Bu yazımızda Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serdar Gül ile Hepatit C hakkında yaptığımız önemli söyleşiyi paylaşıyoruz.

Hepatit C Artık Tedavisi Mümkün Bir Hastalık

Hepatit C hastalığı nedir?
Hepatit C hastalığı, Hepatit C virüsünün (HCV) karaciğeri tutması sonucu gelişen kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık tedavi edilmediğinde ileri dönemde karaciğer sirozuna ve karaciğer kanserine yol açabilmektedir.
Ülkemizde görülme sıklığı nedir?
Hastalık ülkemizde %0.5-1 arasında görülmekte, yaklaşık 1 milyon kişinin virüsü taşıdığı tahmin edilmektedir.
Hastalığın belirtileri nelerdir?
Hepatit C hastalığı maalesef sinsi bir hastalıktır. Hastalık karaciğerde harabiyete yol açıp siroz gelişene kadar genellikle belirti vermez ve bu süreç yaklaşık 15-20 yıl sürer. Bu süre içinde sadece Hepatit C’ye yönelik test yaptırarak hastalığı tespit edebiliriz.
Kimler risk altındadır?
Hastalık esas olarak kan yoluyla bulaşmaktadır ancak nadiren cinsel yolla da bulaşabilmektedir. Bu nedenle bazı gruplar yüksek risk altındadır:
– Damar yoluyla ilaç kullananlar, madde bağımlıları
– Hemodiyaliz hastaları
– Sağlık çalışanları
– HCV (+) hastanın kullandığı iğne batması
– HCV( +) hastayla cinsel temas
– AIDS hastaları
– Mahkumlar
Hastalığın tedavisi mümkün müdür?
Geçtiğimiz yılda Hepatit C tedavisinde çok önemli gelişmeler oldu. Daha önce hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri mevcuttu, tedavi süresi 1 yıldı ve tedavi başarısı düşüktü. Fakat geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan ilaçlarla birlikte tedavi başarısı %97-100 seviyesine çıktı. Ayrıca bu ilaçlar hap şeklinde sadece 8-12 hafta arasında kullanılıyor ve yan etkileri çok az. Daha önce diğer tedavileri kullanmış ve tedavinin başarısız olduğu hastalar da bu tedaviden faydalanabiliyor. Bu ilaçlar SGK tarafından da karşılanmaktadır.
Hastalıktan korunmak için neler yapabiliriz?
– Enjektör, iğne, tıraş bıçağı gibi kesici-delici aletler ortak kullanılmamalı
– Madde bağımlılığından kurtulmaya yönelik programlar uygulanmalı
– Kan ve kan ürünlerinin denetlenmeli
– Güvenli cinsel ilişki önerilmeli
– Hepatit C’li bir hastanın kullandığı enjektör gibi bir kesici-delici alet yaralanması geliştiğinde hemen hekime başvurulmalıdır.
Ayrıca risk grubunda olan insanların belirli aralıklarla Hepatit C testi yaptırmaları, hastalık mevcutsa tedavi olmaları da başkalarına bulaştırmalarını engelleyecektir.
Doç. Dr. Serdar Gül
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.