Sebze meyve tüketirken bunlara dikkat ediniz.
Hepimiz gün içerisinde manavdan, süpermarketten veya pazarlardan farklı sebze ve meyveler alıyoruz. Bunları çiğ veya pişmiş şekilde tüketiyoruz. Doğru tüketilen sebze ve meyvenin sağlığımız için pek çok yararı olabileceği gibi yanlış tüketme şekilleri istenmedik sonuçlara yol açabilir. Bu yazımızda meyve sebze tüketirken dikkat etmemiz gereken noktaları listeledik.
İşte bunlardan bazıları:
– Sebze ve meyveler taze alınmalı ve taze bir şekilde tüketilmelidir. Kabukları yenilenler tüketilmeden önce mutlaka iyice yıkanmalıdır ve soyulmamalıdır. Hepimizin bildiği gibi bir çok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında veya kabuğunda bulunurlar.
– Taze sebzeler önce ayıklanmalı, yıkama işlemi ayıklandıktan sonra yapılması ve sonrasında doğranmalıdır. Sebzeler pişirilmeden hemen önce ve mümkünse büyük parçalar halinde kesilmelidir. Az suda veya kendi suyunda pişirilmelidir.
– Sebzeler doğranmadan önce içinde pişirileceği sıcak karışım hazırlanmalıdır. Bunun için öncelikle yağ, soğan, salça karışımı ve gerekiyorsa su konulmalı; karşım kaynarken sebzeler doğranmalı ve sıcak karışıma eklenmeli ve pişirilmelidir. Bu işlem içindeki vitaminlerin kalıcı olması için önemli bir ayrıntıdır.

– Yeşil yapraklı sebzelerin su oranı çok yüksektir. Bu nedenle suyu koruyabilen derecelerde hiç su koymadan veya susuz pişirilebilir. Sebze yemeklerine ne kadar su ilave edilirse vitamin kaybı o kadar fazla olacağı için çok su koymamaya dikkat etmek gerekir.
– Sebzeler mümkün olduğunca kısa sürede ve diriliği korunacak şekilde pişirilmelidir. B vitaminleri ve C vitamini gibi bazı vitaminler ısı ile kolayca kayba uğrayabilir. Sebzelerin haşlama suyu dökülmemeli, israf edilmemelidir. Dökülürse suda eriyen vitaminlerin büyük bir kısmı suya geçeceği için, besin değeri kaybı çok fazla olacaktır.
– Meyve ve sebzelerin en önemli yararları içindeki lif ve posalardır. Meyve ve sebze sularının sıkılıp içilmesi yerine, tüm olarak tüketilmesi, kabukları yenilebilenlerin kabukları ile yenilmesi posa tüketimini artıracağından gereklidir.
– Dondurulmuş sebzeler çözülmeden sıcak suya atılarak pişirilmelidir. Dondurulmuş sebze ve meyveler çözülecekse mutlaka buzdolabı ısısında çözdürülmelidir. Bunun için tüketilecek sebze meyvenin sabahtan hazırlanması ve düşünülmesi önemlidir.
– Çimlenmiş patateslerde kabuğa yakın kısımda bulunan ve zehirleyici etkisi bulunan solanin maddesi bulunabilir. Bu nedenle çimlenmiş patatesler tüketilmemelidir. Benzer şekilde bozulmuş meyve ve sebzelerin tüketilmemesi gereklidir.
– Meyve ve sebzeler için özellikle yeni nesil buzdolaplarında özel muhafaza bölgeleri bulunmaktadır. Bu bölgeler meyve ve sebzeler için ideal ısı derecelerine göre hazırlanmış olduğu için bu bölümde saklanmaları önemlidir.

ilgili diğer yazılar:

Yaz meyveleri ve faydaları

Kanser’e karşı doğal besinler

Sebze, meyve, kabuk, vitamin, mineral, sap, haşlama, kaynama, dondurulmuş, taze, lif, lifli, posa

 

Eskicim.org:Eski eşyanı sat gitsin…..

Ad Listings

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.