Çikolata sadece eşsiz lezzeti değil sağlığımıza olumlu etkileriyle de bilinen bir yiyecektir.
Doğru tüketildiğinde;

Çok besleyici. …
Antioksidanların Güçlü Kaynağı. …
Kan Akışını Artırabilir ve Tansiyonu Düşürebilir.
HDL’yi yükseltir ve LDL’yi oksidasyondan korur.
Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir.
Cildinizi güneşten koruyabilir.

Bazı gözlemsel çalışmalar çikolata tüketimini kalp hastalığı ve demanstaki azalmalar ile ilişkilendirirken, sebep-sonuç ilişkisi kurmaz. Genelde çikolatanın faydası, kendisinden değil, flavanollerden (kakao çekirdeğinde doğal olarak oluşan biyoaktif bileşiklerden) kaynaklanmaktadır. Birkaç küçük klinik çalışma, yüksek doz flavanol tüketmenin kan damarlarını gevşetebileceğini ve beyine kan akışını tetikleyebildiğini bulsa da, kalp krizi ve felce karşı gerçekten koruma sağlayıp sağlamadıklarını belirlemek için daha fazla kanıt gerekir.

Harvard’a bağlı Brigham ve Kadın Hastanesinde Koruyucu Hekimlik Anabilim Dalı Başkanı Jovann Manson’e göre“Flavanoller, kalp damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olmak için mevcut olan en umut verici ve heyecan verici beslenme müdahalelerinden biridir şeklinde konuştu.

Çikolatalar nasıl farklılık gösterir?
Çikolata, kakao katılarından, kakao yağından ve çeşitli oranlarda diğer bileşenlerden yapılır. Kakao çekirdeğinin yağsız kısmı olan kakao solitleri zengin bir flavanol kaynağıdır, kakao yağı (kakao yağı) ise flavanollerden tamamen yoksundur. İşte dört popüler çikolata ürününün farklılıkları.

Kakao tozu.
Bu form, kakao çekirdeklerinin bir macun içine fermente edilmesi, kızartılması ve ezilmesiyle üretilir, Yağ çıkarıldıktan sonra, kalan katılar ince bir toz halinde öğütülür. Bununla birlikte, doğal olarak işlenmiş şekersiz kakao çok iyi bir flavanol kaynağıdır ve kalorilerde nispeten düşüktür.

Bitter çikolata
Bu katı çikolata, kakao tozu, kakao yağı ve genellikle – ama her şekilde değil – şeker içerir. Ambalaj etiketleri genellikle koyu çikolatadaki kakao yüzdesini belirtir. Bu rakamlar yanıltıcı olabilir çünkü üründeki kakao tozu ve kakao yağının birleşik miktarına atıfta bulunurlar ve flavanol içeriği büyük ölçüde değişir. Birkaç kare bitter çikolata yiyerek 750 mg flavanol alabilseniz de bu sırada 700’den fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz.

Sütlü çikolata.
Bu kremalı çikolata, kakao tozu, kakao yağı, süt katıları ve şekerden oluşur, Genellikle koyu çikolatadan daha fazla şeker ve daha az kakao tozu içerir. Kakao tozu oranı, koyu çikolataya göre daha düşük olduğundan, sütlü çikolata da flavanollerde daha düşüktür. Sütlü çikolatadan günde 750 mg flavanol almak, o kadar çok yemek yemenizi gerektirir ki, binden fazla kalori tüketmeniz ve tavsiye edilen şeker ve doymuş yağ alımını çok aşmanız gerekir.

Beyaz çikolata.
Teknik olarak çikolata değil, kakao yağı, süt katıları, şeker ve diğer lezzetlerden yapılır. Herhangi bir flavanol yoktur.

Flavanollerin bulunması
Herhangi bir çikolata ürünündeki flavanollerin miktarı, hasat edilen belirli kakao bitkilerinin genetiği, kakao mahsulünün yetiştirildiği toprağın oluşumu ve kakao çekirdeklerinin işlenme şekli gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Çoğu çikolata üreticisi flavanol içeriğini ürünlerinin etiketlerinde listelemez.

çikolata, beyaz, siyah, bitter, kakao, kolesterol
Kaynak :Harvard Health

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.