Hepimizin maalesef bazen çok acele bir şekilde küçük yanıklarımıza müdahale etmesi gerekir. Bu bölümde sizlere evde hepimizin kullandığı basit malzemelerden yanık ilk müdahalesinde etkili olanları derledik. İşte yanıkla mücadele için doğal yöntemler

 1. Çok soğuk olmayan su uygulaması.
  • Küçük bir yanık için yapmanız gereken ilk şey yaklaşık 20 dakika yanık bölgesinde serin su (soğuk değil) su ile çalıştırılır. …
 2. Soğuk kompresler. …
 3. Antibiyotik merhemler. …
 4. Aloe Vera. …
 5. Bal
 6. Naneli diş macunu
  İlk önce, haşlanmış bölgeyi soğuk su altında çalıştırın, ardından hafifçe bir kağıt havluyla kurulayın ve diş macunu tabakasıyla örtün.
 7. Vanilya

Yanmış cilde nazikçe vanilya sürmek için pamuklu çubuk kullanın. Alkolün vanilya ekstraktında buharlaşması, yanmayı soğutarak ağrıyı hafifletir. Bu ev ilaçlarından sakınarak, sadece daha da kötüye gidersiniz.

8.       Siyah Çay

Siyah çay, yanıklardan ısı çeken ve daha az ağrılı hale getiren tannik asit içerir. Yanıkların nasıl işleneceği aşağıda açıklanmıştır: Torbaları yerinde tutmak için gazlı bez kullanarak iki veya üç adet serin, ıslak siyah çay poşetini yanık üzerine yerleştirin.

9.       Beyaz Sirke

Beyaz sirke asetik asit, aspirin, ağrı, kaşıntı ve yanık iltihabı rahatlatmaya yardımcı bir bileşen içerir. Aynı zamanda antiseptik ve büzücüdür, bu yüzden yanığınızın enfekte olmasını sağlar. Sirke ayrıca yanıktan ısı çekerek, doğal olarak donuk acıya yardımcı olur. Yatıştırıcı bir kompres oluşturmak için kağıt havluları seyreltilmiş sirkeye daldırın veya sirke ile hafifçe yakmak için pamuklu çubuk kullanın.

10.   Süt

Sütün içerdiği yağ ve protein içeriği yanmayı yatıştırır ve iyileşmeyi destekler. Hızlı tahliye için 15 dakika boyunca sütte bekletin. Tam yağlı, tam yağlı yoğurt, kavrulmuş cildinizi serinletip nemlendirmenize yardımcı olabilir.

ilgili yazılar

Siyah Çayın faydaları

Bal mucizesi

Su, soğuk su, serin su, kompres, aloe vera, bal, nane, naneli dış macunu, sirke, beyaz sirke, diş macunu, çay, siyah çay, vanilya, süt,

Ücretsiz kitap alım -satım sitesi:

Ana Sayfa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.