Alüminyum nedir?

Alüminyum, dünyada en bol yer alan metallerdendir. Alüminyum çok reaktif bir elementtir ve asla doğada serbest metal olarak bulunmaz. Diğer elementlerle, en çok oksijen, silikon ve flor ile birlikte bulunur. Bu kimyasal bileşikler yaygın olarak toprakta, minerallerde (örneğin safir, yakut, turkuaz), kayalarda (özellikle volkanik kayaçlarda) ve killerde bulunur.

Metal olarak alüminyum, başta boksit olmak üzere alüminyum içeren minerallerden elde edilir. Alüminyum metal, hafif ve görünüm olarak gümüş-beyazdır.

Alüminyum nerelerde kullanılır?

Alüminyum içecek kutuları, tencere ve tavalar, uçaklar, kenar kaplamaları (siding) ,  çatı ve folyo yapmak için kullanılır. Toz alüminyum metal ise genellikle patlayıcılar ve havai fişeklerde kullanılır.

 Alüminyum bileşikleri nerelerde kullanılır?

Alüminyum bileşikleri, su arıtımında aluminyum (alüminyum sülfat) ve aşındırıcı ve fırın astarlarında alüminyum oksit gibi çok çeşitli ve önemli endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.

Alüminyum Hangi tüketici ürünlerinde bulunur?

Alüminyum aşağıdakiler dahil olmak üzere tüketici ürünlerinde bulunur: 

  • Gıda katkı maddeleri
  • ter önleyiciler
  • makyaj malzemeleri
  • antiasitler
  • astringenler
  • aspirin tüevleri

Doğada nasıl bulunur?

Alüminyum toprakta, suda ve havada doğal olarak oluşur. Alüminyum cevherlerinin madenciliği ve işlenmesi veya alüminyum metal, alaşımlar ve bileşiklerin üretiminden dolayı Çevrede yüksek seviyelerde olabilir. Kömürle çalışan enerji santralleri ve yakma fırınlarından çevreye küçük miktarlarda alüminyum salınır.

Alüminyum doğada yok edilemez. Sadece formunu değiştirebilir veya parçacıklardan bağlanabilir veya ayrılabilir.Havadaki alüminyum parçacıkları yere düşer ya da hava ile yağmurdan yıkanır. Bununla birlikte, çok küçük alüminyum parçacıklar birçok gün boyunca havada kalabilir.Çoğu alüminyum içeren bileşikler, su asidik veya çok alkalik olmadıkça, büyük ölçüde suda çözünmezler. Aluminyuma nasıl maruz kalınır?Taze meyveler, sebzeler ve et gibi işlenmemiş gıdalar çok az alüminyum içerir. Aşağıdaki gibi gıdaların işlenmesi sırasında alüminyum bileşikleri eklenebilir:

  • un
  • kabartma tozu
  • renklendirici ajanlar
  • bazı kek kabartma maddeleri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir yetişkin, yiyeceklerinde günde yaklaşık 7-9 mg alüminyum tüketir.

Hava yoluyla

Çoğu insan nefes alırken çok az alüminyum alır. Havadaki alüminyum seviyeleri genellikle yere, hava koşullarına ve bölgedeki sanayi faaliyetinin türüne ve seviyesine bağlı olarak metreküp başına 0,005 ila 0,18 mikrogram arasında değişmektedir (ìg / m3). Havadaki alüminyumun çoğu, küçük asılı toprak parçacıkları (toz) biçimindedir. Kentsel ve endüstriyel alanlarda alüminyum seviyeleri daha yüksek olabilir ve 0,4 ila 8,0 ìg / m3 arasında değişebilir.

Su ve toprak
Doğal sularda (örneğin havuzlar, göller, akarsular) alüminyum konsantrasyonu genellikle litre başına 0.1 miligramın altındadır (mg / L). İnsanlar genellikle içme suyundan küçük alüminyum tüketirler. Su, bazen içme suyu haline getirilirken, alüminyum tuzlarıyla işlenir. Ancak o zaman bile, alüminyum seviyeleri genellikle 0.1 mg / L’yi geçmez. Bazı şehirler içme sularında 0.4–1 mg / L kadar yüksek konsantrasyonları bildirmiştir. Tüketici ürünleri
İnsanlar bazı kozmetik, antiperspiranlar ve antasitler ve tamponlu aspirin gibi farmasötik maddelere maruz kalmaktadır. Antasitler tablet, kapsül veya 5 mililitre (mL) sıvı dozda 300–600 mg alüminyum hidroksit (yaklaşık 104–208 mg alüminyum) içerir. Bu alüminyum şeklinin küçük bir kısmı kan dolaşımına alınır. Tamponlu aspirin tablet başına 10–20 mg alüminyum içerebilir Aşılar, 0.85 mg / dozdan daha büyük olmayan, az miktarda alüminyum bileşiği içerebilir.

Sağlığımızı nasıl etkiler?

Solunum
Büyük miktarda alüminyum tozu soluyan işçiler, öksürük veya göğüs röntgenlerinde ortaya çıkan değişiklikler gibi akciğer problemlerine neden olabilirler. Solunum maskelerinin kullanımı ve fabrikalardaki toz seviyeleri üzerindeki kontroller bu problemi büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Alüminyum içeren tozları veya alüminyum dumanlarını soluyan bazı işçiler, sinir sisteminin işlevlerini ölçen bazı testlerde azalmış performansa sahiptir.

Oral Maruziyet

Alüminyuma oral maruziyet genellikle zararlı değildir. Bazı çalışmalar, yüksek düzeyde alüminyuma maruz kalan insanların Alzheimer hastalığını geliştirebildiğini, ancak diğer çalışmaların bunun doğru olmadığını ortaya koyduğunu göstermektedir. Alüminyumun Alzheimer hastalığına neden olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Böbrek hastalığı olan bazı insanlar vücutlarında çok fazla alüminyum depolarlar. Böbrek hastalığı idrarda vücuttan daha az aliminyuma neden olur. Bazen, bu insanlar doktorların fazla alüminyumdan kaynaklandığını düşündükleri kemik veya beyin hastalıkları geliştirdiler. Her ne kadar  alüminyum içeren bazı ağız bakım ürünleri sağlıklı bireylerde önerilen dozlarda güvenli kabul edilirse de, bazı bireylerde uzun süreli kullanımın ardından bazı olumsuz etkiler gözlenmiştir.

Çocuklarda etkiler
Böbrek hastalığı olan çocuklarda vücutta yüksek düzeyde alüminyumun neden olduğu beyin ve kemik hastalığı görülmüştür. Kemik hastalığı, alüminyum içeren bazı ilaçları alan çocuklarda da görülmüştür. Bu çocuklarda, kemik hasarına, midede, sağlıklı kemikler için gerekli olan kimyasal bir bileşik olan fosfatın emilimini önleyen alüminyumdan kaynaklanır. Alüminyum anne sütünde bulunur, ancak bu alüminyumun sadece küçük bir kısmı bebeğin vücuduna emzirerek girer. İnsan göğsü sütündeki tipik alüminyum konsantrasyonları 0.0092 ila 0.049 mg / L arasındadır. Alüminyum, soya bazlı bebek formülü (0.46-0.93 mg / L) ve süt bazlı bebek formülü (0.058-0.15 mg / L) içinde de bulunur.

Aluminyum riski nasıl azaltılır?
Alüminyumya maruz kalmaktan kaçınmak zordur, çünkü çevrede çok yaygın ve yaygındır. Gıda ve suda doğal olarak bulunan alüminyumun seviyesine ve kir ve alüminyum tencere ve tavalarda bulunan alüminyum formlarına maruz kalmak zararlı değildir. Alüminyum katkı maddeleri içeren çok miktarda işlenmiş gıda veya alüminyum tencerelerde sıklıkla pişirilen asidik yiyecekler yemek, genellikle işlenmemiş gıdaları tüketen ve diğer malzemelerden yapılmış tencere (örneğin, paslanmaz çelik veya cam) kullanan bir kişiden daha fazla alüminyum düzeyine maruz bırakabilir. Bununla birlikte, işlenmiş gıdalarda ve alüminyum kaplarda pişirilen gıdalarda bulunan alüminyum seviyelerinin genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir.
Çok miktarda alüminyum içeren antiasit alımını sınırlamak ve bu ilaçları sadece belirtildiği şekilde kullanmak, bu kaynaklardan alüminyuma maruz kalmayı sınırlamanın en iyi yoludur. Bir önlem olarak, bu tür ürünler çocukların çocuklarına yönelik kapaklara sahip olmalı ya da çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

Kaynak:

ABD Zehirli maddeler ve hastalıklar Ajansı

https://www.atsdr.cdc.gov/phs/phs.asp?id=1076&tid=34

Aluminyum, böbrek, tüketici, tüketim,Alzheimer, deman, bunama, bebek, çocuk, doğum, anne, anne sütü, toprak, hava, solunum,  bileşik, mineral, metal

Yeni kitapçınız: kitabinisat.com

Ana Sayfa

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.