Nikotin, tütün bitkisi de dahil olmak üzere birçok bitki türünden yapılan azot içeren bir kimyasaldır. Ayrıca sentetik olarak da üretilmektedir. Tütün bitkilerinde bulunan nikotin tipi Latince Nicotiana tabacum olarak adlandırılır. Nikotin aşırı derecede bağımlılık yapar ve sigara kullanan insanları tütün bağımlılığının son derece zararlı etkilerine maruz bırakır.
Tütün ürünlerinin çiğneme veya burundan enfiye haline getirilmesi genellikle sigaraya göre vücuda daha fazla nikotin salgılar. Nikotinin yan etkileri kalp, hormon ve gastrointestinal sistemi etkileyebilir. Bazı araştırmalar nikotinin bellek ve konsantrasyonu geliştirebileceğini düşündürmektedir. Dünya çapında bir milyardan fazla tütün içicisi bulunmaktadır.
Her yıl, tütünle ilgili hastalıklardan dolayı ABD’de (ABD) 480.000’den fazla kişi ölmektedir. Bu, ABD’deki her yıl ölümlerin %20’sidir. ABD’de Sigara içen her iki kişiden birisinin sigara ile ilgili bir hastalıktan dolayı öldüğü tahmin edilmektedir.
Sigara içmek, ortalama olarak ABD’de yapılan tahminlere göre bir erkeğin ömrünü yaklaşık 12 yıl ve bir kadının hayatını yaklaşık 11 yıldır kısaltmaktadır.

İnsanların sağlığını etkileyen tütünlerde iki zehir vardır:
Karbon monoksit, araba egzoz dumanında bulunur ve büyük dozlarda öldürücüdür. Kandaki oksijenin yerini alır ve oksijen organlarını açar ve düzgün çalışmasını engeller.
Tar, akciğerleri kaplayan ve nefes almayı etkileyen yapışkan, kahverengi bir maddedir.

Nikotinin Etkileri
‘Nikotin etkisi’
Nikotin hem yatıştırıcı hem de uyarıcıdır.

Bir vücut nikotine maruz kaldığında, birey bir “tetikleme” yaşayabilir. Bu kısmen adrenalin salgılanmasına neden olan adrenal bezleri uyaran nikotinin neden olduğu bir durumdur.

Bu adrenalin artışı vücudu uyarır. Glukozun anında salınması, ayrıca kalp hızında, solunum aktivitesinde ve kan basıncında bir artış vardır.

Nikotin ayrıca pankreasın daha az insülin üretmesini sağlar ve kan şekeri veya glikozunda hafif bir artışa neden olur.

Dolaylı olarak nikotin, beynin zevk ve motivasyon alanlarında dopamin salınmasına neden olur. Benzer bir etki, insanlar eroin veya kokain aldığında da ortaya çıkabilir.

Kullanıcılar nikotine daha toleranslı hale geldikçe, aynı etkilerin tadını çıkarmak için daha yüksek dozlara ihtiyaç duyarlar. Dopamin, duyguları, hareketleri ve zevk ve acı hislerini etkileyen bir beyin kimyasaldır. Beyin dopamin seviyeleriniz yükselirse, memnuniyet duygusu daha yüksektir. Alınan nikotin dozuna ve bireyin sinir sistemi uyarılmasına bağlı olarak nikotin de yatıştırıcı olarak hareket edebilir.

Farmakolojik etkiler

Nikotin kalp atış hızını, kalp kasının oksijen tüketim oranını ve kalp atım hacmini arttırır. Bunlar farmakolojik etkiler olarak bilinir.

Psikodinamik etkiler

Nikotin tüketimi ayrıca, artan uyanıklık, öfori ve rahatlama hissi ile bağlantılıdır.

Konsantrasyon ve hafıza

Çalışmalar nikotinin bellek ve konsantrasyonu geliştirdiğini göstermiştir. Bunun asetilkolin ve norepinefrin artışından kaynaklandığı düşünülmektedir. Norepinefrin aynı zamanda uyanıklık hissini veya uyarılmayı arttırır.

Azaltılmış anksiyete

Nikotin, anksiyeteyi azaltan artan beta-endorfin seviyelerine yol açar.

Vücut nikotini nasıl işler?

Tütün dumanını teneffüs ettikten sonra, nikotin hızla kan dolaşımına girer, kan-beyin bariyerini geçer ve beyne 8 ila 20 saniye içinde ulaşır.

Sigara içen kişinin vücuduna ne kadar nikotin girebileceği:

  • kullanılan tütünün türü
  • sigara içen kişinin sigarayı içine çekip çekmediği
  • bir filtrenin kullanılıp kullanılmadığı ve ne tür bir filtre olduğu ile ilgilidir.

Çiğnenen, ağız içine yerleştirilen veya çırpılmış tütün ürünleri, sigara içmekten çok daha büyük miktarlarda nikotin vücutta bırakma eğilimindedir. Nikotin karaciğerde parçalanır.

Nikotin toleransı
Tolerans, tüketilen nikotin miktarı ile artar ve insanlar aynı başlangıç etkilerini yaşamak için daha yüksek dozlar gerektirir. Vücuttaki nikotinin çoğu, uyku sırasında vücudu terk ettiği için, tolerans sabah ilk kez neredeyse ortadan kalkmış olabilir.

Düzenli olarak nikotin tüketen ve sonrasında bırakan kişiler şunları hissedebilir:

istek
boşluk hissi
kaygı
depresyon
huysuzluk
sinirlilik
odaklanmak veya dikkat etmekte zorluk çekmek

Sigara ve C vitamini

 

Yan etkiler
Nikotin, birçok organ ve sistemde çok çeşitli yan etkilere neden olur.

Zararlı bir kan pıhtılaşması riskine yol açan artan bir pıhtılaşma eğilimi
atardamar duvarındaki plakın oluştuğu ateroskleroz
aort büyümesi
baş dönmesi
düzensiz ve rahatsız uyku
kötü rüyalar ve kabuslar
olası kan kısıtlaması
mide bulantısı ve kusma
ağız kuruluğu veya xerostomia
hazımsızlık
peptik ülserler
ishal
mide ekşimesi
kalp hızı ve ritim değişiklikleri
kan basıncında bir artış
koroner arterin konstriksiyonları ve hastalıkları
artan inme riski

Alkol’un azı da zararlı.

 

Kaynak:Medical News, USA
https://www.medicalnewstoday.com/articles/10566.php?sr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.