Dünya çapında her yıl 50 milyon ton soğan hasat edildiği tahmin edilmektedir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, Çin en büyük üreticidir.

Yapılan çalışmalar Soğan tüketmenin sağlımıza pek çok fayda sağladığını ortaya koymaktadır. Bunlar arasında çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmak, ruh halini iyileştirmek ve cilt ve saç sağlığını korumak bulunur. Soğanlar binlerce yıldır Eski Mısır’dan bu yana gıda ve pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır.
Soğanların, obezite, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltma dahilolmak üzere birçok olası sağlık yararı vardır.
Soğanlar vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından yüksektir.
Bir diyete soğan eklenmesi çok basit, düzenli yiyeceklerde hazırlanıp pişirilebilmesinin çok yönlü bir yoludur.
Beslenme Değerleri
Beslenme Soğanlar besin açısından yoğun bir besindir, yani kalori bakımından düşük olsalar da, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi faydalı besin maddelerinde yüksektir.
Bir fincan doğranmış soğan yaklaşık 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 0 gram kolesterol, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein ve günlük değerin yüzde 10 veya daha fazlasını içerir. C vitamini, B-6 vitamini ve manganezin yanısıra Soğanlar ayrıca az miktarda kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor ve potasyum ve antioksidanlar kersetin ve sülfür içerir.

Soğan keserken gözyaşından nasıl kaçınırız?

Soğan gözyaşlarından kaçınmanın birkaç yolu vardır :
– Küçük bir su dolu kabın yanında soğan kesmek, bu gazların gözlerinizle temas etmesini önlemeye yardımcı olabilir.
– Bir fan veya davlumbaz kullanmak veya yeni bir hava kaynağı için bir pencere açmak bile bileşimlerin gözleri tahriş etmesini engelleyebilir.
– Soğan akan suya veya buhar bulutuna yakın kesilir.
kaynak:
ilgili diğer yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.