Düşük karbonhidrat içeren diyetler ve etkileri hakkında yeni çalışma.

Doğal Yaşam editörleri olarak sizlere ABD’de çok yakın zamanda düşük karbonhidrat içeren diyetler ve olası olumsuz etkileri hakkında yapılmış bir çalışmanın sonuçlarını bu haberde aktarıyoruz.

Son tahminlere göre Amerika’da her yıl yaklaşık 45 milyon kişi farklı diyetlerden birisini takip ediyor. Bu diyetlerin popülerinden birisi de düşük karbonhidrat içeren diyetler.

Münih’te düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Topluluğu Kongresinde düşük karbon diyetleri ve yan etkileri hakkında bir çalışma ve bulgularını sunan Lodz Medikal Üniversitesinden Prof. Maciej Banach’a göre, bu diyetlerin sağlık için önemli bir riski barındırıyor.

Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırmasının 1999-2010 yılları arasındaki verilerini derleyen Banach’a göre, düşük karbon diyeti ile kalp rahatsızlıkları, kalp krizi riskleri arasında pozitif bir ilişki var.

Ortalama yaşları 47,6 olan Araştırma katılımcıları Araştırma ekibi tarafından karbonhidrat tüketimlerine göre dört farklı kategoriye ayrılmış ve katılımcılar vücut kitle/kütle endekslerine göre obez ve bez değil olarak iki farklı kategoriye bölünmüş.

Çalışmanın ikinci aşamasında ise 15,6 yıl takip edilen 450 bin katılımcının meta verileri incelenmiş.

Sonuçlara göre düşük karbonhidrat atüketimi yapanların herhangi bir sebepten erken ölüm oranı en çok karbonhidrat tüketen gruba göre %32 daha fazla.

Benzer şekilde bu grubun koroner kalp rahatsızlığından ölme sıklığı en çok karbonhidrat tüketen gruba göre %50 daha fazla. Kanser’de ise bu oran %25 daha yüksek. Sonuçlar obez olmayan kategori için daha yüksek.

Prof. Maciej Banach’a göre

“Düşük karbonhidratlı diyetler, kısa vadede kilo vermek, kan basıncını düşürmek ve kan glikozunu kontrol etmek için yararlı olabilir, ancak çalışmamız bu diyetlerin uzun vadede kardiyovasküler hastalık, serebrovasküler hastalık ve kansere bağlı ölümler ile herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu göstermekte”

ilgili yazılar:

Düşük Karbonhidratlı diyetlerin 5 etkisi

Diyet yapan kadınları bekleyen riskler!

Diyet yapmadan kilo vermenin 14 yolu

Kardiyovasküler, düşük karbonhidrat diyet, karbonhidrat diyet, karbonhidrat, rejim, yağ, kalp, damar, kanser, koroner, polonya, abd, Amerika,

Kaynak: Medical News Today

 https://www.medicalnewstoday.com/articles/322881.php

 

Yeni ilan sitesi; eskicim.org

Ad Listings

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.