Karpuz alerjisi belirtileri nelerdir? Dikkat başka alerjileriniz de olabilir

Bir karpuz alerjisi genellikle nadir görülür. Bununla birlikte, bir kişi karpuza tepki gösterirse, kaçınılması gereken başka yiyecekler de olabilir. Alerjisi olan bir kişi sıklıkla karpuz yemezse, semptomlarına neyin neden olduğunu bilmeyebilirler. Farklı bir yiyeceğe veya alakasız bir hastalığa karşı alerjisi olabilir.

Karpuz alerjisinin belirtileri diğer besin alerjilerine benzerdir. Bir doktor problemli yiyeceği tanımlamak için testler yapabilir.

Karpuz alerjisi genellikle çocukluk döneminde gelişir, ancak bazı insanlar bunu yetişkin olarak geliştirir.

Karpuz alerjisi Semptomları neler?

Karpuz alerjileri diğer gıda alerjileri ile benzer semptomları paylaşır. Semptomlar genellikle karpuzla temastan birkaç dakika sonra ortaya çıkar. En yaygın karpuz alerjisi belirtilerinden bazıları şunlardır: ·

  • kalıcı öksürük
  •  kurdeşen
  • kaşıntılı bir dil veya boğaz·
  • karın krampları
  • karın ağrısı
  • mide bulantısı ya da kusma

Ciddi bir alerjik reaksiyon, hayatı tehdit edebilen anafilaksi tetikleyebilir. Karpuza karşı şiddetli reaksiyonu olan herkes acil tıbbi yardım almalıdır.

Anafilaksi belirtileri şunlardır: nefes darlığı, yutma sıkıntısı,  boğaz, yüz veya dilin şişmesi, mide bulantısı, karın ağrısı kusma hırıltılı şok (düşük tansiyondan)vertigo (baş dönmesi hissi)İlk kez bir karpuz alerjisi yaşayan herkes bir doktorla konuşmalıdır. Doktor tanıyı teyit edebilir ve gelecekteki tepkilerin tedavisi ve önlenmesi hakkında önerilerde bulunabilir.

Teşhis Bir deri testi, karpuz alerjisini teşhis etmenin en yaygın yoludur. Test, cildin iğnelenmesini ve bölgeye küçük bir karpuz örneği yerleştirilmesini içerir. Kişinin alerjisi varsa, birkaç dakika sonra ciltte kabarık bir şişlik görülür. Bir kan testinin sonuçları da bir alerjiyi gösterebilir. Ancak, bunları almak için birkaç gün veya hafta sürebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne göre, alerjiye karşı pozitif, ancak besinlerden hiçbir belirti görmeyebilirler. Bir doktor, bir tepkinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek için bir kişinin klinik bir ortamda yiyeceği az miktarda yemesini gerektiren bir zorlama testi isteyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.