Kalp hastalıkları giderek gençleri de etkilemektedir. Doktorlar, daha sağlıklı bir yaşlılık için genç yaşta önlem alınması gerektiğini tavsiye etmektedir. Dengeli bir yaşam tarzının sağlıklı bir kalp ve yaşamın temel nedenidir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, kardiyovasküler hastalık dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir. Daha fazla insan kalp ile ilgili konularda her yıl diğer sebeplerden ötürü ölmektedir.Stres, obezite, şeker hastalığı ve sigara kullanımı gibi etkenler kalp ve damar sağlığı açısından önemli riskler barındırmaktadır. Kötü beslenme ve hareketsiz yaşam şekli ise kalp-damar hastalıklarının nedenleri arasında çok önemli bir role sahip. Dolayısıyla Kardiyovasküler hastalıkların temel nedenleri arasında sağlıksız yaşam stili ve kötü beslenme öne çıkmaktadır. Ancak bazı gıdalar dengeli tüketildiği takdirde kalbimiz için çok sıkı dostlardır.  Hastalıkla mücadele etmek için, kalbinize fayda sağlayacak en önemli yiyecekleri sizler için derledik.

 1. Siyah (Bitter) çikolata

Bitter çikolata: Bu, kan basıncınızı düşürmeye ve kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olan flavanollerden zengin kakao içerir. Ayrıca kolesterolün atardamar duvarlarına yapışmasını engelleyen bir antioksidan görevi de görür.

 1. Balık:

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, düzenli olarak balık tüketenlerin kardiyovasküler hastalığa sahip olmaları daha az olasıdır. Faydaları omega-3 yağ asitlerinden gelmektedir.

3.       Elma

Elmalar: Meyve, (kötü kolesterol) LDL’ye karşı antioksidanlar, kan akışında kolesterolün zarar veren kısmı olarak hareket eden ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan filokütinler veya fitokimyasallar içerir.

4.       Fasülye

(Taneli fasülye) Fasulye: Diyetinize fasulyenin eklenmesi, yağ için düşük ve kolesterol içermeyen bir protein kaynağı olduğundan kalpleriniz için iyidir. (Fotoğraf: Pixabay)

 1. Ceviz:

Ceviz,  Omega -6, omega-3 gibi sağlıklı yağlar açısından oldukça zengindir ve kalp ve damar hastalıkları açısından çok faydalı bir besindir. Yüksek polifenol içeriğiyle kalp hastalıkları ve kanserden korunma açısından önemli bir rol oynar.

 

Kalp dostu diğer gıdalar:

 • Keten tohumu
 • Fındık
 • Yumurta
 • Sarımsak
 • Brokoli
 • Turunçgiller
 • Böğürtlengiller
 • Yulaf
 • Üzüm
 • Domates
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Çay

 • Zeytin ve zeytinyağı

İlgili diğer yazılar

Sağlık dostu Omega 3

kolesterol nedir

Daha güzel bir cinsel hayat için gerekli gıdalar!!

kitap alışverişlerinizin yeni adresi:

Ana Sayfa

 

Kalp, KVC, kardiyovasküler, balık, ceviz, elma, ceviz, Keten tohumu , Fındık . Yumurta . Sarımsak , Brokoli, Turunçgiller, Böğürtlengiller, Yulaf, Üzüm, Domates, Yeşil yapraklı sebzeler, Çay, Zeytin ve zeytinyağı, fasülye

Kaynak:

India DNA

 

 

Önceki İçerikÖdevini yapmayan çocukla doğru iletişim
Sonraki İçerikHurmalı Mozaik Pasta
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here