Kolesterol nedir?

Kolesterol, vücudun her hücresinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Dokuda balmumu, kolesterol hormonlar, D vitamini ve yiyecekleri sindirmenize yardımcı olacak maddeler üretmek için gereklidir.

Kolesterol, yağ akışınız (lipid) ve lipoprotein adı verilen proteinlerden yapılan taşıyıcılarla kan dolaşımınız üzerinden taşınır.

Vücuttaki sağlıklı kolesterol düzeyleri kalp krizi ve felce karşı koruyabilir. Bununla birlikte çok fazla kolesterol kötüdür. Çok fazla kolesterol kalp krizi veya felce neden olabilir.

Kolesterol vücutta nasıl dağılır?
Kolesterol, yağ akışınız (lipid) ve lipoprotein adı verilen proteinlerden yapılan taşıyıcılarla kan dolaşımınız üzerinden taşınır.
İki tür lipoprotein vardır:
Düşük densiteli lipoprotein (LDL): Zararlı kolesterol tipidir. Kanda çok fazla LDL kolesterol varsa, kan damarlarınız veya arterlerinizin duvarları boyunca birikerek plak oluşturur. Bu, kalp krizi veya felç olasılığınızı artırabilir.
Yüksek densiteli lipoprotein (HDL): Yararlı kolesterol türüdür. HDL, aşırı kolesterolünüzü kan dolaşımınızdan uzaklaştırmaya ve parçalanıp vücuttan atılmasına karaciğere geri göndermenize yardımcı olur.
Yüksek kolesterol düzeyleri sizi nasıl etkiler?

Kanda çok fazla LDL kolesterol varsa, kan damarlarınızın duvarları boyunca birikir ve damarları daraltır. Kolesterol birikintileri artar, atardamarlar sertleşir ve daralır. Sertleşme, tam kapasiteyle genişlemelerine izin vermez, böylece kalbe giden kan akışını sınırlar. Bazen kolesterol birikimi veya plak, kalp krizine veya kalp yetmezliğine yol açabilecek arterleri tamamen tıkayabilir. Plak ayrıca patlamaya ve kanın pıhtılaşmasına neden olur ve kalbe giden kan akışını engeller. Bu anjin olarak da bilinen göğüs ağrısına veya kalp krizine neden olabilir.

Yüksek kolesterol neden olur?
Yüksek kolesterol, aşağıdakileri içeren bir dizi faktörden kaynaklanır:

Kötü beslenme: Aşağıdaki gıda maddelerinde bulunan doymuş yağın tüketilmesi, kolesterol seviyenizi yükseltebilir: Tereyağı, krema, ghee, normal yağlı süt ve peynir gibi süt ürünleri,
sığır eti, domuz eti ve kuzu eti yağda kesilmiş, salam, sosis ve tavuk derisi gibi işlenmiş etler
ticari olarak pişmiş kurabiyeler ve kraker, krema dolgulu şekerler

Obezite: Vücut kitle indeksi (BKİ) 30 veya daha yüksek ise, yüksek kolesterol riskini artırır.
Büyük bel ölçüsü: En az 40 inç bel çevresi olan veya bel çevresi en az 35 inç olan bir kadınsanız, yüksek kolesterol seviyesi riski artar.

Hareketsiz yaşam tarzı: Hareketsiz yaşam tarzı, kolesterol oluşumu riskini artırır. Düzenli olarak egzersiz yapmak, LDL’yi veya zararlı kolesterolü kontrol altında tutar.

Sigara: Sigara içmek HDL’yi veya iyi kolesterolü azaltır. Kolesterol ve diğer yağların kan damarlarına yapışmasını kolaylaştırarak atardamarların iç astarına zarar verir ve hatta zarar verir. Bu kalp hastalığı, hipertansiyon ve felç riskini artırabilir.
Diyabet: Diyabet, LDL kolesterolünü artırır ve vücuttaki HDL kolesterolünü azaltır. Arterlere zarar verir ve kalp krizi riskini artırır.

Kim yüksek kolesterol seviyelerine yatkındır?

Bazı insanlar diğerlerinden daha yüksek kolesterol seviyelerine yatkındır. İçerirler:

Menopoz yaşlarını aşmış kadınlar. LDL seviyeleri menopozdan sonra artma eğilimindedir. Bu onların kalp hastalığı riskini artırır.
45 yaş üstü erkekler ve 50 yaş üstü kadınlar.
Ailesinde kalp hastalığı öyküsü olan kişiler.
Obeziteden muzdarip insanlar yüksek kolesterol ve bunun sonucu olarak kalp hastalıkları nedeniyle yüksek risk altındadır.
Hareketsiz yaşam tarzlarına öncülük eden insanlar.
Çok sigara içen insanlar.
Bel çevresi 35 cm’den fazla olan kadınlar ve bel çevresi 45 inç’ten fazla olan erkekler.

Yüksek kolesterol seviyelerinin belirtileri nelerdir? Kolesterol nasıl teşhis edilir?
Yüksek kolesterol seviyelerinin belirtileri şunlardır:

göğüs ağrısı veya anjin
kalp krizi
inme
Yürürken bacaklara kan gönderemeyen tıkanmış arterlerin neden olduğu ağrı

Yüksek kolesterol düzeyleri için tedavi nedir? Kolesterol nasıl düşürülür?
Yüksek kolesterol için tıbbi tedavi
Yüksek kolesterol seviyelerini tedavi etmek için doktorunuz önce diyet değişiklikleri ve egzersiz dahil yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir. Tek başına yüksek kolesterol seviyesini düşürmek için yeterli değilse, LDL seviyenizi düşürmek için ilaçlar yazabilir. Kolesterol seviyenizi kontrol etmek için ilaç vermeden önce, şu anda almakta olduğunuz ilaçların doktorun reçete etmek istediği ilaçlarla reaksiyona girmemesini sağlamak için tıbbi geçmişinizi doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
Egzersiz
Düzenli egzersiz yapmak HDL’nizi veya iyi kolesterol seviyenizi artırabilir ve tehlikeli LDL seviyelerini yakabilir. Kolesterol seviyelerini azaltmak için, günde yaklaşık 30 dakika orta derecede egzersiz yapabilir ya da 75 dakika boyunca haftada 2 ila 3 kez kuvvetli egzersiz yapabilirsiniz.

Yağlı besinlerin azaltılması, sıvı yağların tercih edilmesi, aşırı kalorili yiyeceklerden kaçınılması, düzenli egzersiz yapılması, kilonun azaltılması gibi hayatımızda yapacağımız olumlu değişiklikler özellikle HDL-K’ü yükseltirken, trigliserid değerlerini düşürmektedir. Diyetimize dikkat edersek ve düzenli egzersiz yaparsak LDL-K değerlerinde %10 -15’lik bir azalma sağlayabiliriz.

Yeterli diyete ve egzersize rağmen kan yağlarında hedeflenen değerlere ulaşamadığımız durumda ilaç tedavisi gereklidir.

Kaynak:
www.practo.com

Hdl, ldl, kolesterol, doğal, trigliserid, egzersiz, yürüyüş, spor, ceviz, ceviz suyu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.