Fazla alkol tüketiminin sağlığımıza olumsuz etkileri üzerine pek çok çalışma yapılmış ve ilişki tespit edilmiş durumda. Ancak düşük düzeyde alkol tüketiminin sağlık etkileri konusunda literatürdeki çalışmaların sonuçları karışık. En azından bu yıl başında Lancet tarafından yapılan çalışma sonuçlarına kadar öyleydi.

Alkolün etkileriyle ilgili olarak Dünyaca saygın tıp dergisi Lancet’de yayımlanan güncel bir araştırmanın sonuçlarına göre, alkol tüketimini sağlıklı kılan belirli bir miktar bulunmamakta.

Her yıl dünya çapında alkol kaynaklı 2,8 milyon ölüm olmakta.

Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7’sinde, kadınların ise yüzde 2’sinde alkol ile ilişkili ölümler görülmektedir.

15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu ifade edilmekte.

Önceki kimi araştırmalarda belirli bir miktar alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini söylüyor. Ortalama yaşam süresi üzerinde ılımlı alkol tüketiminin net bir fayda sağlamadığı çalışmada ortaya konulmakta

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7’ye, beş kadehin ise yüzde 5’e çıkardığı belirtildi.

Günde bir iki kadeh içki içmenin iyi olabileceği düşüncesi artık özellikle bu son çalışmayla birlikte eski bir efsane halini almış durumda.

Sizde 1-2 kadehten bir şey olmaz demeyin ve alkolün her türünden uzak durun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.