Migren Genellikle başın bir tarafını etkileyen ve genellikle bulantı ve rahatsız görme ile eşlik eden tekrarlayan bir baş ağrısıdır. Pek çoğumuza hayatı zaman zaman zehir eden Migren’in doğal tedavi yöntemleri hakkında healthline.com başta olmak üzere pek çok uluslararası kaynaktan derlediğimiz 10 basit,  doğal çözüm.

  1.   Uzak durulacak gıdalar

Sosisli sandwiçten uzak durun. Monosodium glutamate (MSG) içeren gıdalardan uzak durun. Alkol, çok soğuk içecek ve yiyecekler, işlenmiş gıdalar, nitrat içeren gıdalardan uzak durun.

2. Lavanta yağı tatbik edin

15 dakika boyunca lavanta yağı tatbiki ağrıya çok iyi gelebilmektedir.

3.Akupresür tatbiki

Acupressure, ağrı ve diğer semptomları hafifletmek için vücuttaki belirli noktalara parmak ve ellerle baskı uygulanması pratiğidir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, akupresür kronik baş ağrıları ve diğer rahatsızlıklardan dolayı ağrı çeken kişiler için güvenilir bir alternatif tedavi yöntemidir. Ayrı bir çalışmada, akupressürün migrenle ilişkili mide bulantısını hafifletmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur.

4. Gümüşdüğme (Feverfew bitkisi)

Feverfew, papatyaya benzeyen çiçekli bir bitkidir. Migren için bir halk ilacıdır. Bununla birlikte, 2004 tarihli bir sistematik derlemeye göre, ateş gücünün migren önlediği konusunda yeterli kanıt yoktur. Yine de, birçok insan yan etkileri olmaksızın migren semptomlarına yardımcı olduğunu iddia ediyor.

5. Nane yağı uygulaması

Nane yağındaki mentol, 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bir migrenin gelmesini engelleyebilir. Çalışma, alna mentol uygulanmasının, migren ile ilişkili ağrı, bulantı ve ışık duyarlılığı için plasebodan daha etkili olduğunu bulmuştur.

6. Zencefil

Zencefil, migren dahil olmak üzere birçok durumun neden olduğu mide bulantısını hafifletir. Ayrıca migrene başka faydaları da olabilir. Araştırmaya göre, zencefil tozu migren şiddeti ve süresi azaltabilir.

7. Yoga

Yoga, sağlığı arttırmak için nefes, meditasyon ve vücut duruşlarını kullanır.

Araştırmalar, yoga’nın migrenlerin sıklığını, süresini ve yoğunluğunu azaltabileceğini göstermektedir. Anksiyeteyi iyileştirdiğini, migren-tetikli bölgelerdeki gerilimi serbest bıraktığını ve damar sağlığını iyileştirdiğini göstermektedir.

8- Biofeedback

Biofeedback bir rahatlama yöntemidir. Strese otonomik reaksiyonları kontrol etmeyi öğretir. Biofeedback, kas gerilmesi gibi strese fiziksel reaksiyonlarla tetiklenen migrenler için yararlı olabilir.

9- Magnezyum takviyesi

Magnezyum eksikliği baş ağrılarına ve migrenlere bağlıdır. Çalışmalar magnezyum oksit takviyesinin auralı migreni önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Menstruasyonla ilişkili migrenleri de önleyebilir.

Aşağıdakileri içeren yiyeceklerden magnezyum alabilirsiniz:

  • Badem
  • Susam taneleri
  • Ay çekirdeği
  • Kaju fıstığı
  • Fıstık ezmesi
  • Yulaf ezmesi
  • Yumurtalar
  • Süt

10- Masaj

Bir 2006 çalışmasına göre haftalık bir masaj migren sıklığını azaltabilir ve uyku kalitesini artırabilir. Araştırma, masajın algılanan stres ve baş etme becerilerini geliştirdiğini öne sürüyor. Aynı zamanda kalp atış hızı, anksiyete ve kortizol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

 

İlgili diğer yazılar:

Bu ağrılara dikkat

Geçmeyen ağrılarla nasıl başedebiliriz

Ücretsiz ilan sitesi:

Eskicim.org 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.