Vitaminler vücudumuz için vazgeçilmez öneme sahiptir.
Vitaminler yağda ve suda eriyenler olmak üzere iki temel gruba ayrılır.
Yağda eriyenler ilk gruptur.
A,D,E ve K vitamini bu gruptadır.
Bunlara yağda eriyen denilmesinin sebebi bu vitaminlerin yağ ile vücutta kullanılabilmesidir.
Suda eriyen vitaminler ise B1,B2,B3,B5,B6,B12 gibi B vitaminleri,C vitamini, folik asit gibi vitaminlerdir.

Vitaminlerin vücudumuzda çok özel görevleri vardır.

Vücudumuz bazı vitaminleri ise kendi üretebilir.

A Vitamini

A vitamini sağlıklı görme ve cildi destekler, ayrıca kemik ve diş büyümesini destekler. Ayrıca A vitamini bağışıklık sisteminize yardımcı olur ve üreme sürecinde önemlidir. Son olarak, A vitamini kalbin, böbreklerin, akciğerlerin ve diğer organların düzgün çalışmasını sağlar.

A vitamini almak için bazı iyi yiyecekler süt, peynir ve tereyağıdır. Yağda daha düşük olan kaynaklar havuç, kabak ve kayısıdır.

Vitamin B12

B12 vitamini sağlıklı sinir fonksiyonunu destekler ve vücudunuzun yeni hücreler oluşturmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yağ ve amino asitleri parçaladığı için kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

B12 vitamini eksikliği olanlar yorgunluk, anemi, iştahsızlık ve kabızlıktan muzdarip olabilirler. Sisteminizde yeterli B12 bulunmaması, bunama ve depresyon gibi nörolojik sonuçlara da yol açabilir.

B12 açısından zengin olan bazı yiyecekler, kümes hayvanları, balık, peynir, karaciğer ve yoğurt dahil olmak üzere et ve süt ürünleridir.

C Vitamini

C vitamini enfeksiyonları önlemek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek için önemlidir. Ayrıca vücudunuzun kan hücrenizde oksijen taşıma sürecinde kritik bir bileşen olan demiri emmesine yardımcı olur.

C vitamini bir antioksidandır ve hücrelerinizdeki serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur. Ayrıca yaralarınızın iyileşmesini sağlayan kolajen yaratmak da gereklidir.

D Vitamini

D vitamini, vücudunuzdaki kalsiyum emilimini artırır, bu da büyüdükçe kemik sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Ayrıca iltihabı azaltmaya ve bağışıklık sisteminize fayda sağlar.

D vitamini doğal olarak güneş ışığı ile emilebilir. Bununla birlikte, birçok insan kapalı mekanda uzun saatler çalışmakta ve uygun D vitamini düzeylerinden yoksun kalmaktadır. Eksiklik kırılgan kemiklere ve osteoporozlara yol açabilir.

Süt, çok sayıda gıdada bulunmayan mükemmel bir D vitamini kaynağıdır. Ek olarak D vitamini alabilmenin yanı sıra süt, peynir ve yağlı balıklarda da bulunabilir.

E vitamini

E vitamini, hücreleri hasara karşı korumak için bir antioksidan görevi görür ve ayrıca kanser ve Alzheimer hastalığına karşı mücadelede yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemi için de önemlidir, bakterilerle savaşır ve enfeksiyonları önler.

İhtiyacınız Olan Nedenler: E vitamini, vücudunuzu sağlıklı tutmak için, kan pıhtılaşmasını önlemek için sağlıklı kan akışını teşvik etmek de dahil olmak üzere çok şey yapar.

E vitamini eksikliği, görme problemleri ve genel halsizlik gibi sinir ve kas hasarına yol açabilir.

E Vitamini için En İyi Gıdalar: Vitamin E, avokado, bitkisel yağ, yumurta sarısı, fındık ve kepekli tahıllar da dahil olmak üzere bir dizi sağlıklı yağda bulunur.

K vitamini

Ne Yapar: K vitamini kan pıhtılaşması için önemlidir ve kemik sağlığını destekler. Bilim adamları, koroner kalp hastalığı ve osteoporoz riskini azaltma üzerindeki etkisini inceliyorlar.

Neden ihtiyaç duyarız?

Kalp sağlığı için kan inceltici alıyorsanız, her gün sisteminizde doğru miktarda K vitamini elde etmek önemlidir. Vücudunuzda yeterli olmaksızın, morarma ve kanama problemleri yaşayabilirsiniz.

K vitamini için En İyi Gıdalar: Vitamin K en iyi yeşil yaprakları, yaka, lahana, ıspanak, şalgam yeşillikleri, lahana ve brokoli gibi yapraklı yeşillikler içinde bulunur.

Folik asit

Folik asit DNA ve yeni kırmızı kan hücresi yapmaktan sorumludur. Anemi de önlemek için çalışır.

Niye ihtiyaç duyarız?

Diyetinizde yeterli folik asit olmaması, vücudunuzun hayati oksijeni yok edebilen kansızlığa neden olabilir. Eksikliği olan gebe kadınlar, çocuklarında doğum kusurlarını görebilir.

Folik Asit İçin En İyi Gıdalar: Folik asit artık en rafine tahıllara ve sağlıklı protein çubukları gibi gıdalara eklenmiş olsa da, doğal olarak baklagiller, karaciğer, tohumlar ve brokoli, ıspanak, bezelye ve bamya gibi yeşillikler içinde ortaya çıkmaktadır.

ilgili sayfalar

D vitamini eksikliğine dikkat

Yanlış Vitamin kullanımına dikkat

İkinci el ilanın yeni adresi:

Ad Listings

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.