Dengeli ve sağlıklı beslenmek için sadece leziz olmayan gıdaları yemek zorunda değilsiniz. Bu analizimizde healthline.com sitesinden lezzeti şimdiden ağzımızı sulandıran hem de sağlığımız için en yararlı 50 yiyeceği derledik.  Listenin 11-16. Sıraları arasında kuruyemişler var.

11-16: Fındık, Tohum ve Yer Fıstığı

Yağ ve kalorilerde yüksek olmasına rağmen, çalışmalar fındık ve tohumların kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bu yiyecekler, magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere pek çok insanın yeteri kadar alemediği önemli besin maddeleri ile gevrek, tatmin edici ve yüklüdür.Aynı zamanda sıfır hazırlık gerektirirler, ki bu da onları diyete dahil etmeyi kolaylaştırdığı için önemlidir.

 

  1. Badem

Badem popüler bir fındık türüdür. E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif ile yüklenir. Çalışmalar, bademlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve metabolik sağlık için etkileyici faydalar sağladığını göstermektedir (5).

 

  1. Chia Tohumları

Chia tohumları, gezegendeki en besleyici yoğun besinler arasındadır. Tek bir ons (28 gram) 11 gram fiber ve magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinler için önerilen alımların büyük bir bölümünü içerir.

 

  1. Hindistancevizi

Hindistancevizi, orta zincirli trigliseritler adı verilen lif ve güçlü yağ asitleri ile yüklenir.

 

  1. Macadamia Fındıkları

Macadamia fıstığı çok lezzetlidir. Tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve Omega-6 yağ asitlerinde diğer fındıklardan daha düşüktür.

 

  1. Cevizler

Cevizler oldukça besleyicidir ve lif ve her çeşit vitamin ve mineral ile yüklenir.

 

  1. Fıstık

Fıstık (teknik olarak baklagiller, fındık değil) inanılmaz derecede lezzetli ve besin maddeleri ve antioksidanlarda yüksek. Bazı çalışmalar, fıstıkların kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir .

 

İlgili diğer yazılar:

En sağlıklı 50 Gıda (I)

En sağlıklı 50 Gıda (II)

En sağlıklı 50 Gıda (IV) Sebzeler

En sağlıklı 50 Gıda (V) 

kuruyemiş, badem, fındık, fıstık, trigliserit, fındık, ceviz, hindistancevizi

 

Ad Listings

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.