Kronik yorgunluğun 10 sebebi

Yorgunluk günlük hayatın koştumasından en çok hissettiğimiz durumlardan birisi. Ancak yorgunluk hafife alınmaması gereken de bir konu. Çoğu zaman kronik yorgunluk bir hastalık belirtisi olabileceği gibi bazen de yeni hastalıkların uyarıcısı olabilir.
Bu yazımızda Ingiltere NHS kurumu tarafından listelenmiş olan  yorgunluğa neden olduğu bilinen 10 sağlık durumunu inceledik.

Anemi

Sürekli tükendiğini hissetmenin en yaygın tıbbi nedenlerinden biri demir eksikliği anemisidir. Ağır dönemler ve hamile kadınlar ile kadınlar özellikle anemiye eğilimlidir.
Ancak, mide ve bağırsakta, ülser veya steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAİİ) almak gibi nedenlerin daha büyük olasılıkla ortaya çıktığı durumlarda, erkek ve postmenopozal kadınları da etkileyebilir.
Tipik olarak belirtiler, bir şey yapmaktan rahatsız olamayacağınızı hissediyorsunuz, kaslarınız ağır geliyor ve çok çabuk yorulmaktır.
Demir aşırı yüklenme bozukluğu (hemokromatozis) olarak da bilinirse, yorgunluğa da neden olabilecek çok fazla demire sahip olmak mümkündür.
Bu, 30 ve 60 yaşları arasındaki erkek ve kadınları etkileyen nispeten nadir kalıtsal bir durumdur.

Uyku apnesi

Uyku apnesi, boğazınızın uyku sırasında daralması veya kapanması ve tekrar tekrar nefes almanızı engelleyen bir durumdur.
Bu, yüksek oranda horlamaya ve kanınızın oksijen seviyelerinde bir düşüşe neden olur. Nefes almanın zorluğu, gece sık sık uyanıp, ertesi gün yorgunluğunuzu hissetmeniz anlamına gelir.
En çok kilolu orta yaşlı erkeklerde görülür. Alkol ve sigara içmek daha da kötüleştiriyor.

Etkin olmayan tiroid

Azaltıcı tiroid bezi, vücudunuzda çok az tiroid hormonu (tiroksin) olduğunu gösterir. Bu sizi yorgun hissettiriyor. Ayrıca kilo almanız ve ağrıyan kaslarınız ve kuru cildiniz var. Kadınlarda en sık görülür ve yaşlandıkça daha sık görülür. GP’niz, bir kan testi yaparak tiroid dışı bir tiroid tanısı koyabilir.

Çölyak hastalığı

Bu, bağışıklık sisteminin glütene tepki verdiği bir ömür boyu hastalıktır. Gluten ekmek, kek ve tahıllarda bulunan bir proteindir.
İngiltere’de yapılan araştırmalar her 100 kişiden birisinin Çölyak hastalığından etkilendiğini ancak birçoğunun durumu bilmediklerini gösteriyor. Çölyak hastalığının diğer belirtileri, yorgunluk dışında, ishal, şişkinlik, anemi ve kilo kaybıdır. Doktorunuz çölyak hastalığı olup olmadığını kontrol etmek için bir kan testi yapabilir.

Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromu (aynı zamanda miyaljik ensefalomiyelit veya ME olarak da bilinir) en az 4 ay boyunca devam eden ciddi ve engelleyici bir yorgunluktur. Kas veya eklem ağrısı gibi başka semptomlar olabilir.

Diyabet

Diyabetin ana semptomlarından biri, kanda çok fazla şekerin (glukoz) neden olduğu uzun süreli bir durum, çok yorgun hissetmek.
Diğer önemli semptomlar çok susadıkça, tuvalete çok fazla gidiyor ve kilo kaybı hissediyorlar. GP’niz diyabetinizi bir kan testi ile teşhis edebilir.
Diyabet hakkında daha fazla bilgi edinin.

Glandüler ateş

Glandüler ateş, ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bezler ile birlikte yorgunluğa neden olan yaygın bir viral enfeksiyondur.
Çoğu vaka gençler ve genç yetişkinlerde olur. Semptomlar genellikle 4 ila 6 hafta içinde ortaya çıkar, ancak yorgunluk birkaç ay daha sürebilir.

Depresyon

Kendinizi çok üzdüğünüz gibi depresyon da enerjinin tükendiğini hissettirebilir. Uykuya dalmanızı engelleyebilir veya sabah erken kalkmanıza neden olabilir, bu da gün içinde daha yorgun hissetmenizi sağlar.
İlgili yazılarımız:

Huzursuz bacaklar

Bacaklarınızı hareket ettirmek için büyük bir dürtü duymanız, gece sizi uyandırması huzursuz bacak sendromunu hatırlatır.
Ayrıca bacaklarınızda hoş olmayan bir tarama hissi veya derin bir ağrı olabilir. Ya da bacaklarınız gece boyunca kendiliğinden sarsılabilir. Belirtileriniz ne olursa olsun, uykunuz bozulacak ve kalitesiz olacak, bu yüzden gün boyunca çok yorgun hissedeceksiniz.

Kaygı

Endişeli hissetmek bazen tamamen normaldir. Ancak bazı insanlar günlük yaşamlarını etkileyecek kadar güçlü olan sürekli kontrol edilemeyen anksiyete hislerine sahiptir.
ilgili diğer yazılar:
Kaygı, stres, yorgunluk, tansiyon, apne, uyku apnesi, diyabet, şeker, uyku, tiroid, sigara, kalp, damar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.