İstatistikler , ABD’de bebeklerin% 10 ila % 20’sinin ve yetişkinlerin yaklaşık% 3’ünün egzemaya sahip olduğunu göstermektedir.Bu bebeklerin çoğu, on yaşından önce egzama geçirirken, bazıları yaşamları boyunca semptomlarından muzdarip olmaya devam etmektedir. Uygun tedavi ile kontrol edilebilir.

Egzama semptomları kişiden kişiye değişir ve döküntü bölgeden bölgeye değişebilir. Bu semptomlardan genellikle egzama hastaları muzdarip, hafif, orta veya şiddetli olarak değişir .
Egzama belirtileri :
-Kuru ve hassas ciltler.
-çok şiddetli kaşıntı .
-Kızarıklık ve cilt tahrişi .
-Sık sık cilt döküntüsü oluşur.
-Etkilenen bölgelerde şişme ve yara çıkabilir .

Egzama tahrişine yol açabilecek faktörler :
Sabun, deterjanlar ve sterilizatörler gibi bazı tahriş edici kimyasallar kişiden kişiye değişebilir. İklim değişikliği, yüksek sıcaklık, düşük nem ve terleme gibi çeşitli çevresel faktörler. Polen veya hayvanların tükürükleri , bazı kumaş türleri gibi bazı immünosupresanlar . Mantar, bakteri ve virüs gibi bazı bakteri türleri. Bazı yiyecekler süt ürünleri, yumurtalar ve fındık gibi . Gerginlikte , bağlantının ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, egzamalı birçok kişi, baskı altında kaldıktan sonra daha da kötüleşiyor. İnsan vücudundaki hormonal değişiklikler egzama semptomlarını şiddetlendirmeye yardımcı olur .

Evde bakım

Egzama tedavisinde yardımcı olabilecek ev bakım önerileri :
– Ilık su ile duş .
– Vücudunuzun nemini koruyun ve kurumayı önlemek için nemlendiriciyi banyodan birkaç dakika sonra uygulayın .
– Yumuşak ve pamuklu kumaşlar giymeye özen gösterin ve pürüzlü kumaşların olduğu kadar dar kıyafetler kullanmayın.
-ellerinizi kimyasallardan serbest yumuşak bir sabun ile yıkayın . Aktivitelerden kaçının ve ortamları veya sıcaklıkları aniden değiştirmemeye özen gösterin , çünkü bu anı hava değişimi terlemeye neden olabilir ve semptomları kötüleştirebilir.
Egzama tetikleyicilerini tanımaya çalışın ve mümkün olduğunca bunlardan kaçının.
Cilde zarar verebilecek kaşıntıyı önlemek için tırnakları kesmeye ve törpülemeye özen gösterin.
Kuru veya soğuk ortamlarda bulunduğunuzda hava nemlendirici kullanın.

Egzama için doğal çözümler :
Papatya , egzamayı tedavi etmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir: Enfekte bölgeye biraz papatya yağı koyun, kaynar suya biraz papatya koyun, çeyrek saat bırakın, sonra soğumaya bırakın, kaynar suya bir parça bez batırın, En az yirmi dakika boyunca. Hindistan Cevizi Yağı: Hindistancevizi etkilenen bölgeyi egzema ile indükleyin, cildin emmesi için en az 10 dakika bırakın ve günde üç kez tekrarlayın. Aloe vera jeli: Kaktüs yapraklarının bir kısmını bıçakla kesin, içindeki jeli çıkarın ve etkilenen cilde 10 dakika koyun, ardından suyla yıkayın. Bal: Cildi iyice yıkayın, sonra kurutun, on dakika boyunca bal uygulayın, sonra ılık suyla yıkayın ve en iyi sonuçları almak için bu yöntemin kullanımını günde üç kez tekrarlayın. Zeytinyağı: Etkilenen bölgeye az miktarda zeytinyağı koyun, dört dakika bekletin, cilde iyi etki etmesi için cilde hafifçe temas edin, ardından cildin içine girinceye kadar cilde hafifçe dokunun ve sonra kalanını temiz bir pamukla çıkarın. Elma sirkesi: İki yemek kaşığı sirke ve balı bir bardak kaynar suya karıştırın ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için iki kez yiyin ve iki eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırın ve etkilenen bölgeyi boyayın. Yulaf: Büyük bir çorba kaşığı soğuk süt ve iki çorba kaşığı yulaf ezmesini iyice karıştırın ve sonra da etkilenen bölgeye koyun ve en az bir saat kadar bırakın. Zerdeçal: Krema macunu elde edene kadar yarım çay kaşığı zerdeçal ve biraz süt karıştırın ve sonra kızarıklık ve kaşıntıdan kurtulmak için etkilenen cilde günde iki kez koyun. Seçenek: Etkilenen cilde bir miktar salatalık dilimi koyun, bir saat bırakın, daha sonra cildi ılık suyla iyice yıkayın. Küçük hindistan cevizi: Bir miktar taze hindistan cevizi öğütün, bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin, bir hamur elde etmek için iyice yoğurun ve sonra etkilenen alana bir saat çeyrek saat koyun, ardından ılık suyla yıkayın.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.