Mavi ışık nedir?
Her ışık rengi aynı etkiye sahip değildir. Gündüz saatlerinde, dikkatleri, tepki sürelerini ve ruh halini artırdıkları için faydalı olan mavi ışık dalga boyları, geceleri daha yıkıcı olabilmektedir. Ve elektroniğin ekranlar ile çoğalması, aynı zamanda enerji tasarruflu aydınlatma, özellikle gün batımından sonra mavi dalga boylarına maruz kalmamı riskimizi arttırmaktadır.
Çevre dostu olmasına rağmen, mavi ışık uykunuzu etkileyebilir ve potansiyel olarak bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Geceleri ışığa maruz kalmak kişilerin biyolojik saatinin ayarlarını etkileyebilir ve günlük ritimlerini değiştirebilir. Bu durum ritimleri etkileyen bir hormon olan melatoninin salgılanmasını baskıladığını ve melatonin düzeylerinin daha düşük olmasıyla, kanserle ilişkiyi açıklayabilecek bazı deneysel kanıtlar olduğu ifade edilmektedir.

Loş ışık bile bir kişinin sirkadiyen ritmine ve melatonin sekresyonuna müdahale edebilir. Harvard’lı bir uyku araştırmacısı olan Stephen Lockley’e göre, geceleri ışık insanların yeteri kadar uyuyamamasının sebebi olabilir ve araştırmalar kısa uyku ile depresyon riskinin yanı sıra diyabet ve kardiyovasküler problemler arasında bağlantı olabileceğini söylüyor.

Geceleri mavi ışıktan kendinizi koruyun

  • Gece ışıkları için loş kırmızı ışıklar kullanın. Kırmızı ışık sirkadiyen ritim kayması ve melatonini baskılamak için en az güce sahiptir. Bir başka ifadeyle, Loş kırmızı ışıkların vücudun biyolojik ritmini değiştirme etkisi daha düşüktür.
  • Uykudan en az 2-3 saaat kadar önce parlak ekranlara bakmayı bırakın.
  • Gece vardiyasında çalışıyorsanız veya geceleri çok sayıda elektronik cihaz kullanıyorsanız, mavi-bloke gözlük takmayı ya da geceleri mavi / yeşil dalga boyunu filtreleyen bir uygulamayı kurmayı düşünün.
  • Gün boyunca kendinizi bol bol parlak ışığa maruz bırakarak gün içinde uyuma yeteneğinizi ve gün ışığındaki ruh halinizi ve uyanıklığınızı artırın.

Kaynak: Harvard Health
Harvard health

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.