Anne sütünün en önemli etkilerinden biri, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmesidir. Bu nedenle doğumdan hemen sonra bebeğin anne memesiyle tanıştırılması en kısa zamanda sağlanmalı. ‘Bebek anne sütü ile beslenmeye ne kadar erken başlarsa, anne sütü de o kadar hızla gelir.

Anne sütü birçok mikro organizmaya karşı öldürücü etkisi  vardır . İçerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağlamaktadır .

I.Q. puanları diğerlerinde Anne sütü alan bebeklerde daha yüksek oluyor.  Yeni Zelanda’da binden fazla birey üzerinde yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan çalışmada, anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, demir ve vitamin gibi her türlü besin öğelerinden zengin olan anne sütü vücutta daha kolay hazmediliyor.

Anne sütünün tamamına yakını kolayca sindirilebilmektedir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ayrıca diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülmektedir.

İlgili yazılar:

Bebek emzirenler kahve içebilir mi?

Bebek ve çocuklarda kabızlık

Anne sütü, bebek, emzirme, bağışıklık, emzirme, anne, çocuk, mama

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.