Zatürre nedir, belirtileri nelerdir? Evde yardımcı tedaviler nelerdir?

Zatürre, solunum yollarının bir enfeksiyonunun neden olduğu akciğerlerin inflamatuar bir hastalığıdır. Bu ciddi bir durumdur ve tedavi için ev ilaçları kullanılamaz. Ancak, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Zatürre enfeksiyonları kritik olabilir ve hatta bazı durumlarda yaşamı tehdit edebilir. Bir tanı için doktoru ziyaret etmek, semptomları izlemek ve herhangi bir komplikasyondan kaçınmak önemlidir.

Tıbbi tedavilerin ve ev ilaçlarının bir karışımını kullanmak, birçok kişinin semptomlarını daha kolay yönetmesine yardımcı olabilir.

Neler Zatürre’ye neden olur?
Virüsler, mantarlar, bakteriler ve diğer zararlı organizmalar tarafından bulaşan enfeksiyonlar Zatürreye neden olur. Sağlıklı yaşam tarzı seçenekleri Zatürre geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Zatürreye neden olabilen mikropların çoğu çevrede yaygındır.

İnsanlar genellikle zatürreye bir başkasından ya da grip virüsünün neden olduğu gibi devam eden bir enfeksiyon yoluyla bulaşırlar. Çoğu zaman, vücut bu enfeksiyonlara karşı savaşır. Ancak, etraftaki mikropların yeterli olması durumunda, üstesinden gelebilir ve daha kötü bir hastalığa neden olabilirler.

En sık görülen Zatürre semptomları şunlardır:

–          öksürük

–          nefes darlığı

–          göğüs ağrısı

–          ateş

–          titreme

–          yorgunluk ve kas ağrıları

Her zatürre tedavi planı, enfeksiyonu tedavi etmek için bazı antiviral, antibiyotik veya antifungal ilaçları içerecektir. Zatürre’nin daha etkin tedavisinde iki altın kural şunlardır:

Uygun dinlenme:

Hasta bir vücudun iyileşmesi için çok fazla kesintiye ihtiyacı vardır. Fiziksel aktiviteden kaçınmak ve yeterli yatak istirahati almak, vücudun kaslara güç vermek için enerji kullanmaktan ziyade kendini tamir etmeye odaklanmasını sağlar.

Uygun diyet:

Tam gıda seçenekleriyle zengin çeşitli diyetler yemek vücudun iyileşmesine yardımcı olabilir ve yeterli sıvı alımı gereklidir. Su, bitkisel çaylar, çorbalar ve et suları, zatürreden kurtulurken sıvı alımını arttırmanın kolay yoludur.Ayrıca, Zatürrenin rahatsız edici semptomlarını gidermeye yardımcı olabilecek bazı ev tedavileri vardır. Bunlar:

  1. Nane, okaliptüs

Birçok sıcak bitkisel çaylar,  boğazınızı yatıştırmaya yardımcı olabilir, ancak nane veya okaliptüs gibi bitkiler daha faydalı olabilir. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’a yapılan bir çalışmada, nane ve okaliptüs gibi bitkilerin üst solunum yolu enfeksiyonları olan insanların boğazında rahatlatıcı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu otlar, mukozadan kurtulmaya ve Zatürreden kaynaklanan ağrı ve yangıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

2- Tuzlu su gargarası

Boğaz ve göğüste bulunan mukus daha fazla öksürük ve tahrişe yol açabilir. Sıcak bir tuzlu su gargara boğazda mukus veya mikropları ortadan kaldırabilir, bu da biraz rahatlama sağlayabilir.

3- Kafein

Bir fincan kahve ya da siyah ya da yeşil çay gibi az miktarda kafein içmek, bazı zatürre(pnömoni)  semptomlarına yardımcı olabilir. Kafein akciğerlerdeki hava yollarını açmak için işe yarayabilir, ki bu da kişinin nefes almasıyla daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

4- Sıcak nemli hava

Sıcak, nemli hava solunduğunda, her nefeste daha az kısıtlayıcı ve boğazın sıkılaşmasını önleyebilir. Bu durumlarda buharın duştan solunması veya ılık bir fincan çay üzerinde solunması yardımcı olabilir.

Grip için doğal çözümler

 

5- Dinlenme

6- Göğüs ağrısı için zencefil veya zerdeçal çayı

Taze zencefil veya zerdeçal kökü ile yapılan ılık bir çay içmek de bu acıyı azaltabilir.

Bu bitkilerin her ikisinin kökleri vücutta doğal bir anti-enflamatuar etkiye sahip olabilir.

Kök boyutlu küçük bir parça doğramak ve birkaç bardak su içinde kaynatmak gün boyu sürecek kadar çay sağlayabilir.

7- Bol su ve sıvı tüketimi

Zatürree’den şüphelenen kişiler hemen teşhis ve tedavi için doktorlarını görmelidir. İlaç tedavisini tamamlamak çok önemlidir.

Ayrıca, tüm ilaçları almak enfeksiyonun iyi olmasını sağlamak için gereklidir.

3 veya 4 günlük tedaviden sonra semptomlarında bir iyileşme görmeyen herkes tekrar doktorlarını ziyaret etmelidir.

Daha önce zatürre geçirenler tekrar geçirmek için daha yatkındırlar.

ilgili yazılar:

Grip ve soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

 

Kaynak:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320881.php

zatüre, zatürre, pnomoni, grip, soğuk, soğuk algınlığı, nezle, su, sıvı, çay, kahve, nane, okaliptüs, zerdeçal, tarçın, doktor, hekim, muayene, tedavi, ilaç, solunum, göğüs, öksürük, zencefil

Yeni kitap siteniz:

Ana Sayfa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.