Bol su ve sıvı tüketin.
Su, meyve suyu, berrak et suyu veya ballı ılık limon suyu, tıkanıklığı giderir ve su kaybını önler. Dehidrasyonu daha da kötüleştiren alkol, kahve ve kafeinli gazlardan kaçının.

Bir tuzlu su gargarası – ılık suda eriyen 1/4 ila 1/2 çay kaşığı tuz – geçici olarak bile olsa sizi ağrılı bir boğazdan kurtulabilir. 6 yaşından küçük çocukların uygun şekilde gargara yapmaları mümkün değildir.

Ayrıca pastil veya sert şekerleme deneyebilirsiniz. Çocuklara pastil veya sert şeker verirken dikkatli olun çünkü onlar üzerinde boğulmaları gerekir. 6 yaşından küçük çocuklara pastil veya sert şeker vermeyin.

Tuzlu burun damlaları ve spreyler tıkanıklığı ve tıkanıklığı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bebeklerde, uzmanlar bir burun deliğine birkaç burun damlası koyulmasını ve ardından burun deliğini bir ampul şırıngasıyla hafifçe emdirmenizi önerir.

Ilık sıvı alın. Tavuk çorbası, çay veya sıcak elma suyu gibi ılık sıvıları alarak mukus akışını arttırarak tıkanıklığı hafifletebilirsiniz.

Havaya nem katın. Soğuk bir buharlaştırıcı veya nemlendirici, evinize nem ekleyebilir, bu da tıkanıklığı hafifletebilir. Suyu günlük olarak değiştirin ve üniteyi üreticinin talimatlarına göre temizleyin.

Sarımsak kürü

Sarımsağın antibakteriyel özelliği vardır. Akciğeri, karaciğeri, kalbi kuvvetlendirir. Mide ve bağırsakları dezenfekte ederken, zararlı bakterileri de yok eder. Nefes borusu rahatsızlıklarına iyi gelir. Soğuk algınlığı belirtilerini ise ortadan kaldırmak için birebirdir. Soğuk algınlığına iyi gelecek doğal yöntemlerden biri olan sarımsak kürünün hazırlanışı ise şu şekilde: Bir adet sarımsağı iyice ezdikten sonra, iki çay kaşığı limon suyu ekleyin. Bir tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı kırmızıbiber ekledikten sonra iyice karıştırın. Bu karışımı soğuk algınlığınız geçene kadar her gün tüketin. Ayrıca hastalığınızdan hızlıca kurtulmak için, öğünlerinize sarımsak eklemeyi unutmayın.

Bal
Bal, soğuk algınlığına neden olan bakteri ve virüsleri öldürür bu yüzden bal tüketimi soğuk algınlığının süresini kısaltır. Boğaz tahrişini onarır ve yatıştırır. Sizi sağlığınıza kavuşturacak, en iyi ve en pratik karışım ise şöyle: Bir çay kaşığı bala limon suyunu damlatarak tüketin. Bu karışımı kısa aralıklarla tüketin.

ilgili diğer yazılar:

Grip için doğal çözümler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.