Dengeli ve sağlıklı beslenmek için sadece leziz olmayan gıdaları yemek zorunda değilsiniz. Bu analizimizde healthline.com sitesinden lezzeti şimdiden ağzımızı sulandıran hem de sağlığımız için en yararlı 50 yiyeceği derledik.  Listenin 17-26. Sıraları arasında sebzeler var.

  1. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalorilerde düşüktür, ancak K vitamini ile yüklüdür.

  1. Çan Biber

Kırmızı biber, sarı ve yeşil de dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Onlar gevrek ve tadı çok tatlı ve büyük bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır.

  1. Brokoli

Brokoli, hem ham hem de pişmemiş lezzetleri içeren, turpgillerden oluşan bir sebzedir. Bu lif, K vitamini ve C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve diğer sebzelere kıyasla iyi bir miktar protein içerir.

  1. Havuç

Havuç popüler bir kök sebzedir. Son derece lezzetli ve gevrektir ve lif ve K vitamini gibi besinler ile yüklenir. Havuç çok sayıda faydası olan karoten antioksidanlarda da çok yüksektir.

  1. Karnabahar

Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Her türlü sağlıklı yemek tarifini yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına oldukça lezzetlidir.

  1. Salatalık

Salatalık, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Hem karbonhidrat hem de kalorilerde çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Bununla birlikte, K vitamini dahil olmak üzere küçük miktarlarda çok sayıda besin içerir.

  1. Sarımsak

Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif bir bileşik olan allisin içerir (8).

  1. Lahana

Lahana son yıllarda iyi bir sebepten dolayı çok popüler olmuştur. K vitamini, C vitamini, lif ve diğer bazı besin maddelerinde inanılmaz derecede yüksektir. Salata ve tariflere doyurucu bir gevrek eklemek mükemmeldir.

  1. Soğan

Soğanların çok güçlü bir tadı vardır ve tariflerde kullanım için çok popülerdir. Sağlığa yararlı olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşen içerirler.

  1. Domates

Domatesler genellikle bir meyve olarak sınıflandırılsa da, aslında bir sebze olarak kategorize edilirler. Lezzetli ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle yüklüdür.

Sebze meyve tüketirken bunlara dikkat ediniz.

İlgili diğer yazılar:

En sağlıklı 50 Gıda (I)

En sağlıklı 50 Gıda (II)

En sağlıklı 50 Gıda (III) Kuruyemişler

En sağlıklı 50 Gıda (V)

Kuşkonmaz, karnabahar, karnabahar, soğan, sarımsak, domates, salatalık, lahana, havuç, biber

Kaynak:

https://www.healthline.com/nutrition/50-super-healthy-foods#section5

 

Önceki İçerikEn sağlıklı 50 Gıda (III), kuruyemişler
Sonraki İçerikEn sağlıklı 50 gıda (V)
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here