Demini almış güzel bir siyah çay hepimiz için gün içindeki en sıcak en samimi dosttur. Peki siyah çayın sağlıkla ilişkisi nedir.

Bu dosyada Siyah Çayın sağlığımıza faydalarını sizler için derledik.

Çay sudan sonra dünyada sudan sonra en yaygın ikinci içecektir. Çay Latince adı Camellia sinensis olan bitkinin kurutulmuş yaprakları kullanılarak elde edilir.  Çay dünyada ismini alırken çayın diğer ülke ve medeniyetlerle buluşmasında karayolu ve denizyolu kullanımı belirleyici olmuştur.

Çayın faydalarına geçmeden önce çay tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri belirtelim:

 Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi çay da gereğinden fazla tüketilirse sağlığa zararlı etkileri olabilir. Doğru beslenme alışkanlıkları içinde gün içerisinde 3- 5 fincan siyah çay ideal bir tüketim seviyesidir.

Öncelikle Koyu ve bayat çaylardan uzak durup güvenilir şekilde toplanmış, kurutulmuş ve paketlenmiş siyah çayı tercih etmeliyiz.

Demir eksikliği olan kişilerde çay özellikle yemeklerden hemen sonra içilmemeli en az 30 dakika beklenmelidir.

Yaşlılar, çocuklar ve hamileler açık şekilde mümkünse limonlu çay içmeyi tercih etmelidirler.

Sağlıklı kemikler: Siyah çayda bulunan fitokimyasallar güçlü kemikleri destekler ve kemik yoğunluğuna katkıda bulunur, osteoporoz ve artrit riskini ise azaltır.

Antioksidan desteği sunar: Polifenol içeriği yüksek olan siyah çay, DNA hasarını engelleme ile ilişkilidir. Tütün ve diğer toksin maddelerden kaynaklı olarak oluşan bu DNA hasarı için özellikle meyve ve sebzelerle desteklenmiş bir diyette siyah çayın yeri mutlaka olmalıdır. Açık ve limon ilave edilerek içilen çay ile antioksidan alım kapasitenizi arttırmanız kolaylaşır.

 Daha iyi çalışan kalp: 2009 yılında yapılmış bir çalışma günde 3 – 4 fincan siyah çay içen kişilerde; çevresel etkenlerle birlikte değerlendirildiğinde, inme riskini günde 1 fincan içenlere göre % 21 oranında azalttığını göstermiştir. Harvard’ta yapılan başka bir çalışma ise kalp krizi riskini % 44 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini ise % 11 oranında düşürebilir.

 Kansere karşı koruyucu: Yapılan çalışmalar siyah çay tüketimi ile alınan polifenol ve kateşinlerin bazı kanser türlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki yarattığını göstermiştir. Örneğin düzenli olarak günde 2- 3 fincan siyah çay içen kadınlarda meme ve over (yumurtalık) kanseri oluşumunun azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca akciğer kanseri gelişimini de azaltabilir.

Diyabet riskini azaltır: Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan yaşlı bireyler ile yapılmış çalışmalar da düzenli olarak günde 1- 2 fincan siyah çay tüketimi yapıldığında, Tip 2 diyabet oluşumunun % 70 oranında düşürülebildiği ihtimali üzerinde durulmuştur.

Ağız ve Diş Sağlığı: Yapılan çalışmalar siyah çayın plak oluşumunu azalttığı ve çürük oluşumuna neden olan bakteri gelişimini kısıtladığı üzerinde duruyor. Siyah çayda bulunan polifenoller, ağız boşluğunda bulunan bakterilerin diş plak oluşumunu ve yapışkanlık tadına neden olan enzimlerin gelişimini engelliyor.

 

Stresi azaltır: Siyah çayda bulunan L- theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak sonuçlarıdır. Gün içerisinde ortalama 2- 3 fincan siyah çay tüketildiğinde stres hormonu olan kortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Bağışıklık sistemini geliştirir: Siyah çay, içeriğindeki alkylamine antijenleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Siyah çay virüsler ile savaşır. Bu da sizin bağışıklık sisteminiz için koruyucu kalkan olur.

Sindirime iyi gelir: Bağışıklık sistemini geliştirmeye ek olarak siyah çayda bulunan tanenler aynı zamanda mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici etki sağlar ve sindirim sistemi aktivitesinin azalmasına yardımcı olur.

Vücut Enerjisini arttırır: Yüksek kafein içeriği olan diğer içeceklere göre siyah çayda bulunan düşük kafein oranı kan akışına yardımcı olurken, beyin fonksiyonlarını da güçlendirir. Ayrıca metabolizma ve solunum sistemiyle kalp ve böbrekleri de uyarır.

 

İlgili yazı:

Kahvenin faydaları

Ücretsiz, komisyonsuz, hızlı, kolay ilan sitesi  Eskicim.org

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.