Uzun süre sabit oturmayın..

Maalesef artık  uzun süreler boyunca oturmak standart hale geldi.

Ofiste, televizyon seyrederken, video oyunları oynarken, hayatlarımız fiziksel hareketsizlikle kolayca doldurulur.

 

Hareketsiz yaşamın olumsuz sağlık sonuçları da giderek artmakta.

ABD’de yeni yapılan bir araştırmanın ortak yazarı Dr. Meredith Peddie’e göre:

“Çoğumuz günümüzün yaklaşık yüzde 75’ini otururken ya da hareketsiz bir şekidle geçirmekteyiz ve bu davranış diyabet, kardiyovasküler hastalık, bazı kanserler, ve genel mortalite düzeyleri ile ilişkili. ”

 

Uzun süreli oturmanın neden sağlıksız olduğuna dair kesin nedenler tam olarak bilinmemektedir, ancak bazı metabolik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Örneğin, az efor sarf eden uzun süreler insülin duyarlılığını ve glikoz toleransını azaltırken, kandaki vücut yağının temel bileşeni olan trigliserit düzeylerini artırır.

 Oturmanın etkisinin azaltılması için neler yapılmalı?Bilim adamları son dönemde, davranışlardaki küçük değişikliklerin, uzun süre hareketsiz davranışların olumsuz akut metabolik ve vasküler etkilerini en aza indirmede etkili olup olmayacağını araştırmaya koyulmuştur.

Bu kapsamda;

Her 30 dakikada bir hafif-yoğunluk aktivitesinin bile önemli etkileri olduğunu bulmuşlardır.Herhangi bir yoğunluğun fiziksel aktivitesinin, yemekten sonra 9 saate kadar kandaki glukoz ve insülin konsantrasyonlarını azalttığı gösterilmiştir. Benzer şekilde, kandaki yağ seviyesi de azaldı, ancak bu aktivite başladıktan sadece 12-16 saat sonra gerçekleşmiştir.  Doğalyaşam olarak bizlerde daha sağlıklı bir yaşam için uzun süre hareketsiz kalmaktan uzak durmayı öneriyoruz.

En azından 30 dakika da bir hafif egzersizler yapmanızı öneriyoruz.

ilgili haberlerimiz:

kolay egzersizler

stres

Egzersiz, hareket, spor, oturma, hareketlilik, fiziksel aktivite, aktivite, spor, beden, kas, sabit, metabolizma, gluukoz, insülin, sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.