Kahve’nin cilt, deri ve saçlar için 8 önemli faydası 

Kahve, nefis aroması ve enfes kokusunun yanı sıra, aynı zamanda cildimize, saç derisine ve saçlarımıza fayda sağlayabilecek bir besin ve antioksidan kaynağıdır. Selülit’ten sivilce ve aknelerin azaltılmasına kadar vücudumuz için pek çok yararı bulunan kahveyle cildimiz ve saçlarımız için uygulayabileceğimiz 8 pratik kürü derledik.

1-      Derilerde Dökülmeye karşı kahve

Kahve telvesi, mükemmel bir dışa açılma sağlar. Topraklar suda çözülmez, bu da onları ölü deri hücrelerini temizlemede iyi yapar. 2013’teki bir çalışmanın sonuçları, kahve içerisindeki maddelerin de sağlıklı bir cildi teşvik etmede yardımcı olduğunu göstermektedir. Bir antioksidan olan kafeik asit, kollajen seviyelerini artırabilir ve hücrelerin erken yaşlanmasını azaltabilir. Kafeik asit ayrıca antimikrobiyal özelliklere de sahiptir, bu da cildin mikroplara karşı korunmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu bulguların doğrulanması, insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyacaktır.

Basit bir peeling(maske) için gerekenler:

bir çeyrek fincan taze kahve

bir çeyrek fincan kahverengi şeker

istenilen kıvam için yeterli limon suyu

Vücut yıkandıktan birkaç gün sonra karışımı cildinize sürün. Fırçalama birkaç dakika boyunca cildin üzerinde dursun, sonra durulayın.

 

2-      Kabarık, şiş yorgun gözlerden kurtulmak için kahve

Kahve kabarık, iltihaplı gözleri olan insanlara faydalı olabilir. Kafein kan akışını uyarır ve kan damarlarını genişletir veya genişletir. Bu, cildin doğal olarak sıkılaşmasına yardımcı olabilecek kan akışını arttırır. Sonuç, göz altındaki sıvı birikiminin azalması olabilir. Kahve içindeki klorojenik asitler gibi diğer bileşikler de göz çevresindeki iltihaplanmayı azaltabilir. Çok ince öğütülmüş kahveden oluşan bir macun ve kahvenin kendisinden gelen sıvı ile gözlerin etrafına masaj yaparak sürebilirsiniz.

3-Güneşten korunmak için kahve

Kahve polifenoller gibi antioksidanlar içerir. Bunlar ultraviyole (UV) ışınlarına ve güneşe maruz kalmaya bağlı bazı yaşlanma belirtilerine karşı korunmaya yardımcı olabilir. 2015’teki bir araştırmanın yazarları, kahve veya diğer kaynaklardan en fazla polifenol tüketen katılımcıların yüzlerinde daha az UV yaşlılık lekesi olduğunu belirtmiştir. Katılımcılar 30-60 yaşlarındaki Japon kadınları olan bu çalışmanın bulgularını onaylamak ve desteklemek için daha fazla araştırma gerektirecektir. Kahve içmek veya cilde uygulamak, bu antioksidanları vücuda vermek için basit yollardır.

4-Selülit’i azaltmak için kahve

Kahve ayrıca cilt üzerindeki selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan  bir çalışmada, kafein ve diğer bazı aktif bileşenleri içeren topikal bir zayıflama ürününün, kadınlarda inatçı selülitin azaltılmasında bir plasebo ürününden daha etkili olduğu bildirilmiştir. Ancak, bu çalışmadan, kafeinin, başka bir maddenin veya kombinasyonun sonuçları üretip üretmediğini söylemek mümkün değildir. Bir kişi selülit alanlarını fırçalamak ve pul pul dökmek için taze, ıslak kahve tellerini kullanmayı deneyebilir. Bu uygulama ayrıca cildi pürüzsüz hale getirmeye ve kan akışını teşvik etmeye de yardımcı olabilir.

5-      Akne ve sivilcelerden kurtulmak için kahve

Kahvede bulunan antioksidanlar, uyarıcılar ve klorojenik asitler, etkili bir sivilce mücadelesi olan yüz fırçalamasını sağlayabilir. Akne, yağ, ölü deri hücreleri ve diğer maddelerin bakteri tarafından enfekte olabilen gözenekleri tıkadığı ve iltihapla sonuçlandığı zaman ortaya çıkar. Yüzü kahve tozuyla yıkamak ölü deri hücrelerini temizlemeye ve gözenekleri açmaya yardımcı olabilir. Kahve içindeki klorojenik asitler aynı zamanda iltihaplanmayı da azaltabilir ve bazı bakterilere karşı vücudu koruyabilir.

6-      Ayak bakımı ve temizliği için kahve

Kahve ayakları temizlemede ve cildi yumuşatıp yumuşatırken çok etkili olabilir. Zeminler ölü deri hücrelerini ayak tabanından çıkarmaya yardımcı olabilir ve kafeinin uyarıcı etkileri bölgedeki kan akışını ve dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir.  Ayak banyosu yapmak için: Birkaç büyük bardak kahve hazırlayın Hem kahve hem de kullanılmış alanları küçük bir kova veya küvete ekleyin. Kahvenin soğumasına izin verin, bu yüzden cildi yakmaz. Ayakları kahveye daldırın ve ölü deri hücrelerini temizlemek için toprakları kullanın.

7-      Saçlarımız ve deri sağlığımız için kahve

Saçlı deri ve saçlar doğal olarak asidiktir. Bilim adamları, pH ölçeğini kullanarak bir maddenin asitliğini ölçer. PH değeri ne kadar düşük olursa, bir madde daha asidiktir. 7.0’ın altındaki bir pH değeri asidik olarak kabul edilirken, 7.0’ın üzerindeki bir pH ise bazik veya alkalidir. Saç tellerinin pH değeri 3,67, kafa derisi pH 5.5’dir. Saçtan daha yüksek pH değerine sahip saç ürünlerinin kullanılması matlık, kıvırcıklık ve hasara yol açabilir. Kahve doğal olarak asidiktir. Amerikan Dişhekimleri Birliği, büyük bir markanın orta dereceli kavrulmuş kahvesinin pH değerini 5.11 olarak açıklamıştır. Saçlara kahve sürmek saçın ve saç derisinin pH seviyelerinin yeniden dengelenmesine yardımcı olmak için harika bir yol olabilir. Saçları soğuk, demlenmiş kahve veya ovma kahve tozuyla kafa derisine yıkamayı deneyin. Bu ayrıca ölü deri hücrelerini kafa derisinden temizlemenize yardımcı olabilir.

8-      Saç boyama ve canlılığı için kahve,

Kahverengi saçları doğal renklerine biraz daha derinlik katmak isteyen insanlar kahve tedavisini denemek isteyebilir. Saçları kahve ile koyulaştırmak için: Birkaç büyük bardak sert kahve hazırlayın ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın.Kahveyi büyük havzaya ekleyin. Temiz bir bardak ve bir saç elastik veya duş başlığı kullanışlı.Havza üzerinde kafa-ilk olarak yalın.Kâseyi kullanarak kahveyi toplayın ve başınızın üzerine dökün, böylece tüm saçlar iyice ıslatılır.Saçı nazikçe sıkın, daha sonra bir çörek içinde düzenleyin ya da duş kapağını kullanın.Kahveyi 30 dakikadan 3 saate kadar her yerde emdirin.Saçı duşta durulayın.Daha koyu bir renk için işlemi tekrarlayın.

Kahve, cilde, saç derisi, saça, saç, besin,  antioksidan, akne, kan akışı,  saç boyama, masaj, canlılık, selüloit, selülit, deri, ayak bakımı, kilo, kan akışı, ph, güneş, göz, uv, ışın, parlaklık, kahve, çekirdek, telve, nescafe, espresso, türk kahvesi, frappucino, starbucks, kahve dünyası, oksitlenme

ilgili youtube videosu

 

 

Ad Listings


 

Önceki İçerikBöbrek Hastalığından Korunmak için tavsiyeler
Sonraki İçerikÇocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.