Tıpta osteoporoz olarak adlandırılan Kemik erimesi kemiklerden kalsiyum kaybının artması sonucunda kemiklerin dayanıklılığının azalması ve kolaylıkla kırılabilmesi durumudur. Kemikte kalsiyum birikimi normal şartlar altında 30 yaşına kadar devam etmektedir. Bu yaşta maksimum kemik yoğunluğu oluşur ve bundan sonra ise kemik kaybı başlar. Genelde kadınların kemik mineral yoğunluğu erkeklerden daha düşüktür. Kemik kaybı menopoz döneminde daha da hızlanabilir. Menopozdan sonraki kemik kaybının esas nedeni vücuttaki östrojen eksikliğidir.

Osteoporozdan korunmak için sağlıklı ve dengeli bir beslenme önemli yer tutar. Beslenmemizde ise şu hususlara dikkat etmek gerekir:

  • Her yaş döneminde yeterli miktarda kalsiyum tüketilmelidir. En önemli kalsiyum kaynağı olan SÜT’ün yeterli miktarda tüketimi kemik gelişimi için gereklidir. Yetişkinlerin günde 2 porsiyon, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların ise ortalama 3-4 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmeleri gerekir. Bir orta boy su bardağı (200 cc) süt veya yoğurt veya iki kibrit kutusu büyüklüğünde peynir bir porsiyondur.
  • Kalsiyum için en iyi kaynak olan süt ve süt ürünleri dışında balıklar, tam tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, zenginleştirilmiş besinler ve kuru baklagiller gelmektedir. Ancak bu besinlerden sağlanan kalsiyumun vücutta kullanımı süte göre daha sınırlıdır.
  • D vitamini ihtiyacı yeterince karşılanmalıdır. Güneş ışınları D vitamininin ön öğesini aktif hale getirmektedir. Kış aylarında öğlen saatleri, yaz aylarında ise kuşluk ve ikindi saatlerinde güneşten 15 dakika süre ile yararlanılmalıdır. Fazla güneşe maruziyetin beraberinde getireceği sorunlar dikkate alınmalı ve güneşin özellikle en yoğun olduğu saatlerde güneş altında uzun süre bulunulmamalıdır.
  • Aşırı tuz, idrarla kalsiyum atılımını arttırdığı için yemeklere aşırı tuz eklemekten ve tuzlanmış besinleri aşırı tüketmekten uzak durmalıyız.

İlgili yazı: Sağlığımız için ne kadar tuz tüketmeliyiz?

http://dogalyasam.org/2018/08/30/sagligimiz-icin-ne-kadar-tuz-tuketmeliyiz/

  • Aşırı kafein tüketiminden kaçınılması gerektiğinden, kafein içeren çay, kahve ve kolalı içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • Sağlığımız ile ilgili hemen her konuda olduğu gibi düzenli fiziksel aktivite hayat kurtarır. Fiziksel aktivite gençlik döneminde kemik kütlesini arttırır, yaşlılıkta ise kemik kaybını önler. Stres ve yorgunluğa iyi gelir.

İlgili yazı : Her gün hareket şart!

http://dogalyasam.org/2018/09/06/her-gun-hareket-sart/

 

Eskicim.org: Ücretsiz ilan sitesi:

Ad Listings

 

 

Osteoporoz, kemik, kemik erimesi, süt, kalsiyum, calcium, güneş, süt ürünleri, kafein, kola, gazlı içecekler, fiziksel aktivite, menopoz, östrojen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.