Bu yazımızda sizlerle , Bilted Psikiyatri&Psikoterapi Polikliniği uzmanlarından Klinik Psikolog Dr. Ahmet Türker’in “Panik Atak” hakkındaki görüşlerine yer veriyoruz ve yaygın olmasına rağmen sebepleri ve tedavi yöntemleri yeterince bilinmeyen Panik Atak konusunu irdeliyoruz.

Panik atak özellikle son dönemde adından çokça söz edilen ve insanların yaşamına girdiğinde büyük oranda günlük yaşamı çekilmez kılan psikiyatrik bir sorun olarak bilinmektedir.

Panik atak bir anksiyete bozukluğu olmakla beraber, belirtileriyle bir fizyolojik hastalık korkusu ortaya çıkarmasıyla diğer sorunlardan kendisini ayırt eder.

Belirtileri

 • Panik atak yaşayan çoğu kimse, çığlıklar atarak etrafta koşacaklarından, toplum içinde elbiselerini yırtacaklarından veya çocuklarını pencereden atacaklarından korkarlar.
 • Panik atak hastalarında beslenme, spor ve dinlenme genelde yanlış yargılar üzerine kurulmuş, düzensiz veya bozuktur.
 • Fazla miktarda adrenalin bulunmasının yan etkisiyle; korku, endişe ve panik duygusu yaşanabilir. Etrafınızda belirgin bir tehlike görmediğinizde ise; ölmekte, delirmekte veya bilinçaltında korkunç şeyler olduğunu düşünebilirsiniz. Bu da daha fazla korkuya ve endişeye neden olarak, olayı tekrar tetikler ve sonuçta panik atak yaşanır.
 • Beslenmede basit şeker alımını (tatlılar, şeker, çikolata, kek, vs), kafein alımını (kahve ve çay), sigara kullanımını azaltarak; daha düzenli beslenmeye dikkat etmek (sebze – meyve ağırlıklı, kalsiyum ve vitaminlere dikkat ederek, sık sık ama az az yiyerek, mümkün olduğunca katkısız yiyecekleri seçmek) gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler

 • Meyve ve sebze tüketimini arttırın (Meyve suyu yerine meyve tüketin).
 • Öğütülmemiş hububat yiyin (kepekli ekmek, vb.).
 • Fasulye ve bakliyat çeşitleri yiyin.
 • Şekeri mümkün olan en aza indirin (Çikolata, tatlı, şeker, kek ve benzeri cinsinden mümkün olduğunca uzak durun).
 • Küçük öğünlerle daha sık yiyin (4 – 5 kez azar azar).
 • Kafeinden (kahve ve çay) uzak durun.
 • Her gün 6 – 8 bardak su için.
 • Yediğiniz yağlara dikkat edin. Sıvı yağ, yağsız süt, vb tüketin.
 • Tuz kullanımını asgariye indirin. Daha çok ot ve baharat çeşidi kullanabilirsiniz.
 • Farklı yiyecekler yiyin.
 • B vitamini eksikliği panik atak oluşumunda etkin rol oynar. Bu nedenle B vitamini ve günlük yaklaşık 1200 mg kalsiyum alınmalıdır. Ayrıca korkulan yerlere gidilmeden önce; elma, armut, portakal, kavun, kivi, vs. yemek uygun olacaktır.
 • Kahvaltı önemli bir öğündür, aynı zamanda sizi güne hazırlayan bir uğraşıdır. Kahvaltısız evden çıkmamayı kendinize prensip edinin.
 • Hızlı ve fazlaca nefes alıp – veren kişilerde panik atağı andıran belirtiler ortaya çıkar. Bu artan karbondioksit oranının dengeye alınması için gerekli bir süreçtir.
 • Panik atağı olan kişiler genelde kendi nefes alış – verişlerini ve diğer vejetatif semptomlarını dikkatle izlerler.

Kaynak: Bilted Psikiyatri&Psikoterapi kliniği

 • İzmir 2. Cad. No:34 (Turtes Pasajı) Kat:5 Kızılay 06440 Çankaya / Ankara
 • 0 312 417 00 79ilgili diğer yazılarımız:

Bebek ve Çocuk

Sosyal fobi, dikkat, dürtüsellik, çocuk, çocuklarda dikkat, çocuklarda Hiperaktivite, dikkat eksikliği, ilaç, sevgi, sabır, zaman, ilgi, psikolog, psikiyatri, uzman, klinik, ankara, sorun, yaramaz, tembel, tembellik, zaman, vakit, motor, bilişsel beceri, zeka, öğrenme, ders, çalışma, okul, sınıf, öğretmen, sınav, heyecan, stres, bilted, terapi, depresyon, antidepresan

 

 

Önceki İçerikSağlık dostu Omega 3 deposu balık zamanı
Sonraki İçerikDiş ağrısının sebepleri nelerdir ve evde neler yapılabilir?
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here