İşte stresin tetiklediği 10 hastalık

Stres artık literatürde yapılmış pek çok bilimsel çalışma sonuçlarının da ortaya koyduğu sonuçlarla da kanıtlandığı üzere, pek çok hastalığı tetiklemektedir. Bu yazımızda ABD de stres üzerine yapılan araştırmaların sonuçlarına yer verdik.

Kalp hastalığı

Araştırmacılar, stresli bir kişiliğin, tam olarak nedenini bilmemekle birlikte , yüksek tansiyon ve kalp problemleri riskinin yüksek olduğunu uzun zamandır düşünüyorlar. Stres kalp hızını ve kan akışını doğrudan artırabilir ve kolesterol ve trigliseritlerin kan akışına salınmasına neden olur. Stresin diğer problemlerle de bağlantılı olması muhtemeldir – sigara riskinin artmasına neden olan sigara içilmesi veya obezite olasılığı artar.

Doktorlar ani duygusal stresin kalp krizi de dahil olmak üzere ciddi kalp problemleri için tetikleyici olabileceğini biliyorlar. Kronik kalp problemleri olan kişilerin akut stresden kaçınmaları gerekir – ve yaşamın kaçınılmaz streslerini – mümkün olduğu kadar başarılı bir şekilde – nasıl yöneteceklerini öğrenin.

Astım

Birçok çalışma, stresin astımı kötüleştirdiğini göstermiştir. Bazı kanıtlar, bir ebeveynin kronik stresinin çocuklarında astım gelişme riskini artırdığını düşündürmektedir. Bir çalışmada ebeveyn stresinin hava kirliliğine maruz kalan veya anneleri hamilelik sırasında sigara içmiş olan genç çocukların astım oranlarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Stresli ebeveynleri olan çocukların, astım gelişme riski oldukça yüksekti.

Obezite

Göbekte aşırı yağ, bacaklarda veya kalçalarda yağdan daha fazla sağlık riski oluşturuyor gibi görünüyor – ve maalesef, yüksek stresli insanların depolandığı yer burası. “Stres hormon kortizolün daha yüksek seviyelerine neden oluyor ve bu, karın içinde biriken yağ miktarını arttırıyor”.

Diyabet

Stres diyabeti iki şekilde daha da kötüleştirebilir. Birincisi, sağlıksız beslenme ve aşırı içme gibi kötü davranışların olasılığını arttırır. İkincisi, stres doğrudan tip 2 diyabetli kişilerin glikoz seviyelerini yükseltmektedir.

Baş ağrısı

Stres, baş ağrıları için en yaygın tetikleyicilerinden biri olarak kabul edilir – sadece baş ağrıları değil, aynı zamanda migren de.

Depresyon ve kaygı

Kronik stresin daha yüksek depresyon ve anksiyete oranlarıyla bağlantılı olması şaşırtıcı değildir. Son araştırmalardan bir tanesi, işleriyle ilgili olarak stresi olan kişilerin – az sayıda ödülle çalışmayı talep etmek gibi – daha az strese sahip olanlara göre birkaç yıl içinde% 80 daha fazla depresyon gelişme riski taşıdıklarını ortaya koymuştur.

Gastrointestinal problemler

İşte stresin yapmadığı bir şey – ülserlere sebep olmaz. Ancak, onları daha da kötüleştirebilir. Winner, stresin kronik mide ekşimesi (veya gastroözofageal reflü hastalığı, GÖRH) ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi diğer GI koşullarında da yaygın bir faktör olduğunu söylüyor.Alzheimer hastalığı. Bir hayvan çalışması, stresin Alzheimer hastalığını kötüleştirdiğini ve beyin lezyonlarının daha hızlı oluşmasına neden olduğunu bulmuştur. Bazı araştırmacılar stresin azaltılmasının hastalığın ilerlemesini yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyorlar.

Hızlandırılmış yaşlanma

Stresin yaşınızı nasıl etkileyebileceğini gösteren kanıtlar var. Bir çalışma, yüksek stres altında olan annelerin DNA’sını – kronik olarak hasta bir çocuğa bakıyorlardı – olmayan kadınlarla karşılaştırdı. Araştırmacılar, kromozomların belirli bir bölgesinin hızlandırılmış yaşlanmanın etkilerini gösterdiğini bulmuşlardır. Stres, 9 ila 17 yıl arasında yaşlanmayı hızlandırıyor gibi görünüyordu.

Prematüre ölüm. Bir çalışma, stresin sağlığa olan etkilerini, eşlerine bakan yaşlı bakıcıları (doğal olarak çok fazla stres altında olan insanlar) inceleyerek incelemiştir. Bakım verenlerin, bakıcı olmayan yaşlarına göre% 63 daha yüksek bir ölüm oranına sahip olduklarını bulmuştur.

Kaynak:Webmd

 

ilgili yazı: Sınav ve başvuru stresi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.