Avokadonun anavatanı

Puebla eyaleti ve Meksikadır. Yerel ve yabani ortamda yetişen ıslah edilmemiş türü criollo adı ile bilinir, küçük, koyu siyah bir deriye sahip meyvesinin ortasında büyük bir tohum bulunur. Avokado kullanımı ile ilgili en eski olgulara Coxcatlán, Puebla, Meksika’da M.Ö 10.000 yılına ait bilgileri içeren bir mağarada rastlanmıştır.Avokado orta amerika ve Güney amerika’da da uzun bir ıslah hikâyesine sahiptir. Avokado gibi şekil verilmiş sürahi M.S 900 yılında İnka öncesi Chan Chan şehrinde bulunmuştur.

Avrupa’da avocado ile ilgili bilinen en eski yazılı kayıt Martín Fernández de Enciso (doğum.1470–ölüm.1528) tarafından 1518 ya da 1519 yıllarında yazılan, Suma De Geographia Que Trata De Todas Las Partidas Y Provincias Del Mundo kitabındadır.Bilinen ilk ‘avocado’ kelimesinin kullanıldığı İngilizce yayında Hans Sloane tarafından 1696’da yapılan Jamaika bitkileri indeksindedir. Bitki Endonezya’ya 1750’de Brezilya’ya 1809’da, Levant’a 1908’da girmiştir ve Güney Afrika, Avustralya’ya 19.yy sonunda giriş yapmıştır.

Avokado Yağı Üretimi
Avokado Çekirdeklerinin içinde etken maddenin kaybına neden olmaması hiç bir ısıya ısıya maruz bırakılmadan Soğuk Pres yöntemiyle elde edilmektedir. El edilen bu yağlar dinlenme aşamasından sonra filtre edilerek soğuk hava depolarımızda muhafaza edilmektedir.

Avokado yağı yüksek palmitoleik asit içeriği olan yağlar sınıfında yer alır. Avokado meyvesi, yağ içeriği, kg başına kalori ve protein bakımından bir çok meyve türüne göre üstünlük gösterir. Kalori değeri muzun 3 katı, bifteğin 1-1.5 katıdır. Yapısında %1-2 protein %10-17 yağ, %1.5-2.0 toplam şeker ve %80 su bulunur. Yağ oranı yüksek olmasına rağmen daha çok doymamış yağ asitleri içerdiği için hazım olması kolaydır ve kandaki kolesterol seviyesini düşürücü bir etkiye sahiptir. Ayrıca içeriğinde 11 değişik vitamin (A, B, C ve E gibi) ve 14 değişik mineral madde (demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko gibi) bulunmaktadır. Doğal olarak yetiştiği yerlerde yerli halkın önemli bir besin kaynağını oluşturmakta ve “fakirin tereyağı” olarak isimlendirilmektedir.

Avokado Persea americana anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler kapalı tohumlular sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. Timsah armudu da denen avokado meyveleri, küre biçiminde, oval, elips ya da armut gibi eriksi tipli yeşil, kırmızı ya da erguvani renktedir. Eti krem sarı ya da beyazımsıdır.

Ağaçlar ancak kısmen kendine verimlidir. Taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Çok besleyicidir. Tropik iklime sahip bölgeler yanında, subtropikal iklime, don fazla olmaması kaydıyla Akdeniz iklimine sahip çeşitli bölgelerde de yetiştirilir. Bütün sıcak iklimlerde kültüre alınan bitkisi Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan kuşakta, ayrıca Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölümü’ndeki illerde yetiştirilir.

Avokado yağı ve cildimize faydaları:

*İçerdiği E vitamini sayesinde cildi temizler ve besleyerek nemli kalmasını sağlar.Hemen hemen tüm cilt tiplerine uygun bir nemlendiricidir

*Canlı ve parlak görünüm kazandırır.

*Güneş lekeleri ve ilerleyen yaşlarda oluşabilen cilt lekelerinde cilt yonunu dengeleyerek yeni oluşumları önler.

*Akne ve sivilce oluşumlarını önlemeye yardımcıdır.

*Anti-aging özelliğine sahiptir. Bu sebeple cildi çeşitli sebeplerle oluşan cilt tahribatlarına karşı koruyarak yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

*Güneş kremi olarak da kullanılabilir.

*Makyaj temizleme yağı olarak da kullanıma uygundur.

*Sedef hastalığının olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı etkileri gözlenmiştir.

Kaynak:

Avokado Yağı


www.healthline.com

İlan siteniz;
Eskicim.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.