Dünya çapında her yıl 50 milyon ton soğan hasat edildiği tahmin edilmektedir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, Çin en büyük üreticidir.

Yapılan çalışmalar Soğan tüketmenin sağlımıza pek çok fayda sağladığını ortaya koymaktadır. Bunlar arasında çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmak, ruh halini iyileştirmek ve cilt ve saç sağlığını korumak bulunur. Soğanlar binlerce yıldır Eski Mısır’dan bu yana gıda ve pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır.
Soğanların, obezite, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltma dahilolmak üzere birçok olası sağlık yararı vardır.
Soğanlar vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından yüksektir.
Bir diyete soğan eklenmesi çok basit, düzenli yiyeceklerde hazırlanıp pişirilebilmesinin çok yönlü bir yoludur.
Beslenme Değerleri
Beslenme Soğanlar besin açısından yoğun bir besindir, yani kalori bakımından düşük olsalar da, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi faydalı besin maddelerinde yüksektir.
Bir fincan doğranmış soğan yaklaşık 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 0 gram kolesterol, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein ve günlük değerin yüzde 10 veya daha fazlasını içerir. C vitamini, B-6 vitamini ve manganezin yanısıra Soğanlar ayrıca az miktarda kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor ve potasyum ve antioksidanlar kersetin ve sülfür içerir.

Soğan keserken gözyaşından nasıl kaçınırız?

Soğan gözyaşlarından kaçınmanın birkaç yolu vardır :
– Küçük bir su dolu kabın yanında soğan kesmek, bu gazların gözlerinizle temas etmesini önlemeye yardımcı olabilir.
– Bir fan veya davlumbaz kullanmak veya yeni bir hava kaynağı için bir pencere açmak bile bileşimlerin gözleri tahriş etmesini engelleyebilir.
– Soğan akan suya veya buhar bulutuna yakın kesilir.
kaynak:
ilgili diğer yazılar
Önceki İçerikEn sağlıklı 50 gıda (V)
Sonraki İçerikAnne mutfağından tarifler: Et suyunun hazırlanışı
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here