Dengeli ve sağlıklı beslenmek için sadece leziz olmayan gıdaları yemek zorunda değilsiniz. Bu analizimizde healthline.com sitesinden lezzeti şimdiden ağzımızı sulandıran hem de sağlığımız için en yararlı 50 yiyeceği derledik.  Bu yazımızda listemizin son 24 sırası var.

 27-32 : Deniz ürünleri

 1. Somon

Somon, mükemmel tadı ve protein ve Omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan yağlı bir balık türüdür. Aynı zamanda bazı D vitamini içerir.

 1. Sardalya

Sardalyalar, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalar arasında bulunan küçük yağlı balıklardır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunluğunu içerir.

 

 1. Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz hayvanları çok sık yenilmez, bu utanç verici bir durumdur çünkü neredeyse tüm diğer besinlerden daha fazla besin içerir. Besin yoğunluğu söz konusu olduğunda organ etlerine benzerdir. Yenilebilir kabuklu deniz hayvanlarında istiridye, yumuşakça ve istiridye bulunur.

 

 1. Karides

Karides, denizde bulunan bir hayvan türüdür. Yağda ve kalorilerde düşük olma eğilimindedir, ancak protein bakımından yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besinlerle yüklenir.

 1. Alabalık

Alabalık, somona benzer lezzetli yağlı balıklardan başka bir türüdür.

 1. Ton balığı

Tuna, yağ ve kaloriler açısından düşükken protein bakımından da yüksektir.

33-35:Tahıllar

33. Kahverengi Pirinç

Pirinç en eski tahıl tahıllarından biridir ve şu anda dünyadaki insanların yarısından fazlası için temel bir gıdadır. Kahverengi (tam tahıl) pirinç, lif, B1 vitamini ve magnezyumun iyi bir miktarı ile oldukça besleyicidir.

34. Yulaf

Yulaf inanılmaz derecede sağlıklıdır. Besin maddeleri ile yüklüdürler ve ayrıca sayısız yararları olduğu gösterilen beta-glukanlar adı verilen güçlü lifler içerirler.

35. Quinoa

Quinoa, son yıllarda sağlık bilinci olan kişiler arasında inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir. lif ve magnezyum gibi besin maddelerinde yüksek olan lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda bitki bazlı bir protein kaynağıdır.

36-37 Ekmekler 

Doğal undan yapılmış katkı malzemesi olmayan ekmekler listenin 36. Ve 37. Sırasında yer almaktadır.

 38-40:Bakliyatlar:

 

 1. Yeşil Fasulye
 2. Barbunya

Barbunya çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür ve çok liflidir.

40.Mercimek

Mercimek başka popüler bir baklagildir. Lif açısından yüksektir ve bitki bazlı proteinin en iyi kaynakları arasındadır. Mercimek ayrıca lezzetli tadı ve çok doyurucu bir yapıya sahiptir.

ilgili yazı:

mercimek çorbası tarifi 

41-43:Mandıra ürünleri

41. Peynir

Peynir inanılmaz derecede besleyicidir ve tek bir dilim, tüm bir bardak sütle aynı besinleri içerir. Ayrıca yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.

42. Tam yağlı süt

Tam yağlı sütler vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlarda çok yüksektir. En iyi kalsiyum kaynaklarından biridir.

43. Yoğurt

Yoğurt, kendisine canlı bakteriler ekleyerek fermente edilen sütten yapılır. Dostu probiyotik bakterilerin ek faydaları dışında, süt ile aynı sağlık etkilerine sahiptir.

44-46 Yağlar 

 1. Doğal Tereyağı

Çimenlerden beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, çok önemli K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesinde yüksektir.

 1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler adı verilen güçlü yağ asitleri ile yüklenir. Hindistan cevizi yağı Alzheimer hastalığı için yararlı olabilir ve karın yağ kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 1. ​​Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, dünyadaki en sağlıklı yağdır. Kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları ile antioksidanlarda çok yüksektir.

 1. Patates

Patates dünya çapında çok popüler bir yemektir. Potasyum ile doldurulurlar ve C vitamini dahil olmak üzere ihtiyacımız olan hemen hemen her besin maddesini içerirler. 

 1. Tatlı Patates

Tatlı patates, yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı besinler arasındadır. Antioksidanlar ve her türlü sağlıklı besinlerle yüklüdür. 

 1. Elma sirkesi

Elma sirkesi doğal sağlık yiyecekleri arasında en popüler ürünlerden birisidir. Çalışmalar, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir. 

 1. Bitter çikolata

Bitter (koyu) çikolata bu listenin sadece en  lezzetli ürünü değil aynı zamanda en sağlıklısı da olabilir. Bitter (koyu) çikolata, lif ve magnezyum ile yüklüdür ve var olan en güçlü antioksidan kaynaklarından biridir.

İlgili diğer yazılar:

En sağlıklı 50 Gıda (I)

En sağlıklı 50 Gıda (II)

En sağlıklı 50 Gıda (III) Kuruyemişler

En sağlıklı 50 Gıda (IV) Sebzeler

 kaynak:

https://www.healthline.com/nutrition/50-super-healthy-foods#section14

sat gitsin,sat sat sat. Eskicim.org; Yeni ilan sitesi.

Ad Listings

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.