Muhtemelen sağlığınızı korumanız ve daha sonraki yıllarınızın tadını çıkarmanız için hepiniz çok fazla şey yapıyorsunuz: doktorunuzun önerdiği şekilde egzersiz yapmak, egzersiz yapmak, sağlık kontrolleri yapmak ve tarama yapmak gibi. Ancak, bunların yanısıra evimizdeki bazı temel düzenlemeler bizler için ileriki yaşantımızda çok fayda getirebilir.

Ev ile uyum

Evine uyum sağla. Merdivenler, banyolar ve mutfaklar yaşlı insanlar için tehlike arz edebilir. Şimdi değişiklik yapmanıza gerek kalmasa bile, yıllık bir güvenlik incelemesi yapın, böylece ihtiyaçlarınız değişirse gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz.

Düşme riskini azalt.

Düşme tehlikesi yaşlı insanlar için büyük önem taşımaktadır – çoğu zaman engelliliğe, daha fazla sağlık problemine ve hatta ölüme neden olabilecek kırıklara yol açarlar. Güvenlik önlemleri önemlidir, ancak dengeyi ve gücü artırabilecek egzersizlerde önem taşımaktadır.

Konut seçeneklerinizi düşünün.

Yaşlı dostu bakım merkezleri, geriatri köyleri, toplu yaşam merkezleri yaşlılık dönemini geçirmek için iyi birer alternatif sunabilir.  Bu mahalleler ve konut kompleksleri özel olarak yaşlılara hizmet etmek için geliştirilmemiştir – ve aslında, yaşlıları bir araya getirme eğilimindedir – ancak çok sayıda koordine edilmiş bakım ve desteğe sahip oldukları için hem vakit geçirmek hem de yaşlı sağlığı ve güvenliği için tercih edilebilirler.

Kişisel yardım duyacağınız konuları belirleyin

İlerde İhtiyacınız olan yardımı nasıl alacağınızı düşünün ve şimdiden planlayın. Yemek hazırlığı, ulaşım, ev onarımı, ev temizliği ve fatura ödemesi gibi işler için yardım alabilirsiniz, paranız varsa ya da arkadaşlarınızla aileniz arasında paylaşabilirsiniz.

Acil durumlar için plan yapın.

Acil bir durumda kimi arayacaksın? Düzenli olarak kontrol edebilecek biri var mı? Telefona düştüyseniz ve telefona ulaşamadığınız da ne yapardınız? Her telefonun yanında veya hızlı aramada acil numaralar bulundurun. Bir cep telefonu taşıyın (tercihen büyük düğmeler ve parlak bir ekran ile) veya bir tür kişisel alarm sistemine yatırım yapmayı düşünün.

Bakım taleplerinizi yazınız

İleri bakım yönergeleri yazınız. Sağlık bakımı için vekaletname veya sağlık hizmetleri vekili gibi ileri düzey bakım direktifleri, dileklerinizi dile getirmek için çok hastaysanız, kafanız karıştığında veya yaralandığında, istediğiniz tıbbi bakım türünü açıklamanıza izin verir. Her yetişkinin bu belgeleri hazırlaması ileride doğabilecek pek çok karışıklığı çözmek için önemlidir.

İlgili yazılar: Bunama ve belirtileri

http://dogalyasam.org/2018/09/26/demansbunama-nedir-belirtileri-nelerdir/

 

Yaşlılık, Alzheimer, demans, geriatri, bakım merkezi, yaşlı bakım evi, psiklojik, destek, vekalet,

Kaynak: Harvard Medical School

Harvard Medical School

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.