Haftasonu daha çok uyumak yeterli mi?
Hafta boyunca genellikle az uyuduğumuzda, hafta sonları kaybolan uyku için telafi edeceğimiz düşüncesiyle kendimizi rahatlatıyoruz. Bununla birlikte, ABD’de de yapılan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre hafta sonları uyumak kronik uyku kaybının zararını tersine çevirmiyor.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin gece en az 7 saat olduğu belirtilen uyku için önerilen eşiği karşılamadığını bildirmektedir.

Uyku yoksunluğu, uyku bozuklukları da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak genellikle günlük stres, çok fazla iş taahhüdü veya başka türlü telaşlı bir yaşamdan kaynaklanır.

Gece bazında çok az uyku almak ile obezite, diyabet ve kardiyovasküler problemler de dahil olmak üzere belirli metabolik durumları geliştirme riski arasında güçlü bir ilişki vardır.

Hafta içi düzenli olarak yetersiz uyuduğumuzda, çoğumuz hafta sonları geç saatlerde uyuyarak uyku borcumuzu geri ödemeyi umuyoruz. Bulguları Güncel Biyoloji’de ortaya çıkan yeni bir çalışmaya göre haftasonu uykularının aslında, hafta boyunca uyku kaybının neden olduğu hasarı tersine çevirmek için yeterli olmadığını göstermektedir.

Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacı Kenneth Wright’a göre;
“Bu çalışmanın ana mesajlarından biri, hafta sonu toparlanma uykusunun, uyku kaybına bağlı metabolizma bozukluklarını tersine çevirmek için etkili bir karşı önlem stratejisi olarak görünmememektedir.”

Bazı şaşırtıcı bulgular
Spesifik metabolik değişiklikler açısından, araştırmacılar her gece uykularını kısıtlayan katılımcıların daha düşük insülin duyarlılığına sahip olduğunu ve yaklaşık yüzde 13’lük bir düşüş yaşadığını fark ettiler. Yüksek insülin duyarlılığı genellikle iyi bir sağlık belirtecidir, buna karşın “hormona direnç” olarak adlandırılan bu hormona olan düşük hassasiyet diyabeti gösterebilir.

Kısıtlı uyku grubundakiler arasında insülin duyarlılığında azalma sürpriz olmamasına rağmen, hafta sonları uykuyu yakalayan katılımcılar aslında çok daha iyi sonuçlar yaşamamışlardır.

Hafta sonu yatmalarına rağmen, bu katılımcılar hala normalden daha düşük insülin duyarlılığına sahipti ve hafta boyunca tekrar uyku kaybı yaşamaya başladıklarında, hem genel olarak hem de karaciğer ve kaslardaki insülin duyarlılığı yüzde 9 ila 27 arasında azaldığı gözlendi.

Sonuç olarak haftasonu ne kadar çok uyursak uyuyalım, hafta içi eksik kalan uykumuzun yerine geçmeyecektir.

Uyku, obezite, diyabet ve kardiyovasküler, stres,

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.