Kahvenin faydaları

Kahve bütün dünyayı üretimi, ticareti ve tüketimi ile derinden etkileyen bir içecek. Bugün Afrika’dan Orta Ve Güney Amerika’ya kadar pek çok yerde üretiliyor ve dünyanın hemen her yerinde raflarda yerini alıyor. Pek çok ülkenin en önemli üretim ve ihracat kalemlerinden birisi olan kahve aynı zamanda sağlığımız için pek çok faydayı da bünyesinde barındırıyor.

Kahve’nin olası faydalarına ilişkin pek çok çalışma ve tartışma yapılmış durumda. Daha önceki çalışmalar kahvenin , kahve içmenin, uzun ömür, düşük kan basıncı, yaşlanmayla daha az kilo alımı ve tip 2 diyabet, karaciğer hastalığı, kardiyovasküler hastalık, Parkinson ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalık riskini azalttığını ortaya koymuştu.

ABD’de 2017 yılında yapılan bu konudaki en kapsamlı araştırma sonuçları da bu bulguları destekliyor. Kahvenin en büyük faydaları günde 3-4 fincan ile ortaya çıkmakta. 4 fincandan fazla günlük kahve tüketimi ilave yarar getirmiyor.

Bununla birlikte, kahve içen kadınlar düşük ve hamilelik komplikasyonları açısından daha fazla risk taşıyabilmektedir. Netice olarak hemen bütün çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre günde 3-4 fincana kadar kahve eğer hamilelik döneminde değilseniz sağlığınız için çok yararlı olabilir.

Bütün bu çalışmaların da etkisiyle Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) 2016 Haziran ayı raporunda Kahve’yi resmi olarak potansiyel kanserojen gıda listesinden çıkardı ve akciğer ve uterus kanserlerine karşı potansiyel bir koruyucu olarak tanımladı.

Yani abartmamak kaydıyla, doğal olarak üretilmiş ve damıtılmış bir kahveyi günde 3-4 fincana kadar gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

ilgili diğer yazılar:

Kahvenin cilt,deri ve saçlarımız için 8 faydası

Emzirme ve kahve tüketimi

Siyah çayın faydaları

Yeni ücretsiz, komisyonsuz seri ilan sitesi:

Ad Listings

 

Kahve, karaciğer, kanser, kilo, diyabet, şeker, tansiyon, fincan, Amerika,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.