Özellikle mevsim geçişleri esnasında vücudumuzu, böbreklerimizi daha kolay üşütebiliyoruz. Böbrek üşütmesi sadece böbrek bölgesine ağrılara değil eğer dikkat edilmezse ileride pek çok hastalığa da yol açabilir. Bu yüzden böbrek bölgemizde üşüme ve ağrı hissettiğimizde hemen doğal yollarla tedavi etmeye çalışmalıyız. Bu tedavilerin sonuç vermediği durumlarda ise bir hekime görünmek gerekmektedir.

Belirtiler
Böbrek üşütmesin de ağrı olur. İdrar yollarında tıkanmaya bağlı olarak yanmalar meydana gelir. Böbreklerin olduğu kısımda ağrılar meydana gelir.
Böbrek üşütmesi kişide mide bulantısı, kusma ve halsizlik yapabilir. Bazı kişilerde titreme görülebilir.
İşte böbrek üşütmesi durumunda yapılacaklar;
1- Böbrek bölgesinin sıcak tutulması
Ayaklarımızı, karnımızın arka kısmını, böbreğimizi, sırtımızdan kasıklara kadar sıcak tutmalıyız.
2- Bol su ve sıvı tüketimi
Böbrek üşütme tedavisinde bol bol su tüketimi önemlidir. Zira böbrek üşütmesinden dolayı böbreklerin direnci düşebilir. Bol su tüketimi böbreklerdeki mikropları idrar yoluyla dışarı atmayı sağlar.
3- Hijyenik ortam
Her konuda olduğu gibi böbrek üşütmesine karşı da ortamın hijyenik olması iyileşme için çok önemlidir.
4- Bitkisel çözümler
• Maydonoz suyu: 1 yemek kaşığı taze maydanozu 1 bardak sıcak suda 5 dakika kaynatıp, süzün en az 1 hafta boyunca her gün için. Neticesi alacaksınız
• Kuşburnu Çayı; kuşburnu çayı, böbrek üşütmelerinde ve böbrek ile bağırsak hastalıkları için birebirdir .
• Nar Ve Vişne; kan yapıcı ve onarıcı özellikleri ile böbrek üşütmesinden dolayı kanda bulunan mikropları temizleyerek böbreklerden idrar yoluyla vücuttan atımı kolaylaştırır.
• C Vitamini; greyfurt, portakal, limon gibi ürünleri bol bol tüketerek sadece böbreklerin değil vücudumuzun da direncini artırabiliriz.
• Çilek ; çilek, böbrek ve bağırsak hastalıkları için önemli şifa kaynağıdır.
• Lahana Yaprağı; lahana yaprağını suda kaynattıktan sonra sıcak bir şekilde lahana yaprağını dış kısımdan böbreğinizin olduğu bölgeye elinizle bastırarak bekletmenin faydalı geldiğine dair öneride bulunanlar bulunmaktadır.
• Soğan; Suda kaynayan soğanı kaynama işlemi bittikten sonra sekiz saate kadar bekletip süzerek bir çay bardağı içinde günde üç kereye kadar içilebilir. Soğan’ın doğal antibiyotik görevi devreye girecektir.

Böbrek, üşütme, ağrı, dolaşım, idrar, idrar yolları, c vitamini, çilek, kusma, bulantı Soğan, maydanoz, maydonoz, kuşburnu, nar, vişne,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.