Aflatoksin nedir, sağlığımıza etkileri nelerdir?
İşte dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ye göre insanlar ve hayvancılık için ciddi sağlık riski oluşturma potansiyeli olan Aflatoksinlerin tanımı ve zararları.

Aflatoksinler, bütün dünyada doğal olarak bulunan bazı mantar türleri (küfler) tarafından üretilen zehirli maddelerdir. Gıda mahsullerini kirletebilirler ve insanlar ve hayvanlar için ciddi bir sağlık tehdidi oluşturabilirler. Aflatoksinler ayrıca dünya gıdalarının% 25’ine veya daha fazlasının hasar görmesine sebep olarak önemli bir ekonomik yük oluşturur. Çoğu insan maruziyeti fındık ve tahıllardan gelir.
Yerfıstığı, fındık gibi yağlı tohumlar, tahıl, baharat, kuru meyve gibi çeşitli tarım ürünlerinde aspergillus flavus ve aspergillus parasiticus küfleri tarafından üretilen zehirli, mutajen, karsinojen ve teratojen özelliklere sahip mikotoksin grubudur.

Aspergillus flavus ve A. Parasiticus, aflatoksinlerinin üretilmesinden sorumlu iki yakından ilişkili mantar türüdür.
Genellikle tropikal koşullarda bulunan uygun koşullar altında ve yüksek sıcaklık ve yüksek nem içeren subtropikal bölgeler, normalde ölü ve çürüyen bitki örtüsü, besin bitkilerini istila edebilir.
Daha ılıman bölgelerde ise Kuraklık, böcek hasarı ve zayıf depolama, küflerin daha yüksek görülmesine katkıda bulunabilir.
Genelde Aspergillus Flavus adlı kufun urunde toksin olusturması ile ortaya cıkar. Tespiti oldukca zor olan aflatoksinle kontamine olmuş ürünleri (pirinc, mısır, ve kjabuklu yemisler) diyetlerinde youn olarak tuketen uzak dogu ulkelerinde karaciger kanserinin en önemli sebepleri arasındadır.
Aflatoksinle kontamine yem kullanılması sonucu toksin once hayvana ordan da sut vasitası ile insana kadar ulasabilir.

A. flavus, a. parasiticus gibi aspergillus türlerinin ürettiği mikotosinler. aflotoksinler akut ve kronik toksitite ve kanserojen etklileri yönünden önemlidirler. dna ve rna mekanizmasını karıştırarak gelişmeyi durdurur, karaciğer ve böbrek başta olmak üzere çeşitli organlarda kansere yol açarlar. yer fıstığı ve ürünleri, fındık, badem, ceviz, soya, kırmızı biber, süt, yulaf ve baklagillerde bulunabilir ve gıdalar içinde çok stabildirler.

Doğada çeşitli türlerde aflatoksin (14 veya daha fazla) ortaya çıkar, ancak dört – aflatoksin
B1
B2
G1
G2
Pek çok tarım ürününde bulunmaları sebebiyle özellikle tehlikelidirler. İnsanların en temel maruz kalma şekilleri, kuruyemiş türleri ve tahıl türevleri sebebiyledir.

Ek olarak, aflatoksin M1 (AFM1 ), aflatoksin B1 ürünü (AFB1) metabolizma, sütte aflatoksinin yüksek olduğu bölgelerde bulunabilir. Daha sonra insanlar, bu aflatoksine, aşağıdakiler dahil olmak üzere anne sütü de dahil olamk üzere, süt ve süt ürünleri yoluyla maruz bırakılabilirler.

Yiyecek mahsulleri hasattan önce ve sonra kontamine olabilir. Hasat öncesi kirlenme çoğunlukla mısır, pamuk tohumu, yer fıstığı ve ağaç fındıklarıyla sınırlıdır. Hasat sonrası kirlenme kahve, pirinç ve baharat gibi çeşitli bitkilerde bulunur. Koşullar altında uygun olmayan depolama küf oluşumunu kolaylaştırın (sıcak ve nemli depolama ortamları) tipik olarak kontaminasyon seviyelerine yol açabilir

Tüketiciler nelere dikkat etmelidir?
• Kepekli tahılları ve somunları küf kalıntıları için dikkatlice inceleyin ve küflü, renksiz veya buruşmuş görünenleri tüketmeyin.
• Mümkün olduğunca taze tahıl ve fındık satın almak; mümkün olduğu kadar eve yakın olarak yetiştirilen ve uzun süredir taşınmamış olan;
• Gıdaların uygun şekilde depolandığından ve uzun süre saklanmadığından emin olun.
• Diyetinin farklı olmasını sağlamaya çalışın; bu sadece aflatoksin maruziyetini azaltmak için değil, aynı zamanda sağlığı ve beslenmeyi geliştirir. Diyet çeşitliliği olmayan tüketicilerin aflatoksinlere yüksek maruz kalma riskini en aza indirmek için daha fazla dikkat etmesi gerekir
• Örneğin, yoğun aflatoksine maruz kalma insanların günlük kalorilerinin büyük bir kısmını mısırdan aldıkları rapor edilmiştir; Bu gıda maddesi genellikle aflatoksinlerle kirlenir ve her ikisinin de uygun şekilde kullanılması gerekir.

İlan sitesi:

Eskicim.org

Aflatoksin, fındık, kanser, mısır, tahil

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.