Dengeli ve sağlıklı beslenmek için sadece leziz olmayan gıdaları yemek zorunda değilsiniz. Bu analizimizde healthline.com sitesinden lezzeti şimdiden ağzımızı sulandıran hem de sağlığımız için en yararlı 50 yiyeceği derledik.  Listenin 17-26. Sıraları arasında sebzeler var.

  1. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalorilerde düşüktür, ancak K vitamini ile yüklüdür.

  1. Çan Biber

Kırmızı biber, sarı ve yeşil de dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Onlar gevrek ve tadı çok tatlı ve büyük bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır.

  1. Brokoli

Brokoli, hem ham hem de pişmemiş lezzetleri içeren, turpgillerden oluşan bir sebzedir. Bu lif, K vitamini ve C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve diğer sebzelere kıyasla iyi bir miktar protein içerir.

  1. Havuç

Havuç popüler bir kök sebzedir. Son derece lezzetli ve gevrektir ve lif ve K vitamini gibi besinler ile yüklenir. Havuç çok sayıda faydası olan karoten antioksidanlarda da çok yüksektir.

  1. Karnabahar

Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Her türlü sağlıklı yemek tarifini yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına oldukça lezzetlidir.

  1. Salatalık

Salatalık, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Hem karbonhidrat hem de kalorilerde çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Bununla birlikte, K vitamini dahil olmak üzere küçük miktarlarda çok sayıda besin içerir.

  1. Sarımsak

Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif bir bileşik olan allisin içerir (8).

  1. Lahana

Lahana son yıllarda iyi bir sebepten dolayı çok popüler olmuştur. K vitamini, C vitamini, lif ve diğer bazı besin maddelerinde inanılmaz derecede yüksektir. Salata ve tariflere doyurucu bir gevrek eklemek mükemmeldir.

  1. Soğan

Soğanların çok güçlü bir tadı vardır ve tariflerde kullanım için çok popülerdir. Sağlığa yararlı olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşen içerirler.

  1. Domates

Domatesler genellikle bir meyve olarak sınıflandırılsa da, aslında bir sebze olarak kategorize edilirler. Lezzetli ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle yüklüdür.

Sebze meyve tüketirken bunlara dikkat ediniz.

İlgili diğer yazılar:

En sağlıklı 50 Gıda (I)

En sağlıklı 50 Gıda (II)

En sağlıklı 50 Gıda (III) Kuruyemişler

En sağlıklı 50 Gıda (V)

Kuşkonmaz, karnabahar, karnabahar, soğan, sarımsak, domates, salatalık, lahana, havuç, biber

Kaynak:

https://www.healthline.com/nutrition/50-super-healthy-foods#section5

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.