Ardıç Yağı Juniperus türlerinden elde edilir. Ardıç tohumu hasat zamanı üretimi yapan kişi ve kuruluşlardan temin edilerek depolanır. Ardıç tohumları yıkama, temizleme, eleme, ve kurutma ünitelerinden geçtikten sonra ardıç tohumları öğütülerek herhangi bir ısıya maruz bırakılmaksızın yüksek basın uygulama kapasitesine sahip süperkritik CO2 ekstraksiyon teknolojisiyle saf ardıç yağı elde edilir. Elde edilen bu yağlar 24 saat dinlenme sonucunda filtre edilerek soğuk hava depolarında ışınlara maruz kalmadan depolanır. Firmamız tarafından üretilen bütün ürünler sağlık bakanlığının tebliğine uygun bir şekilde üretilmektedir. Ürünlerimiz anlaşmalı olduğumuz laboratuvarlada tüm analizi yapılarak satışa sunulmaktadır. Tamamen saf ve katkısız olan bu ürünlerimiz piyasa rekabeti daha ucuza satış yüksek kar elde etme gibi bir yapıya sahip değildir o yüzden ürünlerimiz % 100 saf olup içeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmaz.

Ardıç Yağı

Ardıç Ağacı ve Tohumu Juniperus Communis : Güzel kokulu, sivri ve uzun yaprakları parlak siyah, kozalak şeklinde meyveleri olan, boyları ortalama 8-9 metre uzunluğa ulaşabilen bir ağaçtır. Ortalama 600 yıl yaşayabilir. Meyvelerine Ardıç Tohumu da denilir. Uçucu yağ organik asitler reçine acı madde glikoz ve sakaroz içerir. C vitamini açısından oldukça zengindir. Üremesi için bir başka türe bağlı olabilmektedir. Ardıç tohumları yere dökülür ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu tarafından yenmedikçe çimlenme gerçekleşmez. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşu dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlarda çimlenmeler oluşur. Şaman Türkmen’lerde ve Bektaşi – Alevilerde kutsal olarak kabul edilen bir ağaçtır. Dallarına bez baglanarak dilek tutulur veya dalları tekkelerde tütsü olarak kullanılır.

Türkiye’deki en eski ardıç ağacının Konya, Taşkent Alata Balcılar’da bulunduğu iddia edilmektedir. Bu iddiaya göre bin veya 2300 yaşında olan bu ağaca yöresel olarak ağıl ağaç denilmektedir. Ardıç tohumları pek çok hastalığın tedavisinde “bitkisel ilaç” olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ardıç tohumları yemeklere koku ve tat vermek maksadıyla da kullanılırlar – özellikle yağlı et yemeklerinde yemeği “hafifletmek”te de çok yararlıdır.

Kaynak:

Ardıç Yağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.