Hastalıkların en temel sebeplerinden birisi beslenme rejimidir. Özellikle çocukluk döneminde sağlıksız beslenen kişiler hayatlarının geri kalanında çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.Bu yazıda çocuklarımızın beslenmesinde dikat edilecek en önemli hususları derledik.Sue Palmer’in alanında dünydaki en önemli kitaplarından olan “Zehirlenen Çocukluk” tan faydalandık.

Çocuklarımızın beslenme düzenlerine dikkat etmezsek , gelecekte öğrenme sorunlarıyla yakından ilgisi olan beyin dejenerasyonlarıyla karşı karşıya kalabiliriz .
Abur cubur bağımlılığı
İngiltere’deki ulusal yeme bozuklukları merkezi kurucusu psikolog Deanne jade , aşırı tatlandırılmış yiyeceklerin uyuşturucularla aynı mantıkla işlediğini ifade ediyor . Ruh halimizi değiştirirler ve alkol , nikotinin yaptığına benzer bir şekilde beyindeki kimyasalları ve nörotransmitterleri uyarırlar .
Birçok ebeveyn, çocukları en sevdiği abur cubur seçtiğinde onu reddetmekten suçluluk duyar . Fakat çocuklara seçim yapmayı öğrenme fırsatı verilmesi gerçekten gereklidir , ancak hangi seçeneklerin önlerine konacağına karar vermek ebeveynlere kalmıştır .

Sorun şu ki , çocuklar bir kere sağlıksız şeyler yemeye kendilerini kaptırdılar mı , tat alma duyuları aşırı miktarda tuz , şeker ve katkı maddesi tarafından baskılanır ve diğer yiyecekleri lezzetli ve iştah açıcı bulmamaya başlarlar . Buda aşırı yeme seçmelerine , yetişkinleri istedikleri fazla tatlandırılmış yiyeceklerden alana dek rehin tutmalarına yol açar.
Ebeveynler genellikle çocuklarını “akıllıca değil ama çok fazla “severler . Çocuk yemek yemeği reddettiğinde panik başlayabilir . Bıktırma yoluyla istediğini yaptırma gücü , seçme hakkı ,akran baskısı ve hızlı ve kolay çözümlere dayalı kültürden oluşan baş döndürücü karışıma , bir de anne babaların , çocuğun eriyip tükeneceği paniği de eklenir . Bu nedenle dünyanın her yerinde çocuklar sağılıklı vücut ve beyin
Gelişimini tehdit eden beslenme alışkanlıklarına kendilerini kaptırmış durumdalar.

Bebek ve Çocuk kategoririmiz için tıklayınız.

 

bebek, çocuk, gıda, beslenme, alışkanlık, zararlı, uyuşturucu, tatlı, şeker, şekerli, unlu, bağımlılık

Mutlu çocuklar atelyesinin birbirinden güzel sıcak videoları için tıklayınız:
https://youtu.be/z7m80Z1lwR4

Önceki İçerikMeme kanseri, belirtileri ve evreleri
Sonraki İçerikPastörize süt ve uzun ömürlü süt (UHT) nedir?
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here