Harvard Universitesi fiziksel hareketliliğin sağlığımıza olumlu etkileri hakkında yeni bir çalışma yayımladı. Bilindiği gibi hareketesizlik erken ölüm riskini, tip 2 diyabeti, kalp krizini, kalp hastalıklarını, depresyonu ve bazı kanser türlerini olumsuz etkilemekte.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı Kasım 2018’de yetişkinler ve çocuklar için “Fiziksel Aktivite Kılavuzunu” yayımladı. işte bu yeni rapordaki önemli bulgular:

  • 3-5 yaş arası çocukların günde en az 3 saat fiziksel aktivite içieren oyunlar oynaması çok önemli. Aileler ve kreş öğretmenleri için önemli bir bilgi.
  • 6-17 yaş arası gençler günde en az 1 saat aktivite yapmalı. Bu aktiviteler, temolu yürüyüş, koşu , kas ve kemik güçlendirici hareketler , tırmanma, atlama, basketbol gibi etkinlikler olabilir.
  • yetişkinlere geldiğimizde ilke şu olmalı: hareket etmek oturmaktan daha iyidir. kişiler haftada en az 150-300 dakika arası fiziksel aktivite yapmalı. bu süreyi haftanın bütün günlerine yaymak haftasonuna ağırlık vermekten çok daha iyi.

19-64 yaş arası kişiler için faydalı egzersizler

 

  • Hamileler haftada en az 150 dakika egzersiz yapmalı. Yapabileceği egzersizlere ilşikin hamilelerin doktor tavsiye ve onayı alması önemli.

 

http://dogalyasam.org/2018/11/30/duzenli-egzersiz-genclestirir/

 

Yeni bulgulara göre fiziksel hareketlilik kaygının azalması, insülin hassasiyetinin düzelmesi, uyku kalitesinin artması gibi çok önemli sağlık faydaları sunabiliyor.

egzersiz, kanser, diyabet, şeker, tansiyon, kalp, kanser, çocuk, genç, yertişkin, hamile

Kaynak: Harvard University

www.hsph.harvard.edu

Yeni ikinci el eşya ilan sitesi

Ad Listings

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.