Dengeli ve sağlıklı beslenmek denilince genellikle akla hemen lezzetsiz, tadı tuzu olmayan gıdalar gelir. Ancak  Dengeli ve sağlıklı beslenmek için sadece leziz olmayan gıdaları yemek zorunda değilsiniz. Bu analizimizde healthline.com sitesinden lezzeti şimdiden ağzımızı sulandıran hem de sağlığımız için en yararlı 50 yiyeceği derledik. listemizin ilk  6 sırasında meyveler var.

  1. Elma

Elma, Lifli, C Vitamini ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Yemekler arasında acıktığımızda iyi bir alternatiftir.

  1. Avokado

Avokado diğer pek çok meyveden içeriği açısından farklıdır. Karbonhidratlar yerine sağlıklı yağlar açısından zengin bir meyvedir. Lif, potasyum ve C Vitamini açısından oldukça zengindir.

  1. Muz

Muz dünyadaki en iyi potasyum kaynaklarından birisidir. B6 vitamini ve lif açısından da zengindir.

  1. Yaban Mersini

Yaban Mersini dünyada antioksidan açısından en zengin yiyeceklerden birisidir. Lezzeti ve bu özelliği onu en sağlıklı meyvelerden birisi yapmaktadır.

  1. Portakal

Portakal sadece C vitamini ile değil aynı zamanda sahip olduğu lifleri anti oksidan yapısı ve lezzeti ile de öne çıkmaktadır.

  1. Çilek

Çiler düşük kalori ve karbonhidrat içeriğine rağmen oldukça besleyicidir. Çilek C vitamini lif ve manganez ağırlıklı yapısı ve eşsiz tadıyla öne çıkmaktadır.

Diğer sağlık dostu meyvelerden bazıları:

Kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon, mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu.

Kaynak:

https://www.healthline.com/nutrition/50-super-healthy-foods#section1

 

Çilek, muz, portakal, elma, avokado, yaban mersini, sağlıklı, meyve, potasyum, karbonhidrat, c vitamini, antioksidan, anti oksidan, sağlık

ücretsiz, komisyonsuz, ilan sitesi

Ad Listings

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.