Bebek emzirenler kahve içebilir mi?

Emzirme, özellikle bir bebeğin düzensiz uyuyabildiği ve her gece birçok kez uyanabileceği ilk günlerde yorucu olabilir.

Bir sabah kahvesi, bir kişinin uyku yoksunluğunu yönetmesine yardımcı olabilir, ancak birçok insan, bebeklerin kafein üzerindeki etkilerinden endişe duymaktadır. Ancak, emziren insanlar için kafein makul bir kullanım seviyesinde güvenlidir.

Bu yazıda emzirme döneminde kahve içmenin riskleri ve faydaları hakkında sizler için uluslararası kaynakları tarayarak önemli bilgiler derledik.

Birçok kişiye, hamilelik sırasında kafein riskini ve plasentayı geçmesi ve gelişmekte olan fetüsü etkilemesi nedeniyle kafein miktarını sınırlandırması veya hatta ortadan kaldırması söylenir. Bununla birlikte, kafeinin emziren bir bebeği etkileme olasılığı daha düşüktür. Vücuttaki kahvenin çoğu anne sütüne ulaşmadan veya bebeği etkileme şansına sahip olmadan önce vücut tarafından metabolizma edilir. Dr. Thomas Hale’ye İlaç ve Anneler Sütüne göre kafein, ılımlılık gösteren düşük riskli bir ilaçtır. Bir kadının tükettiği kafeinin sadece yaklaşık yüzde 1’i anne sütünün içine girer ve bu küçük miktar bebeklerin çoğu için zarar verici düzeyin altıdır. En güvenli yaklaşımı almak isteyen anne-babalar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre kafein alımını günde 300 miligrama (mg) sınırlandırmayı düşünmelidir. Bu miktardaki kafein 2–3 fincan kahveye eşdeğerdir. 300 mg’dan fazla kafein tüketiminin bile bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bununla birlikte, CDC, günde 10 bardaktan fazla aşırı kafein tüketiminin, bebekte rahatsızlık ve titreme gibi belirtilere neden olabileceğini belirtmektedir. Anne sütü içindeki kafein düzeyleri kahve içtikten 1-2 saat sonra zirveye ulaşır. Son zamanlarda anne sütü ile beslenen bir kişi, bu süre boyunca, bir yandan da kafeinden herhangi bir etki yaratıp yaratmadıklarını görmek için bebeklerini izlemeyi seçebilir.

Riskler ve faydalar

Hamilelik sırasında kahve içmenin potansiyel riskleri korkutucu olsa da, emziren bebeklerde kafein riskleri hafiftir. Bazı uzmanlar, kafeinin bir bebeğin uykusunu etkileyebileceğinden endişe duyuyorlar, ancak Brezilya’da 885 bebek üzerinde yapılan bir 2012 araştırması aynı fikirde değil. Çalışmada, kafein kullanan bir kişinin emzirdiği 3 aylık bebeklerin uyku kalitesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulunmamıştır.

Korede yapılan bir çalışma da, özellikle günde birkaç bardak tüketilen kahve ile emzirme sırasında artan riskler bulamadı.

Bazı insanlar bunu teyit etmek için yeni bir bilimsel kanıt olmasa da, kahve içindeki asitlerin anne sütünün demir içeriğini azaltabileceğine inanırlar. Anne sütü demirde doğal olarak düşüktür, ancak bebeklerin normal olarak gelişmek için demire ihtiyacı vardır, bu nedenle kahve içen insanlar demir takviyesini bir doktorla tartışmalıdır. Emzirirken kahve içmekten kaçınmak için tıbbi bir neden olmadığı için insanlar kendileri için ne rahat hissettirmeli? Ayrıca, kafeinin doğrudan bebeğe fayda sağladığına dair bir kanıt yoktur.

Peki Kafeinsiz kahve için durum nedir?

Kafeinsiz kahvenin içinde az miktarda kafein bulunur. Kafeinli kahveden daha güvenlidir. Ancak Kafeinsiz kahve yine de asitlidir ve bu nedenle anne sütündeki demir miktarını etkileyebilir.

Kahve’nin faydaları yazımız için tıklayınız

Kahve, kafein, asit, decaf, nescafe, türk kahvesi, fincan, demir, bebek, emzirme, anne sütü, hamile, hamilelik, gebe, gebelik , demir, güç, vitamin, mineral

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.