Hastalıkların en temel sebeplerinden birisi beslenme rejimidir. Özellikle çocukluk döneminde sağlıksız beslenen kişiler hayatlarının geri kalanında çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.Bu yazıda çocuklarımızın beslenmesinde dikat edilecek en önemli hususları derledik.Sue Palmer’in alanında dünydaki en önemli kitaplarından olan “Zehirlenen Çocukluk” tan faydalandık.

Çocuklarımızın beslenme düzenlerine dikkat etmezsek , gelecekte öğrenme sorunlarıyla yakından ilgisi olan beyin dejenerasyonlarıyla karşı karşıya kalabiliriz .
Abur cubur bağımlılığı
İngiltere’deki ulusal yeme bozuklukları merkezi kurucusu psikolog Deanne jade , aşırı tatlandırılmış yiyeceklerin uyuşturucularla aynı mantıkla işlediğini ifade ediyor . Ruh halimizi değiştirirler ve alkol , nikotinin yaptığına benzer bir şekilde beyindeki kimyasalları ve nörotransmitterleri uyarırlar .
Birçok ebeveyn, çocukları en sevdiği abur cubur seçtiğinde onu reddetmekten suçluluk duyar . Fakat çocuklara seçim yapmayı öğrenme fırsatı verilmesi gerçekten gereklidir , ancak hangi seçeneklerin önlerine konacağına karar vermek ebeveynlere kalmıştır .

Sorun şu ki , çocuklar bir kere sağlıksız şeyler yemeye kendilerini kaptırdılar mı , tat alma duyuları aşırı miktarda tuz , şeker ve katkı maddesi tarafından baskılanır ve diğer yiyecekleri lezzetli ve iştah açıcı bulmamaya başlarlar . Buda aşırı yeme seçmelerine , yetişkinleri istedikleri fazla tatlandırılmış yiyeceklerden alana dek rehin tutmalarına yol açar.
Ebeveynler genellikle çocuklarını “akıllıca değil ama çok fazla “severler . Çocuk yemek yemeği reddettiğinde panik başlayabilir . Bıktırma yoluyla istediğini yaptırma gücü , seçme hakkı ,akran baskısı ve hızlı ve kolay çözümlere dayalı kültürden oluşan baş döndürücü karışıma , bir de anne babaların , çocuğun eriyip tükeneceği paniği de eklenir . Bu nedenle dünyanın her yerinde çocuklar sağılıklı vücut ve beyin
Gelişimini tehdit eden beslenme alışkanlıklarına kendilerini kaptırmış durumdalar.

Bebek ve Çocuk kategoririmiz için tıklayınız.

 

bebek, çocuk, gıda, beslenme, alışkanlık, zararlı, uyuşturucu, tatlı, şeker, şekerli, unlu, bağımlılık

Mutlu çocuklar atelyesinin birbirinden güzel sıcak videoları için tıklayınız:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.