Tuz’un tarihi neredeyse insanlıkla yaşıttır. M.Ö. 6000’de Çin’de tuz yataklarının varlığına işaret eden çalışmalar bulunmaktadır. Eskiden sadece gıdaların lezzetini arttırmak için kullanılan tuz zamanla besinleri saklama, konserve yapma gibi saklama yöntemleri ve sağlık dahil bir çok alanda tüketilen bir madde olmuştur.

Tuz tarih boyunca en önemli tüketim maddelerinden birisi olmakla kalmamış Roma döneminde ve hatta günümüzde Afrika’daki bazı toplumlarda bile para gibi bir değişim aracı olarak kullanım alanı bulmuştur.

Tuz, besinlerin doğal bileşiminde bulunduğu gibi, deniz tuzu (deniz suyunun buharlaştırılması ile elde edilir) ve kaya tuzu (halite, göl yataklarından veya toprak altından elde edilir, kurutulur) olarak da elde edilir. Genel olarak tuz sodyum ve klorürden oluşan bir bileşendir.

Tuzun vücudumuzdaki görevleri:

 • Vücutta sıvı dengesinin ve dolayısıyla kan basıncının düzenlenmesinde,
 • Asit-baz dengesinin sağlanmasında
 • Sinir-kas sisteminde uyarıların iletilmesinde

Vücudumuz için bu kritik görevlerin yanısıra antiseptik özelliği de olan tuz,  gıdaların nem miktarını büyük oranda düşürerek gıdaların bozulmasına neden olabilecek bakterilerin üremesini kontrol altında tutar.

Ne kadar tuz tüketmeliyiz?

Dünya Sağlık Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram olarak önermektedir.

2008 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı ve ülke genelini yansıtan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na göre tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından tuzun daha az tüketilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılından beri  “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” uygulanmaktadır.

2012’ de tekrarlanan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na  göre tuz tüketimi (15 gr/gün) seviyesine düştüğü görülmekle birlikte bu oran hala tavsiye edilen değerin üç katıdır.

 Fazla Tuz’un vücudumuz için zararları nelerdir?

Tuz fazla miktarda tüketildiğinde birçok sağlık problemine neden olmakta ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Dünyada ölümlerin yarıdan fazlasına bulaşıcı olmayan hastalıklar neden olurken; bunların %30‟unu kalp-damar hastalıkları oluşturmaktadır. Sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği, sigara kullanımı ve alkolün zararlı kullanımı kronik hastalıkları tetikleyen ve değiştirilmesi mümkün olan, elimizde olan risklerdir.

Tuz’un gereğinden fazla tüketimi de önemli bir Sağlıksız beslenme sorunudur.

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp-damar hastalıklarının en önemli risk faktörüdür. Yüksek kan basıncı dünyadaki tüm ölümlerin %13‟ünden sorumludur.

Kan basıncı seviyesinin en önemli belirleyicisi, diyetle alınan sodyum yani tuz miktarıdır. Yüksek sodyum (günde 2 gram‟dan fazla) ya da tuz (günde 5 gram‟dan fazla) tüketimi;

 • Yüksek kan basıncı,
 • Daha yüksek kalp hastalıkları ve inme riski,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Obezite,
 • Diyabet
 • Mide Kanseri
 • Osteoporoz
 • Solunum yolu hastalıkları riskini artırabilir.

Diyetteki tuz miktarının günde 1 gram azaltılması felçleri %5, kalp krizlerini %3; günde 9 gram azaltılması ise felçleri %34, kalp krizlerini %24 kadar azaltabilecektir.

Sağlığımız için günde 5 gram doğal tuz tüketelim.

 

Kaynak :

“TÜRKİYE AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI 2017-2021”, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite ,Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı, Ağustos 2016, Ankara

 TÜRKİYE AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI için tıklayınız

Health24

https://www.health24.com/Lifestyle/Healthy-you/7-reasons-why-too-much-salt-is-bad-for-you-20180215

 

 

 

KVC, Tuz, tansyion, hipertansiyon, mineral, Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, inme, Böbrek hastalıkları, Obezite, Diyabet, Mide Kanseri, Osteoporoz, Solunum yolu hastalıkları, böbrek, obezite, insülin,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.