein diğer günlerde proteinlerin yanında (onlardan fazla olmamak kaydıyla) sebze de tüketiliyor. Yine vermek istediğiniz kiloya göre kaç gün protein kaç gün hem protein hem de sebze almanız gerektiği değişiyor. Bu günler yine vermek istediğiniz kiloyla paralel olarak artıyor.

Ancak patates, mısır, bezelye, fasulye, mercimek, avokado ve meyve çeşitleri gibi tüketilmemesi gereken bazı besinler bulunmaktadır.

 

Dukan diyetinin seyir evresinde yiyebileceğiniz proteinler atak evresiyle yine aynı. Her sebzeye değil sadece yeşil sebzeler, enginar, havuç, patlıcan, kereviz, domates, soğan, sarımsağa izin verilmesidir. Ve mümkün olduğunca buharda yağsız pişirilmesi gerekiyor.

 • Güçlendirme evresi:

Atak ve seyir evresinde verdiğiniz her kilo için 10 gün güçlendirme evresini uygulamalısınız. Yani 3 kilo verdiyseniz 30 gün bu evreyi izlemelisiniz. Bu evrenin güzel yanıysa sadece protein ve sebze değil, az da olsa meyve, tahıllı ekmek ve hatta karbonhidrat bile olması. Dukan diyetinin güçlendirme evresinde günde 1 porsiyon (çok şekerli olmayan) meyve, haftada iki porsiyon nişastalı yemek (makarna da dahil) ve günde iki dilim tahıllı ekmek yiyebilirsiniz. Ve ödül olarak haftada iki porsiyon istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz

Güçlendirme evresinde hem protein kaynakları hem de sebzeler birlikte tüketebilir ve günlük 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi yine beslenme planında yer almalıdır. Diyete az miktarda meyve (muz, üzüm, kiraz ve meyve suları hariç) ve 2 dilim kepek ekmeği eklenebilir. Bu aşamada haftanın 2 günü kutlama yemekleri yenilebilir ve makarna, pirinç gibi nişastalı besinler tercih edilebilir.

 • Koruma evresi:

Önceden uygulanan aşamalarda sağlıklı beslenme alışkanlığının oluştuğu düşünülür ve bu kuralların uygulanması gerektiği belirtiler. Son aşama olan koruma evresi ömür boyu sürecek olan bir süreçtir. Bu süre boyunca günde 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi yenmesi ve 20 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken konu ise her haftanın bir günü günü saf protein ile beslenilmesi gerektiğidir.

Aslında  Dukan diyetinin bu evresinin kuralları çok basit. Olabildiğince (günde en az 30 dakika yürüyüş gibi) hareket etmek ve tokluk hissi yaşamak için günde 3 kaşık yulaf kepeği tüketmek. Ve haftanın bir günü de sadece proteinle beslenmek.

 

Dukan diyeti kimlere uygun değildir?

Hemen her diyet öncesi olduğu Dukan diyetine başlamadan önce beslenme uzmanına danışmanız ve Dukan diyetinin size uygun olup olmadığını öğrenmenizde fayda vardır. Özellike bünye itibarıyla protein ağırlıklı bir diyete bünyesi uygun olmayanlar veya kronik hastalıkları olanlar risk grubunda olabilir. 

Dukan Diyetine uygun 100 yiyecek listesinden seçmeler:

 • Kırmızı et: Dana bonfile, biftek, dana pirzola, pastırma, dana jambon, yağsız sığır eti.
 • Kümes hayvanları: tavuk eti, tavuk ciğeri, hindi eti, tavuk veya hindi etinden şarküteri ürünleri, yabani ördek, bıldırcın, yumurta
 • Peynir ve süt çeşitleri: Yağsız peynir, yağsız süt, yağsız krem peynir, quark, yağsız ekşi krema, yağsız yoğurt.
 • Deniz ürünleri: alabalık, somon, sardalya, ton balığı, uskumru, kılıçbalığı, midye, yengeç, ıstakoz, istiridye, kalamar, ahtapot, karides
 • Vejetaryen besinler: Soyalı yemekler, vejetaryen burger, tofu gibi vejetaryen beslenmeye yönelik besinler sayılabilir.

http://www.dukandiet.co.uk/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.