Cüzzam hastalığının nedeni

Cüzzam genellikle hastalık veya genleri olan ebeveynlerden çocuklarına bulaşır yada kötü beslenme kaynaklı olabilir ve hijyenik olmayan ortamlarda daha sık görülür .

Cüzzam (lepra), mycobacterium leprae isimli bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı olarak geçmektedir.

Özellikle cildi, çevresel sinirleri, üst solunum yolu ve gözleri etkileyen hastalık, tüm yaş grubundaki insanları etkileyebiliyor. Tedavi edilebilir bir hastalık olan cüzzamda, erken tedaviyle hastalığın neden olduğu şekil bozuklukları ve sakatlıklar da önlenebiliyor.

 

Bu hastalik  vücutaki pigment hücrelerinde melanin sentezinden sorumlu olan genlerin birinde mutasyon veya bozulma ile sonuçlanır ve bu da vücudun melanin üretme veya tamamen inhibe etme yeteneğini azaltır. Cüzam türleri, etkilenen gene ve kalıtsal hastalık modeline göre değişmektedir Genel olarak cüzzam vakaları, her biri diğer alt tiplere bölünmüş iki ana tipe ayrılabilir, ilki okülokütan albinizm, OCA en yaygın tiptir; Cilt, saç ve göz rengi, hastalık vücut kromozomları tarafından bulaşır.İkinci cüzzam türü, oküler albinizmdir (Oküler albinizm) ve birincil olarak gözleri etkileyen nadir görülen bir cüzzam türü olan OA kısaltmasıdır.Bu embriyonun türü anneden miras alınır, Çoğunlukla X kromozomu ile ilişkili resesif kalıtım yoluyla ve bu tip çoğunlukla X kromozomu tarafından bulaşır.  Cüzzamın bulaşıcı olmadığı ve başka bir kişi tarafından enfekte edilemediği unutulmamalıdı.

Cüzam belirtileri nelerdir :

Açık saçların ve beyaz tenlerin renkleri cüzzamın en karakteristik özelliğidir.Aslında, göz, saç ve cildin renkleri farklı cüzam türleri ve şiddetini gösterir , insanlar arasında daha önce de belirtildiği gibi değişebilir.
Bazı insanlarda saç rengi, gözleri ve cilt pigmentasyonu yaşla değişebilir. Diğeri Cilt problemleri Leprosy cildi güneşe maruz kalmaya karşı daha hassastır ve cilt kanserine karşı daha savunmasızdır.Leptospiros’un güneşte yaşayabileceği cilt problemleri şunlardır:
-Cilt pigmentasyonu ve cilt üzerinde çil veya lekelerin ortaya çıkması . -Mollerin deri boyalarında veya boyasız görünümleri ve boyasız büyüyen mollerin pembe renkte göründüğü belirtilmelidir. -Güneş yanığı insidansı kolayca ve cildi güneşin altında tutamamaktır .
-Görme sorunları: Görme sorunları ve görme bozuklukları genel olarak tüm cüzzamların büyük bir belirtisidir .
-Nystagmus (Nystagmus), iki yöne gözlerin hızlı ve istemsiz hareketleridir.
-Şaşılık, her iki göze bir yönde bakamama ile karakterize optik bir bozukluktur.
-Kısalıklara veya aşırı görüş uzunluğuna bağlı görme bozukluğu .
-Işık hassasiyeti veya sözde fotofobi. Retina yetmezliği nedeniyle görme bozukluğu .
-Retinadan gelen sinir sinyalleri beyne doğru şekilde iletilmez.
-Normalde göz veya lens yüzeyini döndürmeyen veya bükmeyen Astigmatizma, görme bulanıklığına neden olur .

-Körlük.

Cüzam belirtilerinin azaltmanın yolları :

Tedavi edilebilir bir hastalık olan cüzzamda, erken tedaviyle hastalığın neden olduğu sakatlıklar da önlenebiliyor.

semptomları hafifletmek ve azaltmak için bazı ipuçlarını ve prosedürleri takip etmek ve bunlardan bazıları şunlardır
Gözlük veya kontakt lens kullanın. Gözleri korumak için güneş ışığına maruz kaldığında koyu gözlükler kullanın . Düzenli bir göz uzmanı ve yıllık olarak bir göz muayenesi ile takip edin , bazı görsel sızıntı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek bazı ameliyatlar olduğu belirtilmelidir. Cildi ultraviyole ışınlarından korumak için 30’dan fazla koruma seviyesine sahip uygun bir koruyucu güneş koruyucu kullanın . Özellikle öğleden sonraları güneşin altında uzun süre kalmaktan kaçının. Derideki değişikliklere veya sorunlara dikkat edin ve doktorunuza danışın. Okuma sırasında gözlüklerin üzerine yerleştirilebilecek büyüteçler, metin ve resim büyütmelerine izin veren telefonlar veya tabletler, metinden konuşmaya yazılımlar ve okuma için büyük ve net bir yazı tipinde çıktılar almaya çalışırken bazı görüntüleme yardımcılarının kullanılması. Cildi tamamen ve geniş kapaklarla kaplayan kıyafetler giyin. Çocuk, okulunun ön koltuklarında cayır cayır, durumu ile başa çıkabilmesi için ona yardım edecek bir uzmanla konuşuyor ve okulda karşılaşabileceği zorbalıkla nasıl başa çıkılacağını öğretiyor. Deri kanserinin erken saptanması için yıllık olarak tarama yapmaktır .

 

Cüzzam ve vitiligo arasindaki farki

Vitiligo ile ilgili yazımızda detaylı bir sekilde okuyabilirsiniz.

Önceki İçerikHarika bir Ispanak yemeği
Sonraki İçerikİşte ömrü uzatan doğal mucizeler
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.